Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pachnący różami, malowany bylinami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pachnący różami, malowany bylinami

ewsyg 19:49, 13 lis 2019


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654






____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
daszum 19:50, 13 lis 2019


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Łany jeżówek robią wrażenie
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
ewsyg 19:52, 13 lis 2019


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654






____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
anabuko1 19:57, 13 lis 2019


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23471
ewsyg napisał(a)


Co ja robię ? Hm...
Wydaje mi się, że zaczyna się od gleby. Ja ziemię czyściłam z chwastów, kamieni, gliny. Na dobrze przekopaną i sprawdzoną posiałam poplon, głównie gorczycą. Potem przekopałam i troszkę stała, żeby wszytko zgniło. Potem po posadzeniu roślin w następnym roku zasilałam je obornikiem suszonym. Robię dołek dokoła rośliny i tam wsypuję dość dużo tego dobra i tak z dwa trzy lata. Potem to już tylko obornik granulowany. Ściółkuje też glebę korą, ale wcześniej posypuję ją dolomitem i obornikiem granulowanym. i to wszytko. Ja nie stosuję chemii. Rośliny muszą sobie same radzić. Albo padną, albo będą żyły. Widzę, że z roku na rok jest coraz lepiej, są zdrowsze.

Czy dolomit dajesz na rózne rabaty ??
A tego obornika granulowanego w te dołki ??
Ja mam taki obroni.Ale jakoś boję się go dużo dawać.
A potem, tz, na wiosnę na rabaty sypiesz ?? Ile ??
większość rabat tez mam wyłożone korą.
Poplonu wczęsniej nie robiłam pod rabaty.A teraz to i tak już nic z nim się nie zrobi.
ale w tym roku częściowo na warzywniku go siałam i potem był przekopany.
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
ewsyg 20:03, 13 lis 2019


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
daszum napisał(a)
Łany jeżówek robią wrażenie


Danusiu, ja lubię byliny sadzone łanami. Niektóre roślinki muszę rozmnożyć. Kupuję jedną sadzonkę i ją testuje. Jak się spisze jak należy to ją rozmnażam lub dokupuję więcej.







____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
ewsyg 20:13, 13 lis 2019


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
anabuko1 napisał(a)

Czy dolomit dajesz na rózne rabaty ??
A tego obornika granulowanego w te dołki ??
Ja mam taki obroni.Ale jakoś boję się go dużo dawać.
A potem, tz, na wiosnę na rabaty sypiesz ?? Ile ??
większość rabat tez mam wyłożone korą.
Poplonu wczęsniej nie robiłam pod rabaty.A teraz to i tak już nic z nim się nie zrobi.
ale w tym roku częściowo na warzywniku go siałam i potem był przekopany.


Dolomit daję tylko na rabaty dla roślin niekwaśnolubnych. Kora lekko zakwasza stąd dolomit pod nią. Kupuję korę w workach, a ona zapewne nie jest przekompostowana, więc jak się będzie kompostować na rabacie to zabierze azot roślinom, to daję obornik granulowany, żeby miały roślinki dodatkową porcję. Tak to sobie wymyśliłam.
Ania, ja myślę, że obornika granulowanego nie da się przenawozić. Pod jeżówkę tak małą garstkę. Pod duże róże tak dwie, trzy garstki. I tak się bawię corocznie z każdą roślinką . Nie ma nic za darmo. Jak trzeba to ściółkę uzupełniam korą, to wtedy dolomit i jeszcze obornik, ale tylko trochę. Jak nie masz puszystej gleby, to lepiej dawać obornik suszony, o to taka słoma z odchodami. Słoma zgnije i spulchni glebę.
W warzywniku siałam poplon dwa razy i dodatkowo wysiałam zimowy
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
ryska 12:24, 14 lis 2019


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11595
Przegapiłam ale jestem
Cudne masz łany jeżówkowe i róże. Dorodne aż miło popatrzeć i powzdychać kiedy moje takie krzaki będą.
Ciekawe spostrzeżenie z bodziszkiem kantabryjskim i mrówkami.
U mnie Heritage miała mrowisko w korzeniach, wytępiłam mrówki cynamonem. W tym roku też osiedliły się w Mary Rose. Potwornie osłabiają róże. Muszę pomyśleć nad tym bodziszkiem
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
ewsyg 16:26, 14 lis 2019


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Witam nowych gości Odpowiem później.

Teraz coś ku przestrodze innych.
Byłam dzisiaj na działce i zrobiłam przegląd drzew, które trzeba bielić. No i znalazłam takie coś Niedawno tego nie było.

Drzewko bielone, a kora pękła. Nie wygląda to na żadną chorobę, póki co to tylko pękniecie. Od razu pojechałam do sklepu ogrodniczego po maść. W sobotę ma być ciepło, oczyszczę i zasmaruję pęknięcie. Zależy mi na tym drzewie bardzo, bo to śliwa renkloda Ulena, szczepiona na karłowej podkładce. Polowałam na nią dwa lata.



Kiedyś podobna sytuację miałam z jabłonią rajską. Pękła kora, potem zrobiła się dziura. Jak włożyłam tam drucik, to się okazało, że dziura ma 20 cm głębokości. Drzewko było bardzo młode.Zaopiekowałam się nim, wygrało, zabliźniło ranę I tak wydaje mi się, że widać rdzeń. też do smarowania.

Młode drzewka są bardzo wrażliwe i trzeba je doglądać.

____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Pszczelarnia 19:28, 14 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ja niestety nie dopilnowałam tych młodych.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
ewsyg 20:40, 14 lis 2019


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
daszum napisał(a)
Łany jeżówek robią wrażenie


Danusiu, ja już nie wyobrażam sobie bez nich ogrodu. Nas szczęście jest mało nowości w moich ulubionych kolorach. Miejsca zaczyna brakować






Red Baron u mnie bardzo szybko się rozrasta.





____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies