Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Mazan 10:46, 11 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dziobak_ogrodowy

Potrzebne zbliżenie. Domyślając się można powiedzieć , że jest to ten sam szkodnik co u Witawy post wyżej, a zwalczanie środkami owadobójczymi.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
agataaaa 21:45, 11 cze 2016

Dołączył: 11 cze 2016
Posty: 1
Witam! Czy ktoś wie na co mogą chorować moje sosny? Czym to zwalczać?
marcin_pacyna 23:36, 11 cze 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Moim zdaniem (jeśli pytasz o to, co jest w centrum 1 zdjęcia oraz w centrum i w tle drugiego), to męski kwiatostan sosny, a nie żadna choroba. Chyba, że chodzi o to, co jest na 1szym zdjęciu po prawej stronie oraz na dole tej fotki, ale to chyba po prostu wyrastające igły (nie widzę dokładnie).
cyprysikmaly 14:22, 13 cze 2016

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 1
Witam
Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu szkodnika.
Świerk srebrzysty.
Z góry dziękuje

tuchan 18:59, 13 cze 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
agataaaa zauważ proszę, że masz zjedzone zeszłoroczne igły, a zostawione są te z tego roku (Twoja fotka nr 1). Tak charakterystycznie działa borecznik sosnowiec - daję Ci też swoje przykładowe zdjęcie na którym to dokładnie widać. Poszukaj gąsienic. Są charakterystyczne, zielone z czarnymi plamkami. Ciekawie reagują zaniepokojone wykonując nerwowe ruchy. Jeżeli ich nie ma to mogły załatwić je np. ptaki. Poszukaj pod sosną, na ziemi, pod tymi ogołoconymi gałązkami ich odchodów. Jeśli coś będzie pryskaj na owady np. calypso.
____________________
Mazan 22:09, 13 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Cyprysikmaly

Taki uwiąd powoduje zwiotka, a jest ich pokaźna ilość gatunków. Wszystkie działają podobnie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
emanuel 23:22, 29 cze 2016

Dołączył: 14 lip 2015
Posty: 16
Witam serdecznie
Proszę o pomoc w rozpoznaniu co dolega mojej sosnie.

Z góry dziękuję za pomoc
emanuel 23:54, 05 lip 2016

Dołączył: 14 lip 2015
Posty: 16
czy ktoś pomoże??
marcin_pacyna 10:49, 06 lip 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
emanuel napisał(a)
Witam serdecznie
Proszę o pomoc w rozpoznaniu co dolega mojej sosnie.

Z góry dziękuję za pomoc


Pierwsza rzecz, jaka mi przyszła do głowy, to brak wody. Jeśli nie widać żadnych pajęczyn, nic nie siedzi na tych igłach (zobacz od spodu, jeśli trzeba weź lupę, złam taką igłę i zobacz czy czegoś nie ma w środku), to może jest to wynik suszy. Iglaki zwykle pokazują, jak się czuły 1-2 tyg temu, więc nie chodzi o brak wody dzisiaj czy wczoraj, ale jakiś czas temu (np. było bardzo gorąco, deszczu brak i nie była podlewana). Ale mogę się mylić, być może to jakiś szkodnik.
Na marginesie: masz pod korą matę czy jest ziemia?
emanuel 12:26, 06 lip 2016

Dołączył: 14 lip 2015
Posty: 16
marcin_pacyna napisał(a)


Pierwsza rzecz, jaka mi przyszła do głowy, to brak wody. Jeśli nie widać żadnych pajęczyn, nic nie siedzi na tych igłach (zobacz od spodu, jeśli trzeba weź lupę, złam taką igłę i zobacz czy czegoś nie ma w środku), to może jest to wynik suszy. Iglaki zwykle pokazują, jak się czuły 1-2 tyg temu, więc nie chodzi o brak wody dzisiaj czy wczoraj, ale jakiś czas temu (np. było bardzo gorąco, deszczu brak i nie była podlewana). Ale mogę się mylić, być może to jakiś szkodnik.
Na marginesie: masz pod korą matę czy jest ziemia?


Dziękuję za odpowiedź.
Suszy nie miały. Jak już to przelane. Byłem dzisiaj u ogrodnika i po obejrzeniu kilku igieł stwierdził, że to przędziorek. (czarne punkty na igłach)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies