Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Mazan 15:43, 02 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marcin_pacyna

Mylnie podałem, że to motyl. Przepraszam, ale jest to błonkówka. Podobna do dużej muchy /średnio ma 15mm długości/. Jest ich kilka gatunków, ale rójkę mają w maju. Niektórzy mylą ją z imago lenia marcowego, kilka takich fotek widziałem na Forum ale nie powiem w którym wątku - nie pamiętam.
Spojrzałem na net i od razu sobaczyłem jej fotkę.
https://www.ior.poznan.pl/905,osnuja_czerwonoglowa.html
Link przepisz.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
agbieszkaz 17:27, 02 wrz 2016

Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 5
Witam
Ostatnio moje sosny na potege zaczeły zółknąć i opadać z igieł, jedna w ciągu tygodnia uschnął boję sie że za chwilę nie będę miała żadnego drzewka czym należy pryskać?
Pozdrawiam Agnieszka





marcin_pacyna 19:58, 02 wrz 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mazan napisał(a)
Marcin_pacyna

Mylnie podałem, że to motyl. Przepraszam, ale jest to błonkówka. Podobna do dużej muchy /średnio ma 15mm długości/. Jest ich kilka gatunków, ale rójkę mają w maju. Niektórzy mylą ją z imago lenia marcowego, kilka takich fotek widziałem na Forum ale nie powiem w którym wątku - nie pamiętam.
Spojrzałem na net i od razu sobaczyłem jej fotkę.
https://www.ior.poznan.pl/905,osnuja_czerwonoglowa.html
Link przepisz.



Pozdrawiam


Bardzo dziękuję. Pozdrawiam
jaro422 12:50, 03 paź 2016

Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 10
Witam,
Mój problem dotyczy sosny szwerina. Posadzona w ubiegłym roku we wrześniu podłoże dobrze przepuszczalne, zimę przetrwała bardzo dobrze. Od tygodnia zaczynają żółknąć igły - co może być tego przyczyną.


Mazan 13:29, 03 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jaro422

Jeśli dobrze widzę, to żółkną igły ubiegłorocznych przyrostów. Może to być choroba fizjologiczna, efekt suchej drugiej połowy lata. "Atakuje" wszystkie sosny, igły zbrązowieją i opadną, a wiosną zacznie się odbudowa ulistnienia wraz z powrotem wilgoci w glebie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
tuchan 21:46, 03 paź 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
agbieszkaz napisał(a)
Witam
Ostatnio moje sosny na potege zaczeły zółknąć i opadać z igieł, jedna w ciągu tygodnia uschnął boję sie że za chwilę nie będę miała żadnego drzewka czym należy pryskać?
Pozdrawiam Agnieszka


A kiedy sadziłaś te sosny? Dobrze rozumiem, że jedna całkiem padła? Generalnie sosny gubią igły jesienią, przez co dużo osób ich nie lubi. Jest to normalne zjawisko. Igły wewnątrz korony, bliżej pnia, usychają i opadają. Taka uroda sosny. Ale daj inne zdjęcia tych sosen.
____________________
jaro422 11:01, 04 paź 2016

Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 10
Mazan napisał(a)
Jaro422

Jeśli dobrze widzę, to żółkną igły ubiegłorocznych przyrostów. Może to być choroba fizjologiczna, efekt suchej drugiej połowy lata. "Atakuje" wszystkie sosny, igły zbrązowieją i opadną, a wiosną zacznie się odbudowa ulistnienia wraz z powrotem wilgoci w glebie.



Jak dobrze zrozumiałem na obecną chwilę mam nic nie robić tylko czekać do wiosny. Czy może należy podjąć jakieś działania aby "postęp" w żółknięciu tych igieł został zahamowany.
Pozdrawiam
Gardenarium 07:47, 20 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rozgrzeb żwirek, zobacz czy nie sosna nie jest zbyt głęboko posadzona i jeśli masz szmatę pod żwirem to przynajmniej w obrębie drzewa (pół metra) ją wytnij. Jakie kamienie są wysypane? Jeśli to wapień to mógł zmienić pH podłoża, zamulić glebę, szmata mogłą spowodować gnicie podstawy korzeni. Sprawdź to.

Przyjrzyj się jak wygląda kora na dole.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewwa 15:14, 01 lis 2016


Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 115
Chyba wybrałam nieodpowiedni wątek - napisałam o mojej sośnie A. Verkade przy sosnach w dziale rośliny iglaste. Bidula biednieje chyba z dnia na dzień...
Mazan 15:44, 01 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewwa

Potrzebna będzie nowa fotka. Z obecnej można się jedynie domyślać, choć swój typ już mam. Zrób foto wacikom na igliwiu, może też znajdziesz czarne kropki na wierzchniej stronie igieł oraz podstawę tegorocznych przyrostów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies