Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Gardenarium 19:47, 14 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Podobny post przenoszę

Marcin112727 napisał(a)
Witam wszystkich i zwracam się z gorącą prośbą o pomoc jako osoba początkująca i zakładająca ogród. Sprawa dotyczy się buka pospolitego, którego kupiliśmy i posadziliśmy dwa tygodnie temu i jego stan naszym zdaniem jest niepokojący, a mianowicie usychają mu liście chociaż podlewałem go intensywnie od tamtej pory (co 2 dzień 20 ltr ).Ziemie w tym miejscu była trochę gliniasta, ale wykopałem 1,5 razy większy otwór na głębokość ok. 70 cm i nasypałem na spód i wokół ziemi ze sklepu ogrodniczego. Może roślina ma za dużo wody szczególnie po ostatnich deszczach proszę Was o pomoc i porady co dalej robić.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarcinG 18:13, 19 mar 2016

Dołączył: 19 mar 2016
Posty: 23
Witam,
Jestem nowy na tym forum, ale już śledzę je od dłuższego czasu.
Do zarejestrowania się i szukania pomocy wśród doświadczonych kolegów i koleżanek skłoniła mnie sytuacja, a raczej choroba jednego z moich najładniejszych drzew.
Sprawa dotyczy buka kolumnowego, drzewo zostało u mnie wsadzone dwa lata temu (jest to jego druga zima), w roku poprzednim rosło ładnie, liści dużo i ładnie wybarwionych. W zeszłym roku zauważyłem te pomarańczowe kropki
(Gruzełek?)ale nie myślałem że to coś złego. Pan, który nasadził mi na posesji ponad 50 różnych drzew, powiedział że nie mam się czym martwić, że to nic złego, lecz dzisiaj przez przypadek przeczytałem jeden z wątków na tym forum na ten temat i się trochę przeraziłem.
Problem, jak widać na zdjęciu dotyczy pnia głównego, ok 1,2 m nad ziemią. Wycinać nie bardzo jest co, bo to przecież nie jedna z gałęzi.
Drzewo ma ok 4 m wysokości.
Proszę o jakieś porady, czy jest jakaś szansa, że można próbować ratować to drzewo bez szkód dla innych rosnących nie daleko, czy trzeba wyeliminować je z ogrodu?

____________________
Mazan 20:21, 19 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MarcinG

Jeśli grzyb jest na całym obwodzie pnia to ratunku nie ma, możliwość ta istnieje gdy nie są zarośnięte grzybnią wiązki przewodzące, czyli mniej niż 1/2 obwodu. Cynobrowy kolor na pniu wskazuje, że grzyb zarodnikuje i się rozsiewa, a resztki z zainfekowanego drzewa mogą dopełnić reszty.
Stosowane są do ochrony Topsin, Sumi Alfa, Sarfun i in.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MarcinG 21:41, 19 mar 2016

Dołączył: 19 mar 2016
Posty: 23
Grzyb jest na ok 40% odwodu pnia.
____________________
Gardenarium 11:58, 27 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja się nie znam na tym. poczekaj na odpowiedź Mazana-Walerka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 12:23, 28 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MarcinG

Pisałem już o możliwości ochrony podając środki. Należy je stosować co 10 dni. Zapobiegniesz w ten sposób rozprzestrzenieniu się grzyba, ale trzeba opryskać również "zdrowe" drzewa i krzewy. W przeciwnym razie rośliny 'wyschną' w ciągu kilku lat, a pozostanie skażenie chorobą na dalsze kilka lat. Wektorami mogą być również ptaki, jak i Ty lub deszcz i podlewanie.
____________________
Mazan - Walerek
MarcinG 12:43, 28 mar 2016

Dołączył: 19 mar 2016
Posty: 23
Spryskiwać całe drzewa, czy tylko zainfekowaną część rośliny?
____________________
MarcinG 13:07, 28 mar 2016

Dołączył: 19 mar 2016
Posty: 23
Drugie pytanie czy dawkowanie wg zaleceń na opakowaniu czy sugerujecie jakieś specjalne?
____________________
Mazan 16:18, 28 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MarcinG

Opryskać całość każdym środkiem. Użyj zgodnie z zaleceniem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MarcinG 20:51, 28 mar 2016

Dołączył: 19 mar 2016
Posty: 23
Ile razy należy opryskiwać? Kilka? Czy do momentu aż znikną zarodniki widoczne na pniu?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies