Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Basia145 13:30, 24 sie 2016

Dołączył: 24 sie 2016
Posty: 3
Proszę o pomoc. Mam chyba cos podobnego. Kupiliśmy sosnę ksztaltowaną i po 2 tygodniach po przesadzeniu do gruntu ( wsypalismy dwa spore worki kupionego specjalnego podłoża)zauwazylismy ze igly zaczynają żółknąć i opadać. Dookola domu rosnie sporo starszych sosen i nic im nie dolega wiec gleba i warunki chyba sosnom odpowiadają. Pomóżcie proszę bo jest z nią coraz gorzej
Basia145 13:38, 24 sie 2016

Dołączył: 24 sie 2016
Posty: 3
I jeszcze kilka zdjęć, może da się ją uratować?
Z gory dziękuję za pomoc
Basia145 13:41, 24 sie 2016

Dołączył: 24 sie 2016
Posty: 3
marcin_pacyna 16:24, 01 wrz 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mam pytanie. Trochę zgłupiałem przez fotki w necie. Na mojej sośnie, która wypuściła nowe "świeczki" mam taką "niespodziankę". W necie opisują to jako kwiatostan sosny (męski), jednak mam wątpliwości. Czy to nie jest czasem coś złego, a nie żaden kwiatostan - dziwi mnie to, że na sto świeczek tylko 1 sztuka jest czegoś takiego.
Z góry dzięki za pomoc!


Mazan 21:43, 01 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marcin_pacyna

Bardziej przypomina osnuję, tylko że ten szkodnik w sierpniu schodzi do gleby, gdzie się przepoczwarza, a wiosną wychodzi/wylatuje jako motylek. Nieczęsto zdarza się taka gratka aby bez zbytniego wysiłku zdobyć tyle takiego pokarmu jakim jest pyłek.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
marcin_pacyna 00:06, 02 wrz 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mazan napisał(a)
Marcin_pacyna

Bardziej przypomina osnuję, tylko że ten szkodnik w sierpniu schodzi do gleby, gdzie się przepoczwarza, a wiosną wychodzi/wylatuje jako motylek. Nieczęsto zdarza się taka gratka aby bez zbytniego wysiłku zdobyć tyle takiego pokarmu jakim jest pyłek.


Pozdrawiam


Mazan, dzięki. A co byś polecił, bo wyczytałem Decis 2,5 EC lub Talstar 100 EC ale jeszcze Fastac 100 EC?

Jak patrzę na fotki w necie, to widzę, że pod tym "oprzędem" widać normalne larwy, a ja jeden rozłożyłem na czynniki pierwsze i po prostu się rozpłynął w powietrzu. Rano przyjrzę się lepiej, ale nie mogę dopasować tych moich objawów do żadnego przykładowego zdjęcia tej osnuji, które znalazłem w necie.

Pozdrawiam
Mazan 08:20, 02 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marcin_pacyna

Napisałem, że szkodnik w sierpniu 'idzie' się przepoczwarzyć, dlatego szukaj go pod drzewkiem, nie w oprzędzie. Zwalczanie wiosną, gdy motyki będą chciały 'zagospodarować' młode pędy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
marcin_pacyna 08:41, 02 wrz 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mazan napisał(a)
Marcin_pacyna

Napisałem, że szkodnik w sierpniu 'idzie' się przepoczwarzyć, dlatego szukaj go pod drzewkiem, nie w oprzędzie. Zwalczanie wiosną, gdy motyki będą chciały 'zagospodarować' młode pędy.



Pozdrawiam


Ok, teraz wszystko jasne. W takim razie, czyim dziełem jest ten tajemniczy oprzęd, skoro szkodnika nie ma na drzewie? Czy to on tworzy to dzieło, a potem schodzi w dół?
Pozdrawiam
Mazan 12:03, 02 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marcin_pacyna

Tak, to może być jego robota.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
marcin_pacyna 14:24, 02 wrz 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mazan - dzięki.

Jeśli dobrze rozumiem, na niestety na wiosnę muszę poczekać aż wylezę te motyle i
dopiero wtedy przypuścić atak i nie da się wlać czegoś do gleby wcześniej?

Jak myślisz, w jakim miesiącu na wiosnę to będzie - marzec?

Czy jestem w stanie je łatwo rozpoznać (w necie są raczej tylko fotki oprzędu albo gąsienic, ale motyla raczej nikt nie fotografował)?

Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies