Kępa sasanek Sasanki (Pulsatilla) pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Poszukiwania tych kwiatów odbywały się zawsze wiosną, kiedy brzozy już się zazieleniły i moje ulubione miejsce w sosnowym lesie (tzw. Łyse Góry) pokrywały się sasankowym kwieciem. Ach cóż to były za spacery ! Miło je wspominam i dlatego tak lubię sasanki.

Co sprawia, że ta ​​roślina jest tak wyjątkowa ? Odpowiedź jest prosta. To jej przepiękne, dzwonkowate kwiaty. Najpierw pąki miękkie i jedwabiste w dotyku, bo pokryte włoskami, które je chronią przed przymrozkami. Potem kielichy, które się otwierają i pokazują wdzięcznie wyglądające kwiaty w niebiesko-fioletowym kolorze z żółtymi pręcikami. Wieczorem zamykają się, a otwierają w słoneczne dni. Rośliny z kwiatami mogą osiągnąć wysokość kilkunastu centymetrów.

Odmiana "Alba" ma czysto białe kwiaty Odmiany hodowlane mają też inne kolory kwiatów: białe, bordowe, różowe i odcienie fioletu. Pulsatilla vulgaris 'Alba' produkuje czysto białe kwiaty z żółtymi środkami.

Po kwitnieniu kolorowe kwiaty blakną, a roślina rozwija główki nasienne, które wyglądają jak utkane ze srebrzystego puchu i przypominają nasienniki powojnika. Nasiona często same się rozsiewają roznoszone przez wiatr. Liście wyrastają dopiero po zniknięciu kwiatka.

Sasanki należą do rodziny jaskrowate (Ranunculaceae) i występują na preriach i suchych, kamienistych obszarach północnej Europy i Syberii oraz w Ameryce Północnej (Nowym Meksyku i Teksasie). W Polsce są roślinami chronionymi. Nie można ich wykopywać z lasu.

Warunki uprawy

Głównym atutem sasanek są przepiękne, dzwonkowate kwiaty w kolorze fioletowo-niebieskim Sasanki są mrozoodporne. Nie lubią mokrych stanowisk i wymagają dobrej, wapiennej gleby, najlepiej próchnicy wymieszanej z piaskiem, o pH 5,5 do 6,5. Podczas sadzenia dobrze jest wykopać szeroki, ale niezbyt głęboki dołek i dodać rozłożonego kompostu, aby poprawić strukturę gleby.

Przez pierwszy rok rośliny trzeba systematycznie podlewać, najlepiej rzadziej ale obficie, niż często a skąpo. Bardzo korzystne jest ściółkowanie.

Lubią słoneczne i półcieniste stanowiska (co najmniej sześć godzin dziennie). Nie znoszą przesadzania. Raz posadzone powinny już tam pozostać.

Rozmnażanie

Sasanki najłatwiej kupić w centrum ogrodniczym lub rozmnożyć z nasion, które siejemy w sierpniu do skrzyneczki. Jako podłoże do siewu wykorzystujemy torf zmieszany z perlitem, a na wierzch dajemy piasek. Okres kiełkowania wynosi od jednego do sześciu miesięcy. Przed zimą przenosimy zasiewy do chłodnego pomieszczenia. Jeśli zdążyły wykiełkować, siewki przed zimą pikujemy do oddzielnych doniczek lub do innych skrzyneczek umieszczając je co 10 cm.

Mniej znanym sposobem jest pobieranie sadzonek korzeniowych wczesną wiosną. Rozmnażanie przez podział nie udaje się, bo sasanki mają kruchy system korzeniowy.

Zastosowanie sasanek

Są to idealne rośliny do ogrodów skalnych, alpinariów. Ładnie wyglądają w miniaturowych ogródkach w kamiennych korytach, na rabatach między roślinami cebulowymi i zawilcami. Rośliny są toksyczne. Należy uważać, ponieważ bezpośredni kontakt może powodować podrażnienia skóry.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: rośliny, byliny
3 komentarzy:
Marta Zięba 21:43, 04 maj 2012

Sasanki uwielbiam od zawsze, w mojej szkółce pojawiły się jako jedne z pierwszych w produkcji. Dziś oferujemy trzy odmiany, ale w ogrodzie pokazowym mamy również sasanki o pełnych kwiatach, które urzekają swoimi nietypowymi kwiatami.

Dla mnie sasanka jest bardzo ozdobna nie tylko kiedy kwitnie, ale również kiedy ma zawiązane puchate owocostany. Najpiękniej wyglądają po ciepłym, wiosennym deszczu, gdy są obroszone kroplami.

Barbara Krajewska 23:21, 07 maj 2012

U mnie sasanki same się rozsiewają w zupełnie nieoczekiwanych miejscach. Czasem muszę je przesadzić ale robię to wtedy, gdy roslinki są jeszcze młode.

A_gawa 20:15, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.