Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Długi i chudy

Pokaż wątki Pokaż posty

Długi i chudy

Tulasia 17:23, 06 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196









____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Pszczelarnia 17:23, 06 gru 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ja bym brzozę teraz przesadziła. Już w lutym zaczynają w niej krążyć soki. A teraz nic jej nie będzie.

Tylko trzeba wiedzieć, czy chce się drzewa za żywopłotem - wtedy wystają koroną, czy przed żywopłotem i będą elementem rabaty z widocznym pniem, który z czasem będzie duży i korzenie i wokoło trudno będzie coś posadzić blisko.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Tulasia 17:39, 06 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Pszczelarnia napisał(a)
Ja bym brzozę teraz przesadziła. Już w lutym zaczynają w niej krążyć soki. A teraz nic jej nie będzie.

Tylko trzeba wiedzieć, czy chce się drzewa za żywopłotem - wtedy wystają koroną, czy przed żywopłotem i będą elementem rabaty z widocznym pniem, który z czasem będzie duży i korzenie i wokoło trudno będzie coś posadzić blisko.


Dziękuję Ci Ewo za radę, no myślę że na pewno przed żywopłotem,
A jaki jest przy dorosłej brzozie ten obszar w którym nic nie urośnie ?
Może to glupie pytanie, ale nie wiem tego
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Anda 18:40, 06 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Nie no, aż tak źle nie jest, że pod brzozami nic kompletnie nie urośnie. Urośnie. Dla przykładu podaję fotkę z jednego ze zwiedzanych ogrodów.

Ty masz o tyle dobrze, że brzoza jest młoda i rośliny mają czas, aby rozwinąć pod nią głęboki system korzeniowy. Poza tym mając mały ogród możesz sobie pozwolić na regularne podlewanie w tym miejscu. No i oczywiście powinna tam być dobra, co roku ulepszana kompostem gleba. Kluczem do sukcesu zawsze jest gleba. O nią powinnaś bardzo dbać, zwłaszcza mając drzewa podsadzone bylinami



Pod brzozami daja radę hosty, ciemierniki, Epimedium x rubrum, Epimedium perralchicum 'Frohnleiten, Epimedium perralderianum, Epimedium pubigerum, Epimedium x versicolor 'Sulphureum', Aquilegia vulgaris, bergenie, Geranium macrorrhizum, Geranium x cantabrigiense, Geranium dalmaticum, Vinca major 'Variegata', Vinca minor, Waldsteinia geoides (może się nawet rozpanoszyć), Ajuga reptans, Omphalodes verna, Lathyrus vernus, Fragaria vesca (też może się rozpanoszyć), Convallaria majalis, Tiarella cordifolia. Paprocie np. Athyrium filix-femina i Asplenium scolopendrium. Poza tym można po ziemi puścić bluszcz.

Jednak zanim to nastąpi, to w tym miejscu pod tą małą jeszcze brzozą będzie słonecznie, więc na początek będzie można tam posadzić np. szałwie i jakieś trawy np. proso.

Edit, tam było więcej tych brzóz.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Tulasia 18:45, 06 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Bosko
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Tulasia 18:47, 06 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Trzmieliny za małe na ten tył, więc myślę dalej.
Przyszły mi do głowy dwa jarząby autumn fire , one są wąskie, ale bardziej widoczne niz trzmieliny
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Anda 18:53, 06 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Nie sadź drzew dwójkami. Sorry, ale wg mnie to nie wygląda dobrze. Tak, jakby chciało się zacząć szpaler, a jednak nie udało się go skończyć
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 19:06, 06 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Jeszcze jedna fotka z brzozami i na dodatek w towarzystwie Prunus serrula.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
nicol21 19:06, 06 gru 2019


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10211
Anda napisał(a)
Nie sadź drzew dwójkami. Sorry, ale wg mnie to nie wygląda dobrze. Tak, jakby chciało się zacząć szpaler, a jednak nie udało się go skończyć


czyli minimum 3 czy 3 to też niedokonczyony szpaler.
Kiedyś gdzieś jesienią widziałam skupisko drzew, raczej po 1 sztuce, ale w słoneczny dzien te kolory to była magia. no ale wielkość zdecydowanie nie na ten ogródek
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Anda 19:09, 06 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
3 to już jest szpaler przecież

Ogólniej mi chodzi o nieparzyste. O wiele łatwiej to skomponować.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies