Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Ivo 19:13, 26 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Asia - aż się uśmiałam, no dobra, będziemy stopniowo "likwidować" nadmiarową roślinność. Mam jeszcze przód ogrodu do zagospodarowania oraz tereny rodziców

Myślałam właśnie, aby chociaż kawałek pociągnąć żywopłoty zimozielonego, za tą ławką - ale też aby nie zasłonić sąsiadów i ich roślin od słońca.

Zacznę teraz od wyznaczania tych rabat, i wtedy c.d. planu nasadzeń/ przesadzeń - większość pewnie dopiero jesienią.

Te koła to pewnie sznurek i zaznaczanie?
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 19:19, 26 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
sylwia_slomczewska - tak był piękny, ale krótko po przycięciu. Bardzo się rozrastał. A przycinanie z czasem to był koszmar, rusztowanie, kilka zepsutych pił (grube łodygi) itp - szeroki na ponad 2 metry. Ale najgorsze że w środku były same suche łodygi i gnił. Był stary, też jak już kupiliśmy działkę. A trawa i otoczenie to mech. I sąsiedzi też cień latem mieli...

Trochę żałuję, i próbuję przypominać sobie wtedy minusy. Bo jak myślę o plusach to sentyment bierze, zwłaszcza jak widzę teraz taką "gołą" działkę...

____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
sylwia_slomc... 19:31, 26 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81949
Teraz rozumiem Ale był piękną przesłoną i taki wyjątkowy, chyba jeszcze u nikogo nie widziałam. Tak sobie myślę jak usuniesz świerki to znowu Ci się odsłoni to co miały zasłaniać
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Ivo 20:04, 26 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Tu widać cień ok. 6-7 m i potem od zachodu też, bo tam żywopłot.
Zamiast trawy w większości mech.


Gdyby był tylko od północy to może fajnie, ale był wschód-południe-zachód.
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
makadamia 20:44, 26 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ivo napisał(a)


Te koła to pewnie sznurek i zaznaczanie?


To najlepsza metoda, ale te wszystkie drzewka będą przeszkadzać. Będzie z tym trochę zachodu.

Dobrze że jest miejsce na przenoszenie drzew
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Misia 21:35, 26 maj 2020


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Witam się u Ciebie Widzę że Asia już plan zrobiła wiec na pewno będzie pięknie
____________________
Misia - Między brzozami
Zana 22:36, 26 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
makadamia napisał(a)


Kiedy ja się właśnie na Twojej wzorowałam


Hmmm...
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
SylwiaBe 22:36, 26 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
makadamia napisał(a)
Iwonko, na pierwszy rzut wymyśliłam coś takiego:


szare to ścieżki - można przeciąć te kamienie, które masz i wykorzystać

bordowe drzewa z tyłu działki, żółte pęcherznice bliżej domu.

brzóz nie udało mi się wykorzystać (przynajmniej na razie). wbrew pozorom, to masz tutaj już dużo drzew i w bardzo różnym charakterze - ciężko to wszystko ze sobą pogodzić.

To się nazywa porządny projekt
Ja to nawet nie będę pokazywać tych moich wypocin, hehe
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Zana 22:41, 26 maj 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Ivo napisał(a)
Chodzę i myślę, chodzę i widzę
Oj będzie się działo - jeszcze raz dzięki.
Uśmiecham się ciągle..
Rewolucja!


c.d. pytań:

1. A magnolia nie może wtedy być między brzozami, bo serce mi ściska aby je wyrzucać. Magnolia mimo że rok u mnie to jest już wysokim drzewkiem.

2. Ten buk wąski, bordo to wąski będzie, i niski jak czytałam. Może jednak zostawić i będzie pasować do sosen?

3. Czyli pęcherznice bordo, w grupach - przy garażu sąsiadów, pod czarnym bzem.
Tylko czy tam nie będzie za ciemno dla nich? Jak był tam żywopłot to właśnie mizerniał najbardziej.

4. A co wtedy za ławką - czym się odgrodzić od sąsiadów? Tuje kawałek (ale do wysokości płotu), trawy wysokie?


Magnolii może być trudno między brzozami. Jaka to odmiana magnolii, robi się sporo miejsca na rabatach, może gdzieś bliżej ją dać? Jarząb przy brzozach to raczej da radę, może podmiankę zrobić?
A buk wąski bordo to jaka odmiana?
Żywopłoty jak planujesz?
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Ivo 07:57, 27 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Zamykam oczy "koła", otwieram oczy "iskierki"

sylwia_slomczewska - na razie mowa o usunięciu tylko dwóch świerków. I wtedy część gosp zasłaniają te koło warzywniaka, i sosna która zostanie. Zobaczymy - jest jeszcze czas do jesieni, a teraz chodzę, siadam i patrzę co będzie widać.

makadamia - zacznę właśnie od "rysowania", i wtedy stopniowo co się da będę przesadzać.
A co wtedy proponujesz do posadzenia "w języku" - niskie rośliny, czy może właśnie też jakieś krzaki/ byliny itp?


Misia cześć Oj, tak - dzięki Asi, i też Ani - kierunkowi na "język" mam power do działania.
A u Ciebie też brzozy. Czy po czasie oceniasz czy warto je zostawiać?


SylwiaBe - ja pociłam wersje strasznie proste, prostokąty - brrr... na pewno masz już ciekawiej bo obserwuję


Zana - "język" to był impuls od Ciebie - kierunek jeszcze raz dzięki.
A Asia mega to dopieściła i dała propozycję kompleksowej całości.

Ta magnolia kusi aby została "na środku" bo jest cześć głównego widoku z okna, sofy. Nie wiem jaka odmiana, xls padł z zapisami. Jest wysoka, ponad 2 m, ma jasno różowe kwiaty. Ale wtedy przy niej przydałoby się inne drzewo

Są dwa buki: wąski 'Purple Fountain' oraz szeroki "Atropunicea"


____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies