Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Shivas 11:28, 12 maj 2018

Dołączył: 10 maj 2018
Posty: 14
Pan Mazan
Lekcja odrobiona pH 7,2
Jak to zmienić,drzewka są duże i ciężko będzie je raczej przesadzić do torfu?
Czy w trakcie kuracji można nawozić drzewka .Nawożę(dolistnie pinivit)




Pozdrawiam serdecznie
Toszka 23:06, 13 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Shivas

Sosny nie rosną na torfowiskach i torf nie jest dobrym pomysłem
Ale można go wykorzystać do zakwaszenia czyli kupujesz kwaśny torf. Koniecznie sprawdź ph, bo nie zawsze kupowany jako kwaśny torf jest kwaśny Moczysz go 3-4 dni w beczce deszczówki dość często mieszając. W ten sposób uzyskasz zakwaszoną wodę do podlewania i pozwoli to na dość szybkie, jednak czasowe obniżenie ph. Do dłuższego działania jest siarka. Trzeba ją przemieszać z glebą. Siarka zacznie działać po około 6 miesiącach (wchodzi w reakcję z glebą, a nie rozpuszcza się w wodzie).

Kwaśne podłoże możesz uzyskać z kompostowania liści (np. dębowych), igieł i kory. Takim, specjalnym "kompostem" możesz mulczować ziemię wokół sosny.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Shivas 06:51, 14 maj 2018

Dołączył: 10 maj 2018
Posty: 14
Toszka
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.Beczkę deszczówki mam,torf też(zaraz sprawdzę pH) Ii za cztery dni zacznę podlewanie kwaśną wodą.


Siarka piszesz?Ok poczytam dokładnie o proporcjach i zastosuję ją.

Pozdrawiam
Toszka 10:08, 14 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
tu podałam wylicznia siarki w zależnosci od ph i typu gleby.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Shivas 11:15, 14 maj 2018

Dołączył: 10 maj 2018
Posty: 14
Toszka


Dzięki,dzięki
Niagara 19:50, 16 maj 2018

Dołączył: 01 lut 2017
Posty: 9
Witam
Proszę o pomoc. Kosodrzewina mi marnieje. Od zeszłego roku ma małe przyrosty chodź wczesniej rosła jak szalona. W zamarłych pędach mieszka robak że zdjecia. I jeszcze stożek wzrostu ma nalot przy podstawie igieł - myślałam że to brud i pył po zimie?
Mazan 21:17, 16 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Niagara

To ochojnik sosnowy. Silnie ogranicza wzrost sosen żerując na tegorocznych przyrostach.Zwalczać trzeba konfidorem lub mospilanem powtarzając zabiegi. W sezonie ma kilka pokoleń. Może to być zwójka, której larw wyjada pąki wierzchołkowe. Zwalczanie takie samo.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
eVka 08:23, 19 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Witam. Podczas wyłamywania młodych przyrostów sosny Thunberga Ogon zauważyłam że niektóre igły mają brązowe końcówki. Ta odmiana ma naturalnie żółte końce igieł.
Czy to osutka? A może coś innego? Dodam, że na młodych szmaragdach rosnących za sosnami końcówki "igieł" też są brązowe. Dziękuję z góry za pomoc.

____________________
Mazan 09:03, 19 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Effka

Tylko na DWÓCH igłach środkowej fotki są widoczne dokładne objawy osutki wiosennej. Nie wiem czy to nie za mało danych.
Jeżeli zdecydujesz się na zabieg to możesz zastosować Amistar, Dithane i Folpan. Trzy opryski powinny poskutkować.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
eVka 09:12, 20 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Mazan napisał(a)
Effka

Tylko na DWÓCH igłach środkowej fotki są widoczne dokładne objawy osutki wiosennej. Nie wiem czy to nie za mało danych.
Jeżeli zdecydujesz się na zabieg to możesz zastosować Amistar, Dithane i Folpan. Trzy opryski powinny poskutkować.



Pozdrawiam

Posyaram sie zrobic dzisiaj wyraźniejsze zdjecia. Dziękuję
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies