Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

brydziasia 18:48, 31 gru 2018

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 139
MarcinKRK napisał(a)
@brydziasia
Corinne Mallet jest założycielką największej kolekcji hortensji - Shamrock na północy Francji więc o lepszego autora atlasu byłoby trudno


Dlatego też chorowałam na to, spodziewałam się jednak ciut więcej treści, albo chociaż wzmianek o wielkości, czy cechach charakterystycznych odmian, ale nie można mieć wszystkiego, szukam ciągle obu tomów encyklopedii, ale chyba bez znajomości 'zagramanicznych' się nie uda.

Chora jestem od tego oglądania, fakt, że wielu odmian nie ma, ale jest też wiele zdjęć takich, o których internety w ogóle nie słyszały.
Kilka niespodzianek typu Mathilde Gutges - nie wiedziałam, że ma ząbkowane płatki, mus poszukać i tej piękności, szczególnie po zdjęciach KasiBawari i tych atramentów

Pięknych kwitnień w Nowym Roku moi drodzy!!!
KasiaBawaria 14:21, 01 sty 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Moja Mathilde Guidges nie ma zabkowanych platkow.Chyba ..Musze sie przyjrzec.
____________________
Zapraszam na kawe
brydziasia 09:03, 02 sty 2019

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 139
Kasiu to ząbkowanie jest raczej delikatne, obstawiam, że wraz z rozwojem kwiatu lekko zanika.
Przy okazji Europa jednak z zieloną łodygą
KasiaBawaria 09:31, 03 sty 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Hmm, patrze na swoja i moja ma baaardzo niewiele platkow zabkowanych.Nawet na etykietce nie ma takich zabkow.
Dziwna sprawa.
Ogladam fotki z zeszlego roku. Piekny to byl rok hortensjowy.
____________________
Zapraszam na kawe
brydziasia 10:56, 04 sty 2019

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 139
KasiaBawaria napisał(a)
Hmm, patrze na swoja i moja ma baaardzo niewiele platkow zabkowanych.Nawet na etykietce nie ma takich zabkow.
Dziwna sprawa.
Ogladam fotki z zeszlego roku. Piekny to byl rok hortensjowy.

Kasia, ale na etykiecie lekkie ząbki ma.
Mam nadzieję, że w tym roku zimnej Zośki nie będzie. Wiele donic pierwszy raz zimuje w nieogrzewanym warsztacie, dwa dni temu obdarowano mnie olbrzymią piłkowaną, nie wiem czy bidula przetrwa takie wykopywanie w styczniu, okaże się całkiem niedługo
KasiaBawaria 17:32, 05 sty 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Spi, to przetrwa.Lepiej teraz niz w gorace lato.
____________________
Zapraszam na kawe
Anda 11:22, 25 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33360
Może komuś się przyda.

Ocena Hydrangea paniculata dokonana przez Arbeitskreis Gehölzsichtung (zespół profesjonalnych ogrodników oceniający rośliny zdrewniałe). Oceny dokonywano w ogrodach w Bad Zwischenahn, Erfurt, Dortmund, Geisenheim, Hannover, Marquardt, Pillnitz, Quedlinburg, Scharnhorst, Stuttgart-Hohenheim, Thiensen, Veitshöchheim, Weihenstephan od 2013 do 2016 roku.

http://www.gehoelzsichtung.de/data/hydrangea_paniculata_2015.pdf

Ocena na skalę europejską
http://www.gehoelzsichtung.de/data/europ_sichtg_hydrangea.pdf
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
KasiaBawaria 09:00, 27 sty 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Anda, super. Przydatne porowniania.
____________________
Zapraszam na kawe
MarcinKRK 14:55, 03 lut 2019


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@Anda
Ciekawe zestawienie. Chyba intuicyjnie wszyscy czuliśmy, które odmiany zdobędą najlepsze oceny

@KasiaBawaria
Mathilde Gutges powinna mieć lekko piłkowane płatki, ale zdarzają się odchylenia w jedną i drugą stronę.

@Brydziasia
Temat czarnej Europy po dwóch latach wciąż żywy W minionym sezonie moja była jaśniejsza, natomiast bliżej podstawy łodygi plamy zlewały się w jednolity, ciemny kolor. Na zdjęciu, które prezentujesz w lewym górnym rogu (nie widać tego dokładnie na Twojej reprodukcji) są dwa takie ciemniejsze pędy.

Dla mnie najciekawsza w książce Mallet jest podana tam systematyka gatunkowa. Niemal wszystkie ważniejsze odmiany są ujęte jako hybrydy h. macrophylla i h. serrata (w tym np. Europa, Hamburg, Generale Vicomtesse de Vibraye itd). Ale już kompletną rewolucją jest przyporządkowanie kilku odmian jako h. serrata (bez żadnych domieszek), np. Nikko Blue, Rosea, Semperflorens.

Tniecie już swoje hortensje? Ja dzisiaj rozpocząłem cięcie ogrodowych.
brydziasia 22:39, 03 lut 2019

Dołączył: 28 mar 2016
Posty: 139
@MarcinKRK pędy Europy i u mnie ciemne, ale tak jak mówisz, bliżej podstawy, ale ja zrozumiałam, że powinny być ciemne całe jak u Preciosy czy Steel Black.
Jak tniesz ogrodówki? Odmładzasz? I nieśmiało spytam co robisz z pędami? Nie chciałoby Ci się podzielić sztoberkiem?
A podział, o którym piszesz faktycznie w pierwszej chwili wprawił mnie w osłupienie, aż do słownika musiałam sięgnąć, bo nie dowierzałam swojej umiejętności tłumaczeń

Edit: odkopałam Twoje zeszłoroczne posty, już wiem, tniesz na dwa oczka dla większych kwiatów.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies