Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród bez reguł

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez reguł

galgAsia 18:29, 10 sie 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Robiłaś handel wymienny z powodu nadwyżek produkcyjnych? Qpa za pomidora?

To Twoje miejsce ma niezły potencjał. Dobre tło (wyższe drzewa) i bardzo zgrabny żywopłot po prawej.


Qpą nie handlowałam, ale poczułam przymus znalezienia jej - wyszło mi, że w tej byle jakiej ziemi pomidory bez qpy nie ruszą.
Żywopłot po prawej to ściana ogrodu Rodziców i Tato pilnie i systematycznie tnie go zgrabnie, jak słusznie zauważyłaś. Gorzej ma się ten na wprost - lichy, przerzedzony, z różnymi "dodatkami". Chcę jesienią się do niego przymierzyć - może nieformowany jakiś?
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Gruszka_na_w... 19:26, 10 sie 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Z czasu budowy domu zostały mi pewne praktyczne umiejętności. Ocieplałam chałupę do górnej wysokości okien i zatapiałam siatkę na podmurówce.
Można by ten murek otynkować, ale bez zabezpieczenia na górze tynk będzie odpadać.
Chyba okleiłabym ten murek cienkim styropianem (2 cm) na klej w piance- idzie szybko, nie trzeba się babrać z rozrabianiem tego w proszku. Na to zatopić siatkę. Kołkować nie trzeba. To dość proste nawet dla niepraktykujących murarstwa. Nie wiem jak u Ciebie z chęcią bawienia się tynkiem. Sama chyba podjęłabym ryzyko samodzielnego tynkowania.To niewielka powierzchnia. W sumie. Miejsce na uboczu.
W takim stanie jak jest, te bloczki nawet po obsadzeniu, będą w jakimś momencie widoczne. Może Cię to drażnić.
Edit- nie wiem jaką wysokość ma ten mur, ale przyszło mi do głowy, że ewentualnie można by zastosować segmenty ogrodzenia lamelowego- tylko to chyba droższe rozwiązanie. Mrokasia u siebie tak przesłoniła siatkę z nieciekawym widokiem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Toszka 19:38, 10 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Stare jabłonie można zreanimować. Takie własnie (ponad 50-cio letnie) reanimowałam kilka lat temu i zaczęły dawać wspaniałe jabłka. Ważne jest tylko rozłożenie cięcia na raty=kilka lat. Masz na forum potencjalnego pomocnika - Mazana. Obfoć drzewa i proś o pomoc. Stare jabłonie nadadzą klimat ogrodowi i nic ich nie zastąpi

Fajny potencjał ma dwój kącik.

Praca i kopanie widłami zasadniczo różni się od kopania szpadlem. Widłami bierzesz małe kąski ziemi. Początkowo płytko, a potem co raz głębiej. Kąsek po kąsku. Nie łapczywie aby wszystko na raz, na już... tylko subtelnie, po kobiecemu Takie małe kąski pozwolą na doskonałe spulchnienie ziemi i wgryzanie się bez wielkiego wysiłku...zupełnie jak byś kroiła twardy ser
Skarbusi w ziemi współczuję, ale pomalutku dacie radę i oczyścicie.
O zwłoki się nie martw...pewnie już w kompost się zamieniły

TEN wątek pomoże ci wybrać rosliny do oczyszczenia (wchłonięcia) metali ciężkich i toksyn ze spalania. Począwszy od słoneczników
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kasia_CS 19:51, 10 sie 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Asiu, bardzo fajnie zaczyna się Twoja opowieść i zaznaczam do podglądania Zwłaszcza te zwłoki mnie ciekawią - a nuż znajdziesz
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
galgAsia 20:20, 10 sie 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Haniu, jesteś genialna! (ale to się wie!) Ten płot u Mrokasi też brałam kilka razy pod uwagę, ale nie wymyśliłam, jak go przymocować do murku. Może masz pomysła…? A ewent. tynkowanie to na wiosnę raczej, jak się tam co nieco przytnie...
A te klony to Twoim zdaniem zagrają tam?
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 20:35, 10 sie 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Toszko droga , witam Cię serdecznie! Jaka piękna niespodzianka
Z tymi jabłonkami jest zupełnie inny problem niż ich wiek: one rosną ponad metr poniżej poziomu reszty "ogrodu". I z tym chyba nie da się zrobić za wiele... Właśnie w tym wgłębniku jest tak, że część przy murku ma ten sam poziom co reszta (pryzma niewiadomoczego, może już próchnica z w/w zwłok), po czym metr w dół i jabłonki. Nic wymyśleć nie potrafię...
BTW, dziękuję Ci stukrotnie za te wszystkie rady, dzięki którym udaje mi się coś tworzyć Aha, widłologię już ogarnęłam. Jak tylko wyleczyłam tenisistę.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 20:40, 10 sie 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Kasiu, jak miło, że do mnie zajrzałaś. Śledzę Twoje boje o ogródek w środku metropolii i podziwiam z całego serca, zwłaszcza ogarnianie dwóch Bąbli w kontekście tegoż ogródka. Jak widzisz, Toszka - niestety! - rozwiała nadzieje na zwłoki... A jej trzeba wierzyć.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 21:04, 10 sie 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Toszka napisał(a)
TEN wątek pomoże ci wybrać rosliny do oczyszczenia (wchłonięcia) metali ciężkich i toksyn ze spalania. Począwszy od słoneczników


Ha, co znaczy kobieca intuicja! Zanim zaczęłam ogrodnictwo rabatowe, posiałam słonecznik - dla ptaków. Tylko raz. Bo potem ptaki z wdzięczności rozsiewały go po całym ogrodzie, a ja pozwalałam mu rosnąć, gdzie chciał
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Gruszka_na_w... 22:05, 10 sie 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Do muru można przywiercić kątowniki, a do nich opaskami zaciskowymi przymocować panele. To tak najprościej. Techniczny umysł pewnie wymyśli sensowniejsze mocowanie.
Klon ściętolistny formuje kulistą koronę. Docelowo będzie wyższy niż ten murek. Organoleptycznie trzeba sprawdzić, czy ta kulistość nie przeszkodzi czemuś, co jest po drugiej stronie murku.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Wendy79 22:11, 10 sie 2019


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Cześć Asiu Odgruzowywania gruntu współczuję,ale Twój kawałek ogrodowego świata ma kilka super zalet: fajne zielone tło ogrodu, o którym wielu zakładających swoje ogrody na polu może tylko pomarzyć, wielki plus w postaci muru (jestem za otynkowaniem) oraz motywację do dobrego przepracowania tematu pracy z ziemią.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies