Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka

Pokaż wątki Pokaż posty

Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka

popcorn 13:40, 05 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witaj Gabi, Bogusiu,
dzieki za poprawke - tak, tawulki mam z drugiej strony
Drzewka maja 3 lata, za kilka lat beda owoce, na razie po kilka sztuk
____________________
Mój nowy ogródek
zielona11 14:13, 05 sie 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Mnie się podobają niskie żywopłotki z tawuły strzyżone w kosteczkę na obrzeżach rabat. Miodzio

Mój dom jeszcze długo nie będzie wykończony, a ogród woła o pomstę do nieba Ale to się zmieni
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
popcorn 14:35, 05 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Obwodki niedlugo bede sadzila z bukszpanu. Zamowilam 50 sadzonek 20-25 cm, zobaczymy co przyjdzie.. ale to po urlopie

Ciagle cos przesadzam, wiec nie wiadomo czy tawulki nagle nie wyemigruja jako obrzeze wlasnie Ale dobrze sobie tam radza - w pelnym sloncu, podobaja mi sie na tle z kory. Wiec sobie rosna poza tym nie mam lepszego pomyslu co tam mogloby rosnac... byle nie trawa, bo jest od razu wypalona. Musi byc niskie, niezbyt drogie, wytrzymac tony sniegu w zimie. Masz moze jakis pomysl?

Wlasnie bylam w ogrodku Gabi, zaraz zajrze do Ciebie na ksiezyc

A tymczasem troche o drugiej stronie domu - od polnocy.
Mamy tam taras, wyjscie do niego jest z salonu. Na taras od tej strony namowila mnie Mama i jestem zadowolona - w lecie od poludnia siedziec sie nie da, za to tam, na lezaczku z ksiazeczka lezy sie super

Otoczenie tarasu mam nieporzadne, wiele roslin - pojedynczych, niewiele grupowo. Miejsce to robilo za przechowalnie roslin podczas calej budowy, przez 5 lat sadzilam tam otrzymane od znajomych, wykopane u babci, czy okazyjnie kupione rosliny. Czesc z nich jeszcze tam rosnie. Tylko jedna fotka na razie:


Z jednej strony niedawno usunelismy gore ziemi, ktora zostala usypana w trakcie ocieplania fundamentow. Zasialismy tam trawe. Przy krawezniku zasadzilam hosty.

Z drugiej strony zrobilam - troche kiczowata - ale wygodna sciezke do warzywnika i skrzyni z kompostem. Tym sposobem moge prosto z kuchni-przez salon i taraz, w kapciach albo boso wyrzucic resztki do kompostownika, bez przebierania butow i brudzenia kapci czy stop. Licze ze hosty sie rozrosna i przyslonia krawez sciezki i zaslonia obrzeze trwanikowe

Po prawej stronie przy domu rosna rododendrony, podsadzone funkiami i zurawkami (teraz jest ich tam wiecej), zrobie aktualna fotke pozniej.

Na tarasie rosna w donicach kupiona w tym sezonie hortensja, ktora nie marznie u sasiadow, licze wiec tez na to ze nie zmarznie u mnie. Obok bukietowa, ktora odbila na wiosne od korzeni. Tej zimy zmarzlo mi do zera 5 3-letnich bukietowych

Z drugiej strony agapant i kolejna hortensja przeniesiona z gruntu.


Sam taras jest betonowy, ograniczony z obu stron murkami z granitu. Na wiosne rozlozylismy na nim podesty z drewna egzotycznego. By przetrwaly przynajmniej kilka lat, na jesien wyladuja w garazu gdzie beda zimowac. Maja wymiary 50x50 cm, wiec dosc porecznie sie je przenosi.


I z domu wyglada lepiej niz goly beton:
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 14:44, 05 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ładny tarasik

Ale chciałam Ci podpowiedzieć w innej sprawie. Otóż wcale nie musisz układać obrzeża z kosti, żeby kora się nie wysypywała

Wyciągasz falisty plastik, podbierasz ziemi na około 5 cm niżej a nawet więcej niż krawężnik kostki, a ten nadmiar usypujesz łagodnie na środku, Ma powstać takie łagodne wzniesienie. My tak robimy i jest ok. Poszukam jakiegoś zdjęcia, ale z opisu tez powinnaś wiedzieć jak to zrobić. Te fale są niezbyt esetyczne... pozdbądź się ich i podpierz ziemię
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:47, 05 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może tutaj trochę widać



Świeżo po zrobieniu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popcorn 14:48, 05 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ooo, tak zrobie! chyba wiem o co chodzi
Dziekuje, Danusiu! (moge sie tak zwracac?)
U nas strasznie wieje, zwlaszcza zima jak nie ma sniegu i te kore mam wszedzie potem... stad od wiosny plastik - fatalnie wyglada, ale na razie zdaje egzamin...
i zajecie na weekend mam jak znalazl
____________________
Mój nowy ogródek
marzena 19:52, 05 sie 2011


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Witaj Karolino !
życzę powodzenia w realizacji własnego pięknego ogrodu, masz dużo zapału, a pomoc z pewnością zapewnią Ci wytrawne ogrodniczki na czele z Danusią ! pozdrawiam
____________________
marzena O....!
monteverde 20:10, 05 sie 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Witaj Karolina z mężem życzę powodzenia w realizacji ogrodu, a jak będziesz miała problemy to pytaj, pomożemy w miarę możliwości
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Sebek 20:56, 05 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Fajne zaczątki przyszłego ogrodu
Też jestem za zlikwidowaniem tych rolborderów - nie wyglądają dobrze - wiem z doświadczenia
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
KasiaWB 21:42, 05 sie 2011


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Witaj Karolina potencjał na ogród masz bardzo fajny zapału też Ci nie brakuje tarasik ładny,leżaczek też obecne rośliny dobre - choć wszystkiego nie widziałam - pokaż więcej zdjęć, co tam masz w tej przechowalni
Moja propozycja na teraz, jeśli pozwolisz: tam gdzie zasadziłaś hosty przy krawężniku, wyznacz rabatę, daj od ściany może jako tło szpaler z cisa albo tui (przy zachowaniu odpowiednich odstępów od ściany), potem te hortensje bukietowe, a pod nóżki te hosty bo to zdaje się pn-wsch strona to im tam powinno być dobrze do tego dorzuć kilka żurawek i rabata gotowa. Nie zapomnij o odpowiednim podłożu. Będzie przyjemny widok z tarasu przy tym granitowym murku jak podrosną
Poczytaj jeszcze artykuły Danusi o projektowaniu (koniecznie listę pytań na początek) i jej realizacje - napewno znajdziesz inspirację dla siebie

Pozdrawiam i trzymam kciuki

p.s. też jestem za zlikwidowaniem plastikowych borderów i też wiem coś o tym ))
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies