Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomocy! Jak mądrze zaplanować kawałek ziemi o długości 32m?

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomocy! Jak mądrze zaplanować kawałek ziemi o długości 32m?

ren133 12:10, 07 maj 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Megi1 napisał(a)
Dzięki Bogdziu za rady, a w ogóle to tam są dwa jałowce, może przesadzę je przed ogrodzenie frontowe?


Powycinaj najładniejsze gałązki, do ukorzeniacza i możesz wsadzić przed ogrodzenie
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Magda70 12:31, 07 maj 2015


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Megi1 napisał(a)
Dziewczynki, a jak ożywić tą rabatkę? Dwa cyprysy szczepione na pniu dwukolorowe, chociaż na zdjęciu nie widac, bo je przycięlam (bez komentarza;-0)i niestety jalowiec zielony,płożący (wiem jakie zdanie macie na ich temat, ale póki co muszą zostać- czy nie?), miejsce od wschodu, raczej malo slońca, przy murze domu.

na drugim zdjęciu w rogu widać wiciokrzew pomarańczowy kolor kwiatów, tam gdzie piach ma byc wysypany kamyk jak będzie robiony podjazd z kostki.


No dobra...skoro chcesz pomocy to proszę

Jałowiec idzie aut...jeszcze ładnie wygląda ale lada moment rozrośnie się mocniej i już taki ładny nie będzie. Posadź go gdzieś na przedpłociu może??

A pod nogi kulek coś jaśniejszego bym dała...oczywiscie pierwsza myśl to trawki i to raczej zimozielone...

Carex evergold...u mnie ładnie przezimował...
albo carex morrowi veriegata lub ice dance

albo sesleria, która obecnie szałowo u mnie wygląda.

Za plecami kulek może jakieś wyzsze trawy....miskanty?

Lub możesz pójść bardziej w coś kwitnącego?!

Jedno jest pewne...jałowiec bym wykopała. Tzn u siebie te już dawno wykopałam i oddałam w dobre ręce


____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
szemusia 20:02, 07 maj 2015


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 3505
Ja też jestem za wykopaniem jałowca. Jesli Ci go szkoda, to po prostu przesadź w inne miejsce. Na pewno się przyjmie - ja tak przesadzilam o wiele większy egzemplarz, który później był jeszcze ponownie wykopany.
Dziwczyny dobrze radzą - jałowiec się rozrośnie, zrobi się brzydki i zasłoni Ci całą rabatkę.
Magda CI super doradziła - koniecznie coś jasnego. Tez jestem zadowolona z carexów evergold. Może też jakieś żurawki? Miskanty nie wiem, czy nie będą mialy za ciemno. Piszesz, że rabatka w cieniu. Chyba że jakieś promienie jednak docierają? W calkowitym cieniu miskanty będą miały problem...
____________________
Beata - Prawie jak ogród;)
Bogdzia 22:03, 07 maj 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Megi1 napisał(a)
Dzięki Bogdziu za rady, a w ogóle to tam są dwa jałowce, może przesadzę je przed ogrodzenie frontowe?


Zdecydowanie przesadz, dziewczyny dobre roślinki Ci radza na to miejsce.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Megi1 22:41, 07 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Dzięki dziewczyny za odzew i wskazówki.
Jałowiec pojdzie przed ogrodzenie, tam jest sporo miejsca i akurat zasloni brzydki pień, który pozostał po ścięciu topoli. Na tej rabacie słońce jest tylko od rana, krótko, także chyba miskanty odpadają, ale będą w innym miejscu na 100%.
Myslałam o zurawkach i podobaja mi sie te trawy, które podałyście.
A w jakim ustawieniu byście to widziały?
Pozdrawiam
PS mogę się nie odzywać do niedzieli, bo wyjeżdżam.
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Magda70 09:00, 08 maj 2015


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
no to miłego wyjazdu

Jeśli cień to hosty też by fajnie wyglądały...takie jasne, albo z jasnymi paskami...ale one na zimę zginą.

A jeśli chodzi o ustawienie to ja bym zrobiła dywan...bo ja raczej w minimalizm idę. I powtykałabym jakieś cebulowe aby wiosną było troszke koloru. Szafirki, tulipki, czosnki ...
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Margarete 16:54, 08 maj 2015


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 14370
Megi1 napisał(a)
Dziewczynki, a jak ożywić tą rabatkę? Dwa cyprysy szczepione na pniu dwukolorowe, chociaż na zdjęciu nie widac, bo je przycięlam (bez komentarza;-0)i niestety jalowiec zielony,płożący (wiem jakie zdanie macie na ich temat, ale póki co muszą zostać- czy nie?), miejsce od wschodu, raczej malo slońca, przy murze domu.

na drugim zdjęciu w rogu widać wiciokrzew pomarańczowy kolor kwiatów, tam gdzie piach ma byc wysypany kamyk jak będzie robiony podjazd z kostki.

Ja też bym wywaliła jałowca i te krawedzie też bo one uroku nie dodają, albo zostaw same kanciki ( efekt porządkuje przestrzen) albo wykończyłabym jakims płaskim materiałem typu kostka,kamien czy klinkierowa cegła a jeszcze lepiej cegła "stara" z rozbiórki ale to w zależności od tego jak masz wykończone pozostałe rabaty, żeby nie było od sasa do lasa.
Jestem za rozjasnieniem na pewno, może jakies dwie tawuły japońskie - one o tej porze roku maja pieky złoty kolr, sa niewysokie - stworza ci pośrednie pietro i łatwe w prowazeniu, łatwe do ciecia....albo jasne berberysy nieduże, a do tego tak jak radza dziewczyny z tłu wyższe trawy - ze 3 szt co najmniej może miskant ML a przed mikantami jakies zawilce japońskie, lub jezówki wted latem byłoby fajnie a na jesien daj dużo cebulowych to i wiosną byłoby pieknie. A jaka to jest wystawa ? południe ? pólnoc? bio może na brzegu dałabys niskie żurawki w jasnym kolorze - kilka sztuk - obwódka zawsze porządkuje przestrzen....
Pozdrawiam
____________________
Małgorzata OGRÓD MARZEŃ......a może tylko......MARZENIE O OGRODZIE
Megi1 13:18, 10 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Margarete napisał(a)

Ja też bym wywaliła jałowca i te krawedzie też bo one uroku nie dodają, albo zostaw same kanciki ( efekt porządkuje przestrzen) albo wykończyłabym jakims płaskim materiałem typu kostka,kamien czy klinkierowa cegła a jeszcze lepiej cegła "stara" z rozbiórki ale to w zależności od tego jak masz wykończone pozostałe rabaty, żeby nie było od sasa do lasa.
Jestem za rozjasnieniem na pewno, może jakies dwie tawuły japońskie - one o tej porze roku maja pieky złoty kolr, sa niewysokie - stworza ci pośrednie pietro i łatwe w prowazeniu, łatwe do ciecia....albo jasne berberysy nieduże, a do tego tak jak radza dziewczyny z tłu wyższe trawy - ze 3 szt co najmniej może miskant ML a przed mikantami jakies zawilce japońskie, lub jezówki wted latem byłoby fajnie a na jesien daj dużo cebulowych to i wiosną byłoby pieknie. A jaka to jest wystawa ? południe ? pólnoc? bio może na brzegu dałabys niskie żurawki w jasnym kolorze - kilka sztuk - obwódka zawsze porządkuje przestrzen....
Pozdrawiam



Witam, dzięki za porady, strona jest od wschodu, cyprysy posadzone są ok. 50 cm od domu. Chciałabym, żeby rabata była atrakcyjna o każdej porze roku, bo jest zaraz przy schodach frontowych. Pozdrawiam
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Megi1 13:36, 10 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Witajcie, dzięki za odzew, a co Wy na to jakby tą rabatę powiększyć, żeby zachodziła kawałakiem na boczną ścianę domu tam gdzie jest wiciokrzew?

na kratce jest hortensja pnąca dwukolorowa, wokół domu jest krawężnik, w środku wysypany kamień w odcieniu beżu.
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
szemusia 14:17, 10 maj 2015


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 3505
Gosia, jeśli masz miejsce, to zrozbienie rabaty okalającej dom, to super pomysł. Na łuku możesz posadzić ładne roślinki, łączące 2 ściany domu.
Przeglądalaś ogród Any Art? Wzdłuż ściany ma miskanty, hortensje i roślinki zadarniające. Super to wygląda.
____________________
Beata - Prawie jak ogród;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies