Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Annna12 20:13, 02 kwi 2020


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
No właśnie w ubiegłym sezonie miałam problem z pleśnią... proszę zerknąć na zdjęcia z posta ze strony 19, zamieściłam zdjęcia późnego lata, były tez jakieś takie dziwne robaczki gąsieniczka. Wtedy nic z tym nie robiłam ale tetaz myśle czy np Promanalem tego nie potraktować za wczasu. Mam tez Topsin... ale sama nie wiem... nawóz już mam...
____________________
Ogród z koroną w tle...
DomikBog 11:42, 15 maj 2020

Dołączył: 15 maj 2020
Posty: 2
Witam,
na moich bukach pojawiły się niepokojące objawy. Czytałem forum próbując przypisać chorobę do objawów, ale przy moim braku doświadczenia nie chcę reagować nieskutecznie lub nawet pogorszyć sytuację.
Objawy obserwuję 2:
- Część liści (w szczególności młodych) są jakby podziurawione, pomarszczone
- część liści pokazuje żółte brzegi.

Prośba o pomoc.
DomikBog 11:51, 15 maj 2020

Dołączył: 15 maj 2020
Posty: 2

Dołączam zdjęcia.

[img [img
Olas 17:01, 17 cze 2020


Dołączył: 02 cze 2020
Posty: 10
Witam,
Wiosną sądziłam bukowy żywopłot, sadzonki przycięłam na 30-40 cm i zostały takie patyczki. W końcu prawie każdy buk zaczynał wypuszczać listki , niektóre pięknie wypuściły nowe od dołu.
I dzisiaj zauważyłam, że obsycha! Pojawiają się jesienne barwy, liście są wiotkie, niektóre zasychają.
Bardzo proszę o poradę, co może być przyczyną?

Ostatnio nie było ani dużo wody ani wielkich upałów, ale raczej maja mokro pod korą i kartonami.. stanowisko słoneczne.

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/206/2061846/thumb_original.jpeg

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/206/2061847/thumb_original.jpeg

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/206/2061849/thumb_original.jpeg
Zielony_Robert 21:04, 27 lip 2020

Dołączył: 27 lip 2020
Posty: 2
Cześć Forumowicze,
Zerknijcie proszę na fotki, może będziecie mogli mi pomóc. Buka wsadziłem rok temu w czerwcu. Liście najpierw zielone, zaczęły od górnych warstw żółknąć, brązowieć, aż w sierpniu opadły. Myślałem, że się nie przyjęło i czekałem wiosny. Okazało się, że dostał ładne liście na koniec kwietnia ale jakiś tydzień temu liście ponownie zaczęły żółknąć i trochę już brązowieją

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
Flesz 18:00, 02 sie 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Cześć.
Posadziłem 9 lipca 4 duże okazy buka Davyck Gold. Buki sadzone z dużych donic, wyglądały bardzo zdrowo.
Do 19 lipca były regularnie podlewane (wokół konara są zagłebienia na szerokość donicy i wsadzona rurka śr. 10cm żeby nawadniać też spodnią część korzenia.
.
19 lipca wyjechaliśmy na wakacje, kilka razy padał deszcz. Wczoraj po powrocie taki widok.

3 sztuki mają przebarwioną część liści na zółto-brązowo
ale w jednym liście już wyschły i opadają po dotknięciu.


Czy jest szansa na uratowanie? Od wczoraj podlewam obficie 2 razy dziennie. Mozna coś jeszcze zrobić? Strasznie żal byłoby je stracić.
Anda 19:41, 02 sie 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Daj im czas się ukorzenić. Sadzenie drzew nawet w donicy w środku lata zawsze związane jest z ryzykiem. Deszcze przeważnie są za słabe. Podlewaj, ale nie przelewaj, bo zalane korzenie też mogą być przyczyną żółknięcia liści. Sprawdzaj ziemię na głębokości 10 do 15 cm czy jest wilgotna.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
miras88 09:39, 16 wrz 2020

Dołączył: 16 wrz 2020
Posty: 1
Witam serdecznie, czy ktoś potrafi stwierdzić co dolega mojeg bukowi (odmiana dawyck gold)



Takie brązowe plamy miał już w szkółce w czerwcu, ale w małej ilości. Ostatni tydzień za to to masowe brązowienie i opadanie liści.
tolenia 22:57, 07 paź 2020

Dołączył: 07 paź 2020
Posty: 2
Chciałabym zapytać Państwa o radę w kwestii moich buków. Kupione i sadzone w tym roku w czerwcu. Pierwszy Purple Fountaun coraz bardziej schyla się w dół, dodatkowo liście przebarwiają się na zielono. Na drugim (szczepiony Tricolor) zauważyłam takie robaki/grzyby ? Czy ktoś spotkał się z takimi szkodnikami?

dorsla 11:35, 09 maj 2021

Dołączył: 27 gru 2020
Posty: 4
Dzień dobry. Cztery lata temu posadziłam na działce buka purple fountain - ładnie wykształconego. W następnym roku po posadzeniu zaczął obsychać czubek drzewka. W ubiegłym roku obcięłam go bo całkowicie usechł. W szkółkach ogrodniczych sprzedawcy twierdzili, że buk puści nowego przewodnika, ale niestety nie widzę żadnego postępu. Proszę o pomoc - czy faktycznie drzewko wypuści nowego przewodnika? Bardzo dziękuję za szybką poradę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies