Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina II

sylwia_slomc... 20:52, 18 mar 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Kasiek napisał(a)
Lubie te sciane u Ciebie, jest jedyna w swoim rodzaju
Okrywasz drzewiaste? Moje lotosy juz ruszyly, to tyle z nowosci

Ja też ją lubię, ale do wyboru mam albo tę ścianę, albo łazienkę i garaż więc sama rozumiesz co wygrywa
Okrywam drzewiaste bo w naszym klimacie bez okrycia maja kiepskie szanse na przetrwanie zimy i kwitnienie potem. U mnie ten lotosik co wyżył jeszcze śpi....ciekawe czy znajdzie siły by się obudzić....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 20:52, 18 mar 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
mirkaka napisał(a)
Pięknie

Dzięki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 21:07, 18 mar 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Dziś była wręcz wymarzona pogoda, nawet mi twarz opaliło, ale od rana do nocy w ogrodzie spędziłam Pierwszy dzień trafiłam na otwarte krokusy, a już miałam obawy, że w tym sezonie nie będzie mi to dane.
Skrzynia pod szklarnię( a w tym sezonie ogórki cukinie i może pomidorki) napełniona po brzegi kompostem W kompostowniku mam miejsce na kolejne wycięte byliny, szybko to miejsce zapełnię
Najwieksze miscanty wycięte, w ogrodzie robi sie bardziej zielono i wiosennie niż sucho zimowo
Jeszcze jedna sobota potrzebna na resztę traw, bo jeszcze rozplenice i hakonki czekają, oraz giganteusy za szałasem.
woliera u ptaków wysprzątana, za tydzień jeszcze kurnik bo dziś już nie zdążyliśmy.

Kawał roboty dziś zrobione z pomocą przyjaciela.
Sami byśmy tyle nie dali rady i nie mieli siły.


W tym tygodniu ogarnęłam z suchego zamulone oczko, rabatę wokół oczka przy gunnerze (której już tam nie ma, sadzonka dostanie nowe miejsce, może się uda odbudować roślinę) i rabatę przy altanie bo krokusy kwitną, a nie było widać pod suchymi astrami. Zastanawiam się czy jeszcze mam w ogrodzie lilie martagon, bo wszędzie gdzie rosły masa dziur i korytarzy.
Załamała mnie ilość trawska które się wprosiło w rabaty, wygląda to tak jakby astry w trawniku rosły. A późnym latem po deszczu powyrywałam z korzeniami wszystko co widziałam..... dramat. Nie mam pomysłu co zrobić bo mimo stałego plewienia rabat w sezonie plus plewienia ścieżek non stop mam zarośnięte, a do tego odnoszę wrażenie, że im więcej plewię tym więcej odrasta...

Gdybym teraz miała bylinówki zakładać chyba bym jednak dała szmatę jak w trocinówkach... może by było łatwiej, w trocinówkach mi tak nie zarasta, choc sa bliżej granicy z ugorem sąsiada.

Jeszcze masa prac przede mną, ale drobnymi kroczkami i tak sporo już ubyło.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
nyna76 22:48, 18 mar 2023


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1675
Podziwiam Was za obróbkę takiego areału
____________________
Ania Działeczka-spełnianie zielonych marzeń (wielkopolska,Poznań)
Anda 08:27, 19 mar 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Również podziwiam i nieustająco kibicuję

Może wysiej tam macierzankę w miejscach gdzie trawa zarasta? Macierzanka ładnie zadarnia nawet w cieniu bylin.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Basieksp 09:03, 19 mar 2023


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10160
Dużo pracy wkładacie w ogród i remonty też, ale też widać ile radości z tego macie u nas też ciepło, można w końcu coś robić, bo do tej pory pogoda na to nie pozwalała
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Alija 09:34, 19 mar 2023


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8634
Sylwia, mocno podziałaliście ogrodowo, przy takim wielkim ogrodzie, jak Wasz, to niekończąca się robota, ale jaka potem satysfakcja. Dobrze, że pogoda się poprawiła.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
sylwia_slomc... 09:38, 19 mar 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
nyna76 napisał(a)
Podziwiam Was za obróbkę takiego areału


Każdy walczy jak umie i może na takim kawałku ziemi jaki ma. Gdybym miała wybór pewnie przynajmniej o połowę mniejszy ogród bym miała, ale dostaliśmy taką powierzchnię i o taka trzeba było zadbać. Ugorowanie nie wchodziło w rachubę bo babcia już nawet nasza dzika łake szła i plewiła , a miała wtedy 82 lata. Nie wiem jak by plewiła ugór, ale wiem, że robiłaby to na pewno. Nie mogliśmy pozwolić na to i dlatego zagospodarowana jest całość

Część jest prowadzona bardzo naturalnie, ale to nie oznacza, że puszczona samopas. Jak ma być ładnie to niech będzie ładnie po całości. U nas jest jeszcze tak, że przy tym spadku terenu jaki mamy, gdyby zupełnie dziko górę zostawić to będąc na dole w ogrodzie właściwym widziałoby się to straszydło u góry. Ja nie narzekam na ilość obowiązków i pracy, ale na to jak mizerne efekty z tego mam.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 09:43, 19 mar 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Anda napisał(a)
Również podziwiam i nieustająco kibicuję

Może wysiej tam macierzankę w miejscach gdzie trawa zarasta? Macierzanka ładnie zadarnia nawet w cieniu bylin.
Ewo nie da się , moje bylinówki są tak zarośnięte bylinami, że nie masz gdzie dłoni oprzeć między nimi, o stopie nie mówiąc, każda pielęgnacja to ekwilibrystyka dosłowonie. Więc nie ma miejsca dla macierzanki, ale perz, czy podagrycznik lub nawłoć nawet z samego środka kępy byliny potrafią wyrosnąć, one idą pod ziemia kłączami i przebijają się przez bylinę bez kłopotu. A weź to potem z tej byliny wyrwij...
Wczoraj przy opróżnianiu kompostownika załamaliśmy się ilością kłączy perzu w jego dnie. Z ugoru sąsiada i granicy włazi pod ziemią w kompostownik. dobrze, ze one białe to w czarnym kompoście nawet okruszek dobrze widoczny, ale ile się nawybieraliśmy...
Zaznaczam, że takich chwastów jak perz, nawłoć czy podagrycznik w kompost nigdy nie wrzucam.
do tego te niziutkie zdarniacze u mnie słabo funkcjonują bo wiesz jak wygląda floks czy macierzanka gdy wsieje się w nim taka trawa kępiasto płożąca o źdźbłach grubości włosa, jak stipa? Dramat, zajmuje w krótkim czasie całą roślinę mimo nieustannego wyrywania jej z korzeniami. kilka floksów już tak straciłam, pójdą do wywalenia w całości jak tylko znajdę na to czas.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 09:52, 19 mar 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Basieksp napisał(a)
Dużo pracy wkładacie w ogród i remonty też, ale też widać ile radości z tego macie u nas też ciepło, można w końcu coś robić, bo do tej pory pogoda na to nie pozwalała

To prawda, dużo. Na ta ilość oczekiwałabym lepszych efektów, ale co poradzić. Powodzie też swoje zrobiły, przez nieustanne odmulanie cześć ogrodu nie dostała takiej opieki jak powinna, teraz to pokutuje. Wskoczył remont i choć robimy ile możemy znów na wszystko czasu brak. Chyba w tym sezonie niewiele podetnę krzewów. Na pewno muszę hortensje i róże, a reszta przez jeden sezon sobie poradzi, ale nie lubię mieć takich zaległości bo się potem prace piętrzą, a życia nie przewidzi co przyniesie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies