Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Po nitce do kłębka ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Po nitce do kłębka ;)

anbu 07:34, 28 cze 2018


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Mogłaś większą tą donice zrobić, tzn. dłuższą
Może da się jeszcze przerobić?
____________________
Ania Ogród Ani :)
malinia 08:26, 28 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
anbu napisał(a)
Mogłaś większą tą donice zrobić, tzn. dłuższą
Może da się jeszcze przerobić?

nie da się bo musi być przejście swobodne jak ktoś z wózkiem przyjedzie czy coś to już jest max jaki wchodził w grę aby dało się swobodnie przechodzić
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Toszka 10:25, 28 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pytałam się o dno donicy, nie co tam jest nasypane, a jak jest zrobiona. Czy jest wymurowane dno, czy jest ziemia....czy zrobiona jest jako rama tzn tylko boki murowane, czy jako pudełko z dnem. To ważne w kontekście systemu korzeniowego.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
eVka 10:30, 28 cze 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Co do donic nie doradzę, bo u mnie wszystko w donicach albo pada albo jest marne posadziłąm w tym roku tylko przed domem trawe jednoroczną bordową Vertigo plus bluszcz.
____________________
malinia 10:30, 28 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka dno jest przygotowane tak jak pod bruk czyli mocny drenaż kamienia nie jest wylana betonem czy czymś takim jest pusta . Zrobili mi tylko ramę żeby się tam nie kisiło w tej donicy . Wiem że to ważne żeby woda miała ujście planowałam tam dać tylko agrowłókninę.
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Toszka 11:17, 28 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tam agrowłóknina nie potrzebna tylko dobrze przekopane dno i wzbogacone dobrociami, do tego można trochę piaskiem rozluźnić, by odpływ wody był lepszy.

W donicy trzeba dobrej ziemi przygotować -kompost, obornik przekompostowany i kora drobna (na dnie mozna dac tej grubszej) i mączka bazaltowa.

Żadne tujowe niwaki w tak wąskiej donicy nie będą dobrze rosły, bo mają płytkie i szerokie korzenie.

Proponuję iśc w klasykę, czyli trzy na pniu np. trzmieliny. Jesli zółte to dół obsadzenia powinien być zielony, albo kolorem pasujący do żółci.

Jesli to będa trzmieliny zielono-białe, to z dołem mozna poszaleć i dać np. róże, trawy, lawendę ale bez misz-maszu. Raczej monolitycznie, elegancko.

Opcja bardziej bogata to dwa lizaki cisowe. Trzy tam się nie zmieszczą.

Równie dobrze w donicy można dać tylko strzyżony żywopłot np. cisowy, albo bukszpanowy. Bez zadęcia. Skromnie i elegancko.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 11:25, 28 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka napisał(a)
Tam agrowłóknina nie potrzebna tylko dobrze przekopane dno i wzbogacone dobrociami, do tego można trochę piaskiem rozluźnić, by odpływ wody był lepszy.

W donicy trzeba dobrej ziemi przygotować -kompost, obornik przekompostowany i kora drobna (na dnie mozna dac tej grubszej) i mączka bazaltowa.

Żadne tujowe niwaki w tak wąskiej donicy nie będą dobrze rosły, bo mają płytkie i szerokie korzenie.

Proponuję iśc w klasykę, czyli trzy na pniu np. trzmieliny. Jesli zółte to dół obsadzenia powinien być zielony, albo kolorem pasujący do żółci.

Jesli to będa trzmieliny zielono-białe, to z dołem mozna poszaleć i dać np. róże, trawy, lawendę ale bez misz-maszu. Raczej monolitycznie, elegancko.

Opcja bardziej bogata to dwa lizaki cisowe. Trzy tam się nie zmieszczą.

Równie dobrze w donicy można dać tylko strzyżony żywopłot np. cisowy, albo bukszpanowy. Bez zadęcia. Skromnie i elegancko.


bardzo podoba mi się opcja 3 trzmieliny zielono białe i lawendy dołem podsypane jakimś ładnym kamyczkiem bo w pierwszej wersji właśnie o lawendach myślałam żeby tam były )) i chyba na to się zdecyduję
na tym moim maziaju nawet podobny klimat chciałam uzyskać bo też tam upakowałam lawendy i coś bialo zielonego ;-D tylko oczywiście bez ładu i składu Toszka baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dziękuję za wszystkie cenne rady <3 oczywiście przygotuję donicę według zaleceń mam mieć jeszcze 2 takie donice przy schodach na tarasie
myślisz Toszka że taką samą kompozycję mogłabym tam dać ( bo wiem że powinno się powtarzać rośliny i kompozycje tylko czy to będzie tam pasować ?
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Toszka 12:29, 28 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Można ciutkę różne nasadzenia zrobić w donicach, tak by albo miały wspólny element, albo by z donicy na donicę coś je łączyło.

Na jaka stronę świata wystawione są te donice? Ile godzin pada słońce?

W tak wąskiej donicy kamieni za moment widać nie będzie, bo rosliny przykryją. A kamienie będą w przyszłości przeszkodą, aby dosypać kompostu, czy obornika. Musisz pamiętać, że w tak ograniczonej przestrzeni jaką są twoje donice będziesz musiała dbać o dożywianie roslin.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 12:54, 28 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka napisał(a)
Można ciutkę różne nasadzenia zrobić w donicach, tak by albo miały wspólny element, albo by z donicy na donicę coś je łączyło.

Na jaka stronę świata wystawione są te donice? Ile godzin pada słońce?

W tak wąskiej donicy kamieni za moment widać nie będzie, bo rosliny przykryją. A kamienie będą w przyszłości przeszkodą, aby dosypać kompostu, czy obornika. Musisz pamiętać, że w tak ograniczonej przestrzeni jaką są twoje donice będziesz musiała dbać o dożywianie roslin.


te na tarasie są na południe i tam jest patelnia caaaały dzień słońce od samego rana do samego popołudnia i niestety mocno wieje u mnie bo jestem na górce .
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Toszka 13:14, 28 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To żywopłot ci potrzebny, bo większość roslin będzie wymarzać od suchych, mroźnych wiatrów.

Lawenda, stipa, niska szałwia, perowskia....
Do ziemi w donicach dodaj sporo dolomitu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies