Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Toszka 12:36, 19 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mazan napisał(a)
Pokaż przekrój odciętej gałęzi. To nie wydaje się być szkodnikiem lecz chorobą.



Pozdrawiam


Jesli oczy mnie nie mylą to jest bonzai...ot, taki szczególik nieznaczny
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
stefan_jotek 09:34, 20 maj 2017

Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 17
To nic nie zmienia, bonsai to nie jest zaden inny gatunek drzewa. To dalej ten sam grab ktory rosnie na polach czy w lesie. Ponozej zdjecia przekroju galazki, jedna cieta w zeszlym roku druga cieta dzisiaj.
Mazan 19:05, 20 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Pod korą widoczna warstwa ciemniejszej tkanki. Ponadto na 2 fotce widoczne ciemne punkty. Jeśli nie jest to werticilioza to inną możliwością jest "duszenie" bonsai drutem skarlającym. Może też zastanawiać barwa pnia nad podłożem /pierwszy post/.



Pozdraw2iam
____________________
Mazan - Walerek
stefan_jotek 22:34, 21 maj 2017

Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 17
Duszenie drutem? Po pierwsze na tym drzewku nie ma drutu i nigdy nie bylo,jest tylko stabilizujacy drut do doniczki, po drugie drut bonsai zaklada sie tak na galaz aby nie obciskala galezi. Wiele osob strasznie demonizuje to i nazywa meczeniem drzewka, niestet nieslusznie. Ciemniejsza kora nie jest ze wzgledu na to, ze tkanka obumarla na koncach ze wzgledu na ciecie? Werticilioza? Jak to leczyc?
Malgosiak 21:31, 25 maj 2017

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 33
Coś zaczyna mi podgryzać żywopłot grabowy.
Na wiosnę był pryskany Promanalem.



I po prześledzeniu całego wątku- Czy pryskać żywopłot teraz Ortusem czy Mospilanem- o ile to co je gryzie to mszyca.

Dodatkowo jesienią walczyłam z mączniakiem( pryskałam 2x Amistarem).

Mazan z wpisów wcześniejszych powinnam zrobić oprysk profilaktyczny Amistarem- czy mogę go jeszcze zrobić?

Czy mogę prosić o ściągę co i w jakiej kolejności.

Bo żywopłot super się zazielenił i przyrasta.
____________________
Gosia
Martuska507 11:06, 02 cze 2017


Dołączył: 08 lut 2015
Posty: 68
U u mnie dokładnie to samo. Dwa tygodnie temu pryskany Envidorem. Zaczyna marnieć w oczach. Co robic?
____________________
Marta - Ogród w kształcie litery U
Mazan 12:09, 02 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Martuska507

Nie wiem co u Ciebie może być, ale fotka powyżej pokazuje tłuściutkie mszyce. One często są nosicielami /wektorami/ innych chorób czy szkodników. Wklej fotkę, w ciemno nic nie można powiedzieć.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Margo 13:42, 05 cze 2017


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Witam,
Dziś zauważyłam ze z moim zywopłotem dzieję się coś niedobrego. Jeszcze kilka dni temu wszystko było ok, a teraz usychające listki i nowe przyrosty też.
Ostatnio było u nas sucho, choć bez upałów.
____________________
Gosia
Mazan 15:57, 05 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Margo

Bałaś się tego żywopłotu, że fotki każą domyślać się pordzewiacza grabowego? To kolejne pokolenie tego szkodnika w tym sezonie, a może ich być - w sprzyjających warunkach - nawet 10. Chyba w ubiegłym sezonie nie zwalczałaś, a już na pewno nie zrobiłaś tego wiosną promanalem, gdy wychodziły samice z pękających pąków. Teraz w okolicy sierpnia żywopłot może być "łysy".
Opryskuj ortusem, magusem, mospilanem co kilka dni - tydzień.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Margo 16:49, 05 cze 2017


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Hmm, w poprzednim sezonie nie zauważyłam aż takich objawów. Wydawało mi się że były szpeciele, ale to dopiero w drugiej połowie lata. Wiosną robiłam oprysk Promanalem ...
Będę zatem robić zalecone opryski.
A z ciekawości skąd się to bierze ? Żywopłot mam 4-5 lat, na początku sadzonki były zdrowe, dopiero w zeszłym roku coś się pojawiło.
Edit. Szpeciele to to samo co pordzewiacze chyba ...
No i jeszcze zastanawia mnie czemu zamierają młode przyrosty ? Liście w większości zdrowe a przyrost zamiera, i zewnętrzne krawędzie liści. Co ciekawe jeszcze, to to, że zaatakowana jest zewnętrzna część żywopłotu, od strony ogrodu wygląda ok, poza tym jednym miejscem które pokazałam w poprzednim poście. Dodam jeszcze zdjęcia, choć wieje i ciężko uchwycić cokolwiek
*
____________________
Gosia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies