Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Po nitce do kłębka ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Po nitce do kłębka ;)

Toszka 13:50, 17 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Malinia, sama widzisz, że wypisanie błędów spowodowało twoje tłumaczenie się A widzisz, nie o to chodzi byś musiała się bronić. To forum ma być relaksem, odskocznią, paliwem do motoru, inspiracją, chusteczką do otarcia łez i wielką górą wsparcia i otuchy.
Kopytkuj czytać zapodany wątek, a sio....


Edit
moje Blue Arrow tez były ładne przez pierwsze 5 lat...teraz to ohydztwo, a co gorsza praca z nimi kłuje, boli i uczula
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 13:59, 17 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Czytam czytam ale przebrnac przez 600stron nie jest łatwo ale przynajmniej prace przy tarasie nabierają wyglądu i linia palisad ładnie się pokazala podibno jeszcze 1,5tygodnia i sloncza a wtedy bede wkraczac do akcji ja biore kawe i lecę czytac dalej !
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
ewsyg 22:17, 22 cze 2018


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Witaj. Przyszłam z rewizytą. widzę, ze u Ciebie ta mordęga dopiero się zaczyna. Najpierw zastanów się co chcesz mieć w ogrodzie. Czy same rośliny ozdobne, czy może też użyteczne. Czy ma być dużo trawnika itd.
trzymam kciuki żeby Ci się udało stworzyć Twój własny ogród.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
malinia 06:31, 24 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Czytam polecony wątek jednak z czasu ostatnio jak na lekarstwo ....
Wyczytałam że trzeba dobrze przygotować podłoże obornik + kompost i tak robię jak sadziłam maliny itd. Wiem że podłoże pod daną roślinę ma być przygotowane odpowiednio mimo że na załączonych obrazkach tego nie widać hihih
Wyczytałam też o odpowiednim przygotowaniu dołków pod cytuję
". One są zbyt płytkie i zbyt wąskie. Korzenie muszą mieć na start "zachęcającą i kuszącą" dobrą ziemię na min. dwukrotną głębokość i szerokość doniczki. Minimum!
Teraz to tylko maleńkie bryłki korzeniowe obsypane są (w praktyce) z dwóch stron dobrą ziemią. Ale one mają rosnąć zwłaszcza w głąb. A tam co? - twardo i nieatrakcyjnie.
Jeśli zależy ci na niemal natychmiastowych przyrostach i ładnym wzroście w zdrowiu to korzenie potrzebują dołka z przygotowaną przestrzenią na wzrost. Ta przestrzeń to miękką, pulchną, łatwa do wzrostu ziemia obfitującą w kokietujące minerały, to taka ziemia, że korzonki chcą tam jak najszybciej pójść "

O grubości pieńków kupowanych drzewek ( też na o patrzę jak wybieramy drzewko ) cytuję " Na przyszłość - jak się kupuje drzewo to przede wszystkim patrzymy na grubość pieńka - ten jest najdroższy jako materiał szkółkarski i najdłużej rośnie w szerz, a na to trzeba kilku lat. Korona w momencie zakupu jest sprawą drugorzędna, bo ona szybko przyrasta, a zagęścić można ją szybko cięciem korygującym. Natomiast cienki pieniek chwieje się na boki sam z siebie, a jak dojdzie do tego ciężka duża, nieproporcjonalna korona to już robi się duży problem. Dlatego też warto zapłacić więcej (mniej więcej rok szkółkowania wynosi 10-15zł - tylko!) i po roku można zdjąć podpory. Natomiast taka cienizna będzie wymagała grubych, mocnych kołków co najmniej 5-6 lat.
Sama zobacz, że kijki bambusowe są grubsze od pieńka... "

O złotej zasadzie trójkątów tez czytam ale to już zawiłe bardziej hehehhehe

Zaciekawiła mnie wzmianka o kancikach że jest taki wątek jak robić obwódki ? Gdzie go znajdę ?


No i plan działania też znalazłam
1. Konsekwencja w kolorystyce

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała w miejscu

6. Jak coś zmieniasz., nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt. Ogrodnictwo nie jest zawodem dla leniwych, samo się nie zrobi

Toszka zadanie odrobione ?;-D
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
malinia 08:25, 24 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Bardzo wazna uwagą wyczytana na forum której nie brałam pod uwagę że wejscie i czesc tarasu ktora bedzie widoczna zimna z okna mysi byc zimozielona to bardzi ważne żeby też zima było ladnie!
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
malinia 20:14, 26 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943

w tym miejscu mam mieć taką donicę 160 x 55 szeroką i cały czas miałam taką koncepcję że posadzę tam lawendy jednak jak czytam na forum że najlepiej cos zimozielonego to moja koncepcja ma się nijak do tego wszystkiego ;p
poradzicie co mogłabym tam dać żeby było ładnie przy wejściu?

a tu wieko od naszej studni hihihi mąż zamówił ... taki romantyk hihi
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
mrokasia 21:07, 26 cze 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17958
Przyszłam z rewizytą zobaczyć co słychać u właścicielki pomidorowych potworów .
Widzę, że jesteś na początku drogi. Toszka już Ci lekturę i wskazówki dała. Wykorzystaj szansę na właściwe przygotowanie gleby zanim posadzisz rośliny. Żebyś nie musiała potem tak jak ja skrobać się po głowie jak wzbogacić glebę tam gdxie rosną już rośliny.
Bardzo mi się podoba Twoja kostka. Pokrywa studni luksusowa .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
malinia 21:23, 26 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Tak wiem bede wzbogacać bo juz przerobilam ta część poleconejprzez Toszke lektury prace nad kostka i dobiegają konca jeszcze tylko 2donice przy tarasie i schody plus ta jedna duza donica przy wejściu
Powoli przebieramy ziemię z kamieni i zanieczyszczeń po pracach nad tarasem .....i zaczyna sie etap gdzie trzeba sie zastanowic jak gdzie i co posadzic a ja zielona w temacie. Siedze i szukam insporacji poki co.
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
malinia 15:08, 27 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Donica przy wejściu już prawie jest
tylko dalej nie wiem co w nia posadzić
powoli oczyszczamy pole bitwy po robotach z brukiem ;-D
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
eVka 15:32, 27 cze 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Witaj, przybiegłam z rewizytą widzę bardzo pracowita duszyczkę, to już połowa sukcesu. Będę kibicowac i wolnym czasie doradzac w miarę możliwości. Jak znasz obornik i kompost to i tak lata świetlne przede mną (ja na początku sadziłąm w martwicę glebową zasypanę w dołku zwykłą ziemią z worka)
Piękny areał!
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies