Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Ani :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Ani :)

Toszka 18:09, 23 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
m_gocha napisał(a)
Toszko a ile takie ucięte patyczki wytrzymują zanim je wsadzi się do ziemi. Przycięłam swoje bukszpany a potem lało codziennie i tak sobie niestety czekają w piwnicy (przykryte workiem foliowym) Mam spore wyrzuty sumienia


Na drugi raz takie gałązki wstaw do np. słoika z wodą z malutkim dodatkiem ukorzeniacza. Teraz zostawione bez niczego zapewne przyschły na końcach, gdzie było cięcie. Wiązki przewodzące zostały zamknięte. Nie pozostaje nic innego jak obciąć min. 1cm. Być może więcej - to zależy ile dni leżały i w jakiej sa kondycji. Musisz ocenić sama. Tam gdzie gałązki są zwiędnięte... słabo to widzę. Może do wody trzeba wstawić i niech tak puszczą korzonki...

Mira104 napisał(a)
Toszka, albo Ania zajrzyjcie do ściągi i powiedzcie Mirci ile tej siarki sypiecie pod rodki, bo ja dalej nie wiem ile zamówić

napisze oddzielnie - obszernie. Tu nie da się krótko, by nie wyszły nieporozumienia...kontekstowe

kasja83 napisał(a)


buhahahah

Toszko wiem, że pewnie już omówione milion razy-ale wiedzę przyswajam jak zaczyna mnie dotyczyć...Czy założony w tym roku trawnik zasilić czymś na jesień??Do tej pory nic mu nie dawałam.


pytaj w dziale trawniki. Tam siedzą spece. Swojego niczym nie zasilałam, ale to było moje ryzyko (mam trawę z mikrokoniczyną i inaczej z nią postępuję niż z klasycznym trawnikiem)

malgol napisał(a)
A ja uważam, że mielona jeśli pozwolicie, że się wtrącę Granulowana długo się rozpuszcza i tym samym ma słabsze działanie i gdzieś na forum rodkowym przeczytałam, ze należy ją w moździerzu utrzeć... to po co skoro można kupić już mieloną.Ja taką używam


Czy mielona, czy granulowana i tak musi być fizycznie zmieszana z glebą, bo nie rozpuszcza się w wodzie. Praktycznie jedyną metodą zaaplikowania siarki jest dodanie jej do mieszanki ( podłoża) kiedy przygotowujemy stanowisko.
Mielona siarka ze wzg. na frakcję na krócej starcza. Zaletą siarki jest że utrzymuje ph przez kilka lat, a wadą że zaczyna działać dopiero po kilku miesiącach i pełne działanie uzyskuje po roku. Również wadą jest że na niektórych glebach siarka w zasadzie nie działa jeśli ph jest większe niż 6.
ten aspekt wyjaśnię w poście do Miry.
Rolą granulowanej siarki dodanej do obszernego dołka, (który raczej powinien być stanowiskiem pod rodka, a nie klasycznym dołkiem szerszym o 5-10cm niż bryła korzeniowa wyjęta z doniczki) jest utrzymanie, ustabilizowanie ph na stałym poziomie przez kilka lat - minimum 5. Chodzi o to, aby bakterie i grzybnie składające się na mikoryzę przejęły funkcję zakwaszania.
Siarką nie da się natychmiastowo zakwasić podłoża. Potrzeba min.6 miesięcy. O szykowaniu podłoża i startowym ph wyjaśniałam na str.270

Zwróć uwagę, że Magja pisze o przygotowaniu stanowiska na 2-3 lata. Ja piszę jak przygotować stanowisko na wiele dłużej. Absolutnie nie neguję wiedzy Magji, jednak zwracam uwagę na szczegóły.
Dla mnie podstawą przygotowania stanowiska jest typ i ph rodzimej gleby - to wyjściowe parametry i od nich uzależniamy dalsze postępowanie tak by jak najmniej sztucznie nawozić, bo rodki i wszystkie kwaśnolubne są bardzo wrażliwe na zasolenie gleby. Ponad 50% problemów w dziale o chorobach to zasolenie, np. brązowiejące na krawędziach liście.

Siarka jeszcze jest w postaci płatków, kiedyś (nie wiem jak dziś), pod nazwą Wigor S, która obecnie jest taka sama jak dla granulowanej.

edit.
Jeszcze jedna, acz zasadnicza sprawa - inaczej szykujemy stabilizację ph w nowo szykowanym stanowisku, a inaczej trzeba podejść do sprawy w przypadku potrzeby obniżenia ph już rosnącego rodka. Siarka tego nie zrobi natychmiastowo
Zrobi to, niemal natychmiast siarczan żelaza, który po roku już się ulatnia (i tę funkcję przejmuje siarka - idealne wyczucie czasu), ale trzeba bardzo ostrożnie go stosować, bo jest toksyczną solą dla rodka. Drugim problemem jest to, że na ten sam efekt potrzeba go niemal dziesięciokrotnie więcej niż siarki. Jedynym wyjściem jest podawanie go periodycznie w małych ilościach, aż do uzyskania pożądanego ph. Kolejny problem - podłoże po zakwaszeniu można określić dopiero po 6miesiącach.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
amelia_b 18:20, 23 sie 2016


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 12720
O jak to dobrze wiedzieć gdzie Toszka jest, zajrzałaś byś do mnie na chwilkę Toszko jak już się z tej małej kieszeni Ani wygramolisz?
____________________
Pogubiłam się po drodze
gosia_w_ogro... 19:03, 23 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
anbu napisał(a)
Mira ja nie Mazan ani Toszka ale odpowiem najwyżej mnie poprawią

OW nie stosujemy na na rośliny kwasolubne ze względu na wapń. Na kwasoluby jest inna miksturka: Środek grzybo- i bakteriobójczy nadający się do oprysku kwasolubnych.

Ja u Marty już pisałam, że dużo więcej czasu zajęło mi mycie, dezynfekowanie opryskiwacza (coś chemicznego wcześniej w nim było :/) niż zrobienie OW.

Ja opryskiwałam wieczorem w sobotę a wczoraj lało jak z cebra, pewno wszytko zmyło :/ Kolejny oprysk robię w przyszłą sobotę

A zresztą zerknij na maila, prześlę Ci całą ta wiedzę w pigułce, ja jak już coś studiuję to mam z tego notatki

Aniu! To ja poproszę u mnie na ściance takie kompedium wiedzy wkleić i jeszcze info o tej mixturce na kwasoluby... Apropos opryskiwacza, też się zastanawiałam czy do wszystkiego inny czy jak go przygotować na inny środek..?
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
gosia_w_ogro... 19:10, 23 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
iwka napisał(a)
Uwielbiam Was czytać wszystko mi się miesza, co z czym i do czego
hahah Iwka, mnie też się miesza i wrzucam sobie na ściankę najważniejsze rzeczy...był plan do zeszytu wpisywać, ale nie mam kiedy...chyba że drukować i wklejac, heheh
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
Toszka 19:15, 23 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mira104 napisał(a)
Toszka, albo Ania zajrzyjcie do ściągi i powiedzcie Mirci ile tej siarki sypiecie pod rodki, bo ja dalej nie wiem ile zamówić


No i kolej na ciebie...Kochaniutka

Przepraszam, że dopiero teraz - znów gotowałam dla moich górali

Bardzo dobre pytanie postawiłaś i już w odpowiedzi do Malgol pisałam dawka siarki zależy od typu gleby i ph. U ciebie o ile pamiętam to było z 7?

Nie pamiętam jaka gleba wybacz!

Kiedyś wpajano mi do głowy, że skala ph wzrasta logarytmicznie i przeliczanie siarki w zależności od typu gleby, jej ph do pożądanego efektu przelicza się logarytmicznie. A ponieważ ja się na to nie pisałam (czyt. na wyższą matematykę dla prostego blond-ogrodnika) to przyjęłam uproszczoną zasadę, że na glebę gliniastą, ciężką stosujemy 3 do 4 razy więcej siarki niż na gleby piaszczyste.
Wygrzebując moje notatki znalazłam takie liczby szacunkowe (miara w kg na 100m kw) do obniżenia na 5,1ph - np.
- przy macierzystym ph 6 na piaszczystej glebie aby obniżyć o 0,4ph (ph.5,1) trzeba dać 3,9Kg, a na ciężkiej 11,8kg;
- przy ph 6,9 potrzeba na piaski 5,86kg, ciężka -22,45kg
-przy ph 7,3 , piaski - 8kg, ciężka -29kg
Paniała?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
gosia_w_ogro... 19:38, 23 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Toszko! Korzystając z okazji ..... proszę napisz mi czy jeśli glebę zasilałam w tym roku osmocote, lub inne to mogę sprawdzać ph? Czy mam grubo pomyśleć gdzie ziemia jest dziewicza i w takim miejscu zrobić próbę?
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
Toszka 19:58, 23 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ph w ogrodzie może być dramatycznie różne. Dobrze jest zmierzyć w kilku miejscach na jednej rabacie. Osmocote to nawóz - nie zmienia ph.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
m_gocha 21:27, 23 sie 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Ależ tutaj masa ważnych informacji Trzeba zapisać
Toszka wsadziłam dzisiaj te moje gałązki bukszpanowe trochę to czarno widzę A takie były zgrabne. Dałam ciała
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Toszka 21:30, 23 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Gosiu, daj spokój, człowiek na błędach się uczy ale jednego nigdy się nie oduczy - uczenia się na własnej dooopie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
m_gocha 21:32, 23 sie 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies