Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Po nitce do kłębka ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Po nitce do kłębka ;)

malinia 10:41, 29 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka napisał(a)
Dobrze, napisz co jest jako priorytet do zrobienia w tym roku.
Czy trawnik? czy rabaty? co?

Albo inaczej - jesli byś TERAZ dodała obornik i świetnie przygotowała ziemię, to już od września mozna ogrodowo działać.


Toszka trawnik poza tym że jest zaniedbany na maxa od miesiąca bo psikałam go chwastoxem i potem trawy nie kosiłam tydzień i nagle wpadli pracownicy to ogólnie trawnik nie jest zły muszę skosić tą trawę jutro i przydałby się aerator chyba pożyczę od znajomych i też podziałamy jutro jak nie będzie padać.
Dla mnie priorytet na ten rok to rabaty mam wiele roślin stojacych w donicach czekają na wsadzenie w ziemię i tak samo 3 klony trzeba wysadzić i przesadzić wiśnię kuki shidare bo teraz jest za blisko tarasu i przeszkadza trochę więc ogólnie i tak i tak czeka mnie przesadzenie wszystkiego .....ale nie ma tego złego ;p wzbogacę każdą roślinę dobrze teraz przygotowaną ziemią z mączką kompostem i dolomitem tylko ten obornik mnie męczy ....
zamówiłam 50 kg mączki i 20kg dolomitu styknie ?
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Gardenarium 10:46, 29 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
malinia napisał(a)


Zaciekawiła mnie wzmianka o kancikach że jest taki wątek jak robić obwódki ? Gdzie go znajdę ?


https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/49-brzegi-trawnika-czyli-jak-uproscic-pielegnacje

oraz wątek

https://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-kanty-brzegi-trawnika-oddzielanie-od-rabaty

Bardzo miło, że trafiłaś na mój dekalog ogrodniczy. Tego się trzymaj.

Oddaj jałowce, póki jeszcze czas.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:48, 29 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie kupuj roslin zanim zrobisz projekt, plan nasadzeń. Zmarnują się albo będziesz z nimi latac po ogrodzie bo: "trzeba wsadzić". Ale gdzie???
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
malinia 10:57, 29 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Gardenarium napisał(a)


https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/49-brzegi-trawnika-czyli-jak-uproscic-pielegnacje

oraz wątek

https://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-kanty-brzegi-trawnika-oddzielanie-od-rabaty

Bardzo miło, że trafiłaś na mój dekalog ogrodniczy. Tego się trzymaj.

Oddaj jałowce, póki jeszcze czas.


tak tak mam zapisany w pliku na pulpicie hihi
kurcze każdy tak narzeka na te jałowce serio aż taka zaraza z tego ?;(

____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
malinia 10:59, 29 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Gardenarium napisał(a)
Nie kupuj roslin zanim zrobisz projekt, plan nasadzeń. Zmarnują się albo będziesz z nimi latac po ogrodzie bo: "trzeba wsadzić". Ale gdzie???

no właśnie te azalie i rododendrony co kupiłam i czekają to było moje must have na ten rok ;-D
i tak samo klony męża ;p które czekają na posadzenie przy rabacie ale że planu póki co brak to stoją ...;(
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Toszka 11:12, 29 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Gardenarium napisał(a)
Nie kupuj roslin zanim zrobisz projekt, plan nasadzeń. Zmarnują się albo będziesz z nimi latac po ogrodzie bo: "trzeba wsadzić". Ale gdzie???


Dobrze, że Danusia napisała to pierwsza
Danuś, BRAWO TY

Nic dodać, nic ująć.

Rododendrony i azalie - jesli mają świetnie rosnąć to mam przykrą wiadomość... nie sadzi ich się jeden dołek. Musi być przygotowana spora rabata. Inaczej będziesz płakać w dziale chorobowym.
To specyficzne rośliny, o małych potrzebach, ale wymagają specjalnie przygotowanego stanowiska. Widać, że wątku Anbu nie przeczytałaś sumiennie.
w dziale chorób sporo pisałam o przygotowaniu stanowiska, a u Ani wyjaśniałam po babsku dlaczego to ważne.

U Effki wraz z Mazanem wyjaśnialiśmy w skrócie potrzeby rodków.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 11:16, 29 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka napisał(a)


Dobrze, że Danusia napisała to pierwsza
Danuś, BRAWO TY

Nic dodać, nic ująć.

Rododendrony i azalie - jesli mają świetnie rosnąć to mam przykrą wiadomość... nie sadzi ich się jeden dołek. Musi być przygotowana spora rabata. Inaczej będziesz płakać w dziale chorobowym.
To specyficzne rośliny, o małych potrzebach, ale wymagają specjalnie przygotowanego stanowiska. Widać, że wątku Anbu nie przeczytałaś sumiennie.
w dziale chorób sporo pisałam o przygotowaniu stanowiska, a u Ani wyjaśniałam po babsku dlaczego to ważne.

U Effki wraz z Mazanem wyjaśnialiśmy w skrócie potrzeby rodków.


no ja wiem że od dupki strony zaczęłam ;p ale chęć posiadania była większa ;-D
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Toszka 11:19, 29 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Masz sporo większe, luźne doniczki niż te w których rosną rodki i azalie?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 11:38, 29 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Jesli byś konsekwentnie przeszła na ściółkowanie ekologiczne rodków, bez absolutnie żadnej chemii to w 2-3 lata uzyskasz doskonałe efekty, zdrowotność i kondycję.
Podstawą to mulczowanie liśćmi (zwłaszcza dębowymi), obornik koński, igły sosnowe + raz na 5-6 lat dodawanie hemoglobiny (żelazo) i siarki do gleby, ew.fusy z kawy (odstraszają opuchlaki).

Ewo, wszystko zalezy od tego co chcesz mieć w przyszłości. Jeśli ciagle "wozić " się z ph i niedomaganiami rh to siarczan. Ale jeśli chcesz dobrze posadzić i w praktyce mieć na lata spokój to radzę poczytać całą stronę

Lepiej jest dać siarkę. A na teraz (dla kwaśnego ph.kupić ze dwa worki podłoża dla borówek.

Więcej o potrzebach kwasolubów i przygotowaniu podłoża poczytasz tu i pod podanymi linkami.

Sadziłaś w torfie i to właśnie efekty sadzenia roslin w ogrodzie w torfie. Piszę teraz z doskoku, bo praca w ogrodzie wre) Krótko powiem tylko, że torf powinien być tak samo zwalczany na forum jak szmata. Będziesz chciała dowiedzieć się więcej "dlaczego torf" jest zgubny, to możemy potem pogadać

plus doczytałam że można fusy od kawy i igły sosnowe liście dębowe tak przygotowana ziemia jest ok pod rodki torf raczej odpada lepiej kora z kompostem itp dobrociami


Czy mielona, czy granulowana i tak musi być fizycznie zmieszana z glebą, bo nie rozpuszcza się w wodzie. Praktycznie jedyną metodą zaaplikowania siarki jest dodanie jej do mieszanki ( podłoża) kiedy przygotowujemy stanowisko.
Mielona siarka ze wzg. na frakcję na krócej starcza. Zaletą siarki jest że utrzymuje ph przez kilka lat, a wadą że zaczyna działać dopiero po kilku miesiącach i pełne działanie uzyskuje po roku. Również wadą jest że na niektórych glebach siarka w zasadzie nie działa jeśli ph jest większe niż 6.
ten aspekt wyjaśnię w poście do Miry.
Rolą granulowanej siarki dodanej do obszernego dołka, (który raczej powinien być stanowiskiem pod rodka, a nie klasycznym dołkiem szerszym o 5-10cm niż bryła korzeniowa wyjęta z doniczki) jest utrzymanie, ustabilizowanie ph na stałym poziomie przez kilka lat - minimum 5. Chodzi o to, aby bakterie i grzybnie składające się na mikoryzę przejęły funkcję zakwaszania.
Siarką nie da się natychmiastowo zakwasić podłoża. Potrzeba min.6 miesięcy. O szykowaniu podłoża i startowym ph wyjaśniałam na str.270

Zwróć uwagę, że Magja pisze o przygotowaniu stanowiska na 2-3 lata. Ja piszę jak przygotować stanowisko na wiele dłużej. Absolutnie nie neguję wiedzy Magji, jednak zwracam uwagę na szczegóły.
Dla mnie podstawą przygotowania stanowiska jest typ i ph rodzimej gleby - to wyjściowe parametry i od nich uzależniamy dalsze postępowanie tak by jak najmniej sztucznie nawozić, bo rodki i wszystkie kwaśnolubne są bardzo wrażliwe na zasolenie gleby. Ponad 50% problemów w dziale o chorobach to zasolenie, np. brązowiejące na krawędziach liście.

Siarka jeszcze jest w postaci płatków, kiedyś (nie wiem jak dziś), pod nazwą Wigor S, która obecnie jest taka sama jak dla granulowanej.

edit.
Jeszcze jedna, acz zasadnicza sprawa - inaczej szykujemy stabilizację ph w nowo szykowanym stanowisku, a inaczej trzeba podejść do sprawy w przypadku potrzeby obniżenia ph już rosnącego rodka. Siarka tego nie zrobi natychmiastowo
Zrobi to, niemal natychmiast siarczan żelaza, który po roku już się ulatnia (i tę funkcję przejmuje siarka - idealne wyczucie czasu), ale trzeba bardzo ostrożnie go stosować, bo jest toksyczną solą dla rodka. Drugim problemem jest to, że na ten sam efekt potrzeba go niemal dziesięciokrotnie więcej niż siarki. Jedynym wyjściem jest podawanie go periodycznie w małych ilościach, aż do uzyskania pożądanego ph. Kolejny problem - podłoże po zakwaszeniu można określić dopiero po 6miesiącach.


Kiedyś wpajano mi do głowy, że skala ph wzrasta logarytmicznie i przeliczanie siarki w zależności od typu gleby, jej ph do pożądanego efektu przelicza się logarytmicznie. A ponieważ ja się na to nie pisałam (czyt. na wyższą matematykę dla prostego blond-ogrodnika) to przyjęłam uproszczoną zasadę, że na glebę gliniastą, ciężką stosujemy 3 do 4 razy więcej siarki niż na gleby piaszczyste.
Wygrzebując moje notatki znalazłam takie liczby szacunkowe (miara w kg na 100m kw) do obniżenia na 5,1ph - np.
- przy macierzystym ph 6 na piaszczystej glebie aby obniżyć o 0,4ph (ph.5,1) trzeba dać 3,9Kg, a na ciężkiej 11,8kg;
- przy ph 6,9 potrzeba na piaski 5,86kg, ciężka -22,45kg
-przy ph 7,3 , piaski - 8kg, ciężka -29kg
Paniała?


lekcja odrobiona
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
malinia 12:59, 29 cze 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Mam dostęp do borowiny to bede sadzic rodki i azalie w tym
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies