Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina II

bialydomek 09:20, 05 paź 2022


Dołączył: 16 sie 2017
Posty: 187
hej, a podałabyś przepis na ta zupę dyniową krem ??
kolory ogrodu przepieknej jesieni,
jakie cudne i mocno wybarwione te Twoje marcinki!!

zdaje mi sie ze masz morwe? jaka to? czy po młodej sadzonce można jakoś poznać czy bedzie biała czy czarna?
Jak długo trzymają sie na niej takie zółciutkie liście? do pierwszych mrozów? czy dłużej,?
a może to nie zależy od temperatury?
po ilu latach od wsadzenia doczekałaś się owoców?

ja w tamtym tygodniu zauroczona zółciami jesieni, pobiegłam do "ogrodziarni"
no i przytargałam 2 morwy i 4kaliny...- za cudne czerwono-bordowe kolory- które równie mocno mnie zauroczyły jak te zółte morwy..

dziękuje za odpowiedzi na swoje długie i dużo pytań..
sylwia_slomc... 10:50, 05 paź 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
anpi napisał(a)
Foteczki nadrobiłam- wirtualny spacer po twoim wczesnojesiennym ogrodzie zaliczony! Lubię te jesienne barwy, choć do jesieni to mi śpieszno nie było.
Cebulowym też uległam, bo jeszcze jedynie cebulki u siebie jakoś wcisnę. I bałam się ,że wiosna będzie mało kolorowa, jak mi nornice wyżarły większość zeszłorocznych cebulek, bo rabaty mam zryte na maxa. Cały wrzesień karmiłam je różowymi granulkami, ale te ciągle znikały ze słoiczków. Ciekawe, czy nie działały, czy tych gryzoni tyle jest?
Remont Wam wypadł w nieciekawym czasie, z cenami szaleją! Ale co zrobić, byleby do przodu! Oby był spokój, zdrowie i siły!

Aniu co poradzić tak się życie ułożyło, wcześniej nie mogliśmy remontować bo babcia nie chciała się przeprowadzić, teraz nie miała wyboru ze wzgl. na wiek i stan zdrowia. Teraz babcia mieszka z nami, a my możemy remontować tam
Jak się podaje za dużo granulatu na raz to one sobie w norach robią magazyny, ale nie zjadają od razu. Lepiej malutkimi porcjami po kilka granulek dawać wtedy gwarancja, ze od razu zjedzą i padną po kilku dniach. Ja w kurniku ze wzgl na własne zwierzęta i obawę by mi trutki nie wymieszały gryzonie ze zbożem, położyłam kostki takie na szczura niebieskie, one nie są w stanie tego przenieść tylko jedzą na miejscu, już sporo martwych zebrałam.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:53, 05 paź 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Mirka napisał(a)

U mnie też słabo przyrastał i pozbyłam się bez bólu.
Sylwia podziwiam cały czas wasze zmagania remontowe.Wiem bardzo dobrze ile to pracy i wysiłku kosztuje jak się samemu robi. Wiem to na swoim przykładzie ale potem to duma rozpiera wież mi.
Ogrodowo super kolorowo masz zawsze podziwiam

Mireczko my nie narzekamy, lubimy sami robić bo wiemy, że jest dokładnie zrobione Nikt nas nie oszuka ale przez to długo to potrwa, za to kasa , którą wydalibyśmy na robociznę zostanie na materiały. I tak się ciuła teraz na nie grosz do grosza, bo ceny to kosmos
Z red baronem walczę bo bardzo chcę go mieć dużo, u Madzi robi taaaaką robotę, a nasze ogrody pasują do tego typu traw, okolica trawiasta
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:55, 05 paź 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
eda napisał(a)




Trzymam kciuki i podziwiam poczynania remontowe i te twoje kolory ogrodowe wsam raz przed snem jak znalazł kolorowych snów Sylwusia cmok

Dzięki Kochana, choć dzisiaj to akurat nie pospałam, ledwie trzy i pół godziny. Dużo na głowie i problemy ze snem
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:56, 05 paź 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Roocika napisał(a)
Pięknie się w kolory ogród przyozdabia.

Kocham jesień w ogrodzie i te jej ciepłe wręcz gorące kolory Tak sadziłam w ogrodzie by mieć ich jak najwięcej
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 11:11, 05 paź 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
bialydomek napisał(a)
hej, a podałabyś przepis na ta zupę dyniową krem ??
kolory ogrodu przepieknej jesieni,
jakie cudne i mocno wybarwione te Twoje marcinki!!

zdaje mi sie ze masz morwe? jaka to? czy po młodej sadzonce można jakoś poznać czy bedzie biała czy czarna?
Jak długo trzymają sie na niej takie zółciutkie liście? do pierwszych mrozów? czy dłużej,?
a może to nie zależy od temperatury?
po ilu latach od wsadzenia doczekałaś się owoców?

ja w tamtym tygodniu zauroczona zółciami jesieni, pobiegłam do "ogrodziarni"
no i przytargałam 2 morwy i 4kaliny...- za cudne czerwono-bordowe kolory- które równie mocno mnie zauroczyły jak te zółte morwy..

dziękuje za odpowiedzi na swoje długie i dużo pytań..

Po to jest forum żeby móc zapytać
Zupa dyniowa ( ja gotuję garnek gdzieś 5-6 litrów)
Gotuję pół kg szynki( surowej) pokrojonej w drobna kostkę( może być inne mięsko, lub bez
do tego jak mięso mięknie, prawie całą dużą dynię wcześniej obraną i wydrążoną też skrojoną w kostkę, marchewki ze dwie, pietruszkę jedną, sporo naci. Ziemniaków z pół kg w kostkę ( wszystko w kostkę )
to doprawiam kucharkiem i solą. trochę pieprzu, przyprawy Kamis do Kurczaka złocista i do Gyrosa( wg uznania)odrobina cząbru suszonego. Na koniec dodaję przesmażone na oleju cebulkę i czosnek( dwa ząbki( można więcej jak ktoś lubi)
gdy już się ugotuje po zblendowaniu całości dodaję troszkę słodkiej śmietanki 18%
Jemy z grzankami w kostkę na masełku robionymi lub kupnym groszkiem ptysiowym, albo jajkiem na twardo w ćwiartki. Każda wersja smakuje odrobine inaczej, ale równie pysznie.

Drugiego dania nie gotuję jak jest ta zupa( bo ona wymaga pracy i czasu, a jest syta) I jemy ją dwa dni

Morwę mam białą, ale jaka odmiana konkretnie to nie wiem, w markecie kupiona. Na owoce się nie łapiemy bo nas ptaki uprzedzają, ale spektakl jesienny robi jako jedna z pierwszych. Długość utrzymywania liści zależy od pogody jak przymrozi to zaraz lecą, jak wichura to też odlecą. Zdobi tak ze dwa tygodnie...
Potem zastępuje ją z kolorami wiśnia rosnąca obok
Pierwsze owocki były jak miała ok 1,50 wysokości, ale nie dużo. Sadzona jako patyczek z balotu długości 30 cm.
Kaliny są cudne wiosną i jesienią, a w sezonie dają zielone tło, zimą zdobią je czerwone korale
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Basieksp 15:14, 05 paź 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10157
sylwia_slomczewska napisał(a)




Ale tu mi się podaba fajny busz, pięknie, ale idę dalej pospacerować
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Magleska 20:05, 05 paź 2022


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18273
Sylwuś nadrobiłam troszkę
ogród w barwach jesiennych masz zachwycający

postępy prac remontowych też podziwiam

Buziaki i musimy się zdzwonić
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
sylwia_slomc... 22:21, 05 paź 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Basieksp napisał(a)

Na ostatniej zacytowanej fotce widać jak kuninghamia dołem żółknie po suszy.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 22:23, 05 paź 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Magleska napisał(a)
Sylwuś nadrobiłam troszkę
ogród w barwach jesiennych masz zachwycający

postępy prac remontowych też podziwiam

Buziaki i musimy się zdzwonić

Musimy się spotkać bo masz do zabrania kielichowca wonnego, teraz dobra pora by ukopać
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies