Rozchodniki okazałe (Sedum spectabile, a od niedawna Hylotelephium spectabile) przeżywają swój renesans, a wszystko za sprawą bylinowych rabat w ogrodach angielskich Rozchodniki okazałe (Sedum spectabile, a od niedawna wprowadzana jest nowa nazwa łacińska Hylotelephium spectabile) przeżywają swój renesans, a wszystko za sprawą bylinowych rabat w ogrodach angielskich, mody na ogrody preriowe z trawami i wystawę Chelsea Flower Show, gdzie się ostatnio pojawiały w wielu ogrodach pokazowych.

Zasługą nowego zastosowania rozchodników jest powstanie atrakcyjnych odmian o ciekawym ubarwieniu liści i kwiatów, które sprawiły, że byliny te stały się bardziej uniwersalne. Przyznam, że zapomniałam o nich i teraz ja także odkrywam te rośliny na nowo jako gwiazdy rabat końca lata.

Rozchodniki pochodzą z Chin i Korei. Należą do grupy sukulentów (tej samej co kaktusy), rodziny Crassulaceae czyli gruboszowate, zwyczajowo nazywane "kapustami" z powodu rozety soczystych, ząbkowanych liści w kolorze niebiesko-zielonym lub bordowym. W połowie lata wyrastają z nich zielone pąki kwiatowe, które stopniowo się odsłaniają, pokazują kolor różowy, biały lub jasnofioletowy i tworzą kształt płaskiego "talerza". Są one lubiane przez pszczoły i motyle.

W połowie lata wyrastają zielone pąki kwiatowe, które stopniowo się odsłaniają, pokazują kolor różowy, biały lub jasnofioletowy i tworzą kształt płaskiego "talerza".

Późną jesienią kwiaty robią się brązowe i ciągle jeszcze zdobią ogród, szczególnie przykryte szronem lub śniegiem Okres kwitnienia trwa dość długo - od sierpnia do listopada.

Warunki uprawy i pielęgnacja

Rozchodniki, jak wszystkie gruboszowate, są bardzo odporne na suszę, ponieważ w mięsistych liściach gromadzą spore zapasy wody. Z tego powodu mogą rosnąć nawet na ubogich i suchych glebach. Jeśli gleba jest zbyt żyzna, rośliny "wybiegają" i kępa się rozkłada na boki, czyli "wylega".

Uwielbiają słońce, jednak przetrwają także w półcieniu. Łodygi mogą być wtedy mniej sztywne. Dobrym sposobem utrzymania zwartej kępy, jest uszczykiwanie pędów wiosną lub podcinanie korzeni. Pędów będzie wówczas więcej, ale kwiaty będą mniejsze.

Sedum spectabile 'Stardust'  i Allium senescens

Po ustaniu wiosennych przymrozków stare łodygi wycinamy. Z reguły pojawiają się już nowe, młode przyrosty, które wyglądają jak różyczki brokułów. Rozchodniki mają tendencję do "łysienia" środka kępy. Należy wówczas pobrać zewnętrzne, zdrowe i silne kawałki kępy i posadzonkować je od nowa w terminie od marca do maja. Przyjmą się bez problemu.

Kolekcja rozchodników w donicach Rozchodniki jesienią

Choroby i szkodniki

Rozchodniki mogą być atakowane przez ślimaki. Czasem mogą pojawić się mszyce, ale nie są groźne. Generalnie te byliny należą do bardzo odpornych i mrozoodpornych.

Rozmnażanie

Rozchodniki są jednymi z najłatwiejszych w uprawie. Bardzo łatwo się ukorzeniają, nawet całe łodygi z kwiatami, kawałki wyłamanych pędów, sadzonki pobierane wiosną z karpy, a nawet liście. Wystarczy wetknąć kawałek łodygi w ziemię i już rośnie. Po chwili należy pęd uszczknąć, wtedy szybciej uzyskamy ładną, rozgałęzioną roślinę.

Najpewniejszy sposób rozmnażania to podział karpy. Wiosną kępę wykopujemy i dzielimy ostrym nożem lub szpadlem na części, odrzucając najstarsze, zewnętrzne fragmenty. Takie kępki sadzimy i już w tym roku będą dość duże i okazałe.

Przykład doskonałego zastosowania rozchodników (Bressingham Gardens) Sedum spectabile, Chrysanthemum 'Peter Sare', Perovskia atriplicifolia i niskie floksy

Zestawienia i zastosowanie

Rozchodniki okazałe pojawiały się kiedyś w ogrodach wiejskich wśród malw i słoneczników. Widywałam je też w ogrodach działkowych w czasach kiedy jeszcze nie było mody na ogrody przydomowe.Teraz możliwości ich wykorzystanie jest znacznie więcej. To ich wspaniałe kolory, łatwość uprawy i okres czasu, kiedy są ozdobne przeważyła szalę na korzyść.

Rozchodniki okazałe doskonale wyglądają z innymi jesiennymi bylinami jak: penstemony, japońskie zawilce, tawułki, floksy wiechowate, rudbekie i trawy (szczególnie rozplenice i miskanty).

To jedna z najgłówniejszych roślin do ogrodów skalnych, dobrze rosną w szczelinach murków oporowych. Suche kwiatostany wykorzystywane są we florystyce do suchych kompozycji kwiatowych. Pozostawione w ogrodzie cudnie wyglądają pokryte szronem i śniegiem.


Najładniejsze odmiany

Nowa nazwa wprowadzana obecnie jako obowiązująca to Hylotelephium.

"W języku polskim gatunki należące do Hylotelephium noszą nazwę rozchodnikowiec. Do rodzaju tego należą też gatunki, które w innych ujęciach systematycznych włączane były do rodzaju Sedum (rozchodnik), stąd też niektóre gatunki rodzaju Hylotelephium znane są pod nazwą rozchodnik, jednakże wprowadza się już dla nich nową polską nazwę". (cyt. z Wikipedii)

  • Sedum 'Matrona' o bordowo-brązowych liściach
  • Sedum 'Brilliant' oferuje zarówno jasne jak i ciemniejsze różowe płatki
  • Sedum 'Carmen' ma kwiaty ciemniejsze, fioletowe lub różowe
  • Sedum 'Meteor' z czerwonymi kwiatami
  • Sedum 'Autumn Joy - bardzo znana, kwitnie później niż inne i ma różowo-brązowe kwiaty. Jest bardzo efektowna
  • Sedum 'Stardust' - o białych kwiatach, wyjątkowo ładna i delikatna
  • Sedum alboroseum 'Mediovariegatum' o zielono-żółtych, atrakcyjnych liściach

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: rośliny, byliny
39 komentarzy:
jotka 11:17, 14 lis 2012

Pokochałam je za urodę, brak szczególnych wymagań, długie kwitnienie, ... polecam wszystkim posiadaczom ogrodów :)

KasiaWB 13:15, 14 lis 2012

Łąka z rozplenicami i rozchodnikami na zdjęciu - po prostu bajka :) Wspaniała inspiracja :) żeby tylko te polecane odmiany były dostępne bez problemu w sprzedaży.

Danuta Młoźniak 13:41, 14 lis 2012

W szkółkach pod Warszawą i w Warszawie nie jest źle, można je kupić.

beta 14:10, 14 lis 2012

Rozchodniki z rozplenicami - coś pięknego!:-)

Ozz 15:18, 14 lis 2012

Przetestujemy w tym roku na balkonie ich mrozoodporność :)

Danuta Młoźniak 15:34, 14 lis 2012

Moim zdaniem nie będzie problemu. Ale też jestem ciekawa. Z hostami mi się udaje, czasem donice pękną.

Wiesława, Weronika Biegańska 18:05, 14 lis 2012

Bardzo lubię rozchodniki. Uważam, że są dekoracyjne prawie od początku, najpierw zielone kulki o ładnych listkach, potem delikatne pudrowe w pąkach aż do różu i czerwieni jesienią. I do tego tak łatwe w rozmnażaniu, i wytrzymałe. U mnie rosną między czerwonymi różami rabatowymi, koło traw, iglaków...

Maja Dehmel 19:29, 14 lis 2012

Rozchodnik okazały plus trawy ozdobne to dla mnie połączenie doskonałe,co widać z resztą na zdjęciach Danusi :) Super!

Danuta Młoźniak 19:34, 14 lis 2012

Szykuję kolejny artykuł o kwiatach i rabatach jesieni. Kolejne budujące inspiracje i propozycje idealnych roślinnych duetów i tercetów. Już w piątek. Te zdjęcia trzymają mnie w dobrym humorze nawet w deszczowe dni.

Anna Żochowska 20:15, 14 lis 2012

Fajnie, że rozchodniki przeżywają swoją drugą odsłonę, faktycznie w ogródkach działkowych się sadziło, ale i gatunków było mniej chyba pamiętam tylko różowe:) Bardzo ładne te zestawienia z angielskich ogrodów z jak pospolitymi innymi roślinami, czasami potrzebna inspiracja, żeby stworzyć piękny obraz. Dzięki za artykuł Danusiu, fotki super:)

Danuta Młoźniak 10:17, 15 lis 2012

Fotki Aniu nie tylko z Anglii pochodzą, zrobiłam je w ciągu 4 lat w różnych ogrodach, angielskich, polskich prywatnych i dostępnych do zwiedzania, holenderskich w tym roku w październiku, no i w różnych szkółkach, gdzie były w ofercie. Jak widać materiał zdjęciowy zbierałam długo.

Zbigniew Gazda 10:47, 15 lis 2012

Chyba mam odmianę Autumn Joy - zakwita późno i bardzo efektowna. Natomiast odmiana Brilliant trochę mnie rozczarowała. Słabo się rozkrzewia. Ale może to w pierwszym roku tak ma. Fajny artykuł Danusiu.

Danuta Młoźniak 12:28, 15 lis 2012

Zbyszku, zgodnie z moimi podpowiedziami, jak wypuści wiosną około 8-10 cm, uszczknij pędy, a wtedy się rozkrzewi.

Zbigniew Gazda 13:29, 15 lis 2012

Dziękuję i tak zrobię . Kupiłem takie że co miały 3 pędy bardzo "wyciągnięte".

baraga1904 14:14, 15 lis 2012

....Podobają mi się bardzo....chyba je na nowo odkryłam...kiedyś mi się podobały, potem zapomniałam, a teraz te zdjęcia....pięknie się komponują...i są niezbyt trudne w uprawie...:)

Irena Miłek 13:14, 17 lis 2012

Szczerze mówiąc, w tym roku odkryłam je na nowo, a to za sprawą odmłodzenia starej kępy, rozrosły się i w wielkiej masie wśród traw nabrały innego uroku; doszły mi te nowe odmiany, ale jakoś chyba gorzej rosną; jednak te zielone z mocno malinowymi kwiatostanami zachwycają mnie najbardziej:) za tu znalazłam podpowiedzi, z czym je łączyć aby było jeszcze piękniej; kocham tę roślinę za bezproblemowość:)

iwona 14:40, 18 lis 2012

Mi też rozchodniki się bardzo podobają. W swoim ogrodzie mam jeden gatunek. Bardzo interesujący jest ten biały. Nigdzie takiego jeszcze nie widziałam !

anna_g 20:39, 12 sty 2013

Piękne zdjęcia, piękne te rozchodniki... od początku zimy myślę co posadzić na mało ciekawą rabatę z iglakami - artykuł mnie bardzo zainspirował - dzięki Danusi... Bardzo mi się podobają te o ciemnych łodygach i lisciach - do tego jasne baldachy kwiatów... łał :) Będę "kombinować" ;)

ele2001 11:14, 23 mar 2013

Łatwe w uprawie,piękne kolory i przyciągają motyle,pięknie się komponują czego chcieć więcej:)

Danuta Młoźniak 18:23, 19 lip 2013

Najbardziej lubię odmiany o ciemnych liściach zestawione z rozplenicami, ostnicami i bordowymi żurawkami. Te zestawienia są niezawodne.

Dorotka 17:03, 15 mar 2015

Pani Danusiu, na jesieni sadziłam rozchodniki. Rozumiem z artykułu że teraz należy je sciąć całkowicie tak??

Danuta Młoźniak 18:48, 15 mar 2015

Tak ścinamy, pozostawiać należy widoczne już młode pędy (wyglądają jak małe kapustki).

frezja 23:58, 01 lip 2015

Jeszcze dodam,że bardzo długo wytrzymują w wazonie,tworząc piękną dekorację jesienną.

amelia_b 06:42, 02 lip 2015

U mnie są z różami,trawami i lawendą,ciekawe jak się sprawdzi taki zestaw.

frezja 11:09, 02 lip 2015

amelio_b...ciekawy zestaw proponujesz:)

amelia_b 12:34, 02 lip 2015

Zaproponowano mi taki zestaw do wzbogacenia rabaty, jak już róże i lawenda przekwitną to wtedy pierwsze skrzypce na koniec lata będą grać rozchodniki i trawy, a potem zostanie już tak do wiosny.

Filemon24 13:02, 14 wrz 2015

W poprzednim roku zwróciłam na nie uwagę w w tym je pokochałam :)

Danuta Młoźniak 13:05, 14 wrz 2015

Ja także dostałam na ich punkcie "fioła" a dzisiaj to nawet wyciągałam kwiaty rozchodnika, przy wyrzucaniu na kompost, bo okazało się że mam je w bukiecie z okazji rocznicy ślubu. Będę rozmnażać z pędów kwiatowych, a może nawet i z liści.

Krys 14:36, 14 wrz 2015

Też się w nich jakiś czas kocham :)

frezja 19:11, 14 wrz 2015

Mam rozchodniki od kilkunastu lat..sobie rosły bez rozgłosu:) aż tu takie ..bum..od razu lepsza miejscówka:)

ewelaa74 08:46, 14 kwi 2016

Wdzięczne rośliny i praktycznie niezbyt wymagające:) Zabieram je do siebie :) Dziękuję za inspirację :)

malgol 13:28, 22 sie 2016

Wróciłam po czasie do tego artykułu bo na nowo zachwyciły mnie rozchodniki. A ten artykuł jak każdy rozbudza chęci do posiadania kolejnej rośliny :)Chciałabym je posadzić na suchej rabacie razem z lawendą i jakąś trawą( jeszcze nie wiem z jaką).Czy rozchodnik Matrona to dobrze połączenie z lawendą?

alinak 16:38, 22 sie 2016

Z lawenda ładnie prezentuje się Sedum alboroseum 'Mediovariegatum'

A_gawa 18:36, 22 sie 2016

A jaki rozchodnik proponujecie w duecie z rozplenicą?

Danuta Młoźniak 18:39, 22 sie 2016

Sedum spectabile, każdy z rozchodników okazałych. Zależy jakie kłosy ma rozplenica, czy ciemne czy normalne.

Danuta Młoźniak 06:42, 27 wrz 2016

Ekstremalne warunki, susza, upał i brak składników pokarmowych. Zakładam, że jest w malutkiej doniczce o rozmiarze "6". Przybiera szatę jesienną lub jest zagłodzony.

Danuta Młoźniak 10:07, 27 wrz 2016

Bardzo dobra decyzja, ziemi jej potrzeba, miejsca, odrobinę serca dobrej ogrodniczki i wyrośnie, że hej:))