Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowe wariacje

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe wariacje

Wiolka5_7 17:52, 05 sie 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Wiaan napisał(a)
Zaplanowałam przestrzeń wokół tarasu i proszę o poradę czy wg Was jest sensownie. Nie ma zbyt dużo roślin, chcę aby współgrały z resztą ogrodu.
Na pierwszym zdjęciu jest tył tarasu, który chcieliśmy nieco rozbudować, ponieważ bardzo późnym popołudniem świeci tutaj słońce i jest bardzo przyjemnie. Po zejściu z niego będzie ścieżka prowadząca do placyku z leżakami ( w planowaniu oczywiście ).Dodatkowo będą murowane donice. Te świerki na pniu już rosną, stąd tam się znalazły. Pozostałe planowane gatunki to kulki danica lub cisy, które nie wiem czy uda mi się kupić. Dodatkowo trawy jak mniejsze rozlenice lub selserie, hakonki, lawenda, cis formowany z tyłu bo tam mało słońca w ciągu dnia i w donicach ze świerkiem jałowiec płożący, a w białych donicach hortensja ogrodowa dla koloru.
Wydzieliłam też miejsce na palenisko.

Drugie zdjęcie pokazuje część, którą już wcześniej kombinowałam. Podpowiadałyście aby przysłonić elewację, ale chciałabym jednak coś niskiego w tym miejscu: kulki i hakonki i miejsce do przeciskania się aby umyć okna bo są nieotwieralne Poniżej donic lawenda. Ten formowany jałowiec wypadnie stąd i muszę upolować jakiś inny gatunek i ładniejszy okaz, bo nie mam już do niego cierpliwości. Ciągle coś mu dolega.

Co o tym myślicie, może zupełnie inaczej to widzicie. Czy te roślinki co wybrałam są ok?


Myślę, że fajnie zaplanowałaś te rabaty

Chociaż ja bym zrobiła szersze te rabaty pod oknami
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
wimi 20:19, 05 sie 2020


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 71
Wiaan napisał(a)
Dokonałam kilka zmian w tylnej części działki. Posadziłam hortensje limelight w szpalerze i podsadziłam danicami na przemian z rozplenicą hameln gold. Nie miałam jej dotąd i jestem ciekawa jak będzie się sprawować przy żwirowej bardziej iglastej rabacie w korze rosną wrzośce, które są po ścięciu i teraz nie wyglądają aktrakcyjnie, ale za to wczesną wiosną są super...tak to teraz wygląda:


Witam serdecznie i od razu spytam- jak były wykonane te kostkowe obrzeża rabat? Czy osadzane na betonie? Planuje zrobić takie lub z krawężnika. I jeszcze: jaka mieszanka trawy była siana? Chyba że z rolki?
____________________
Ania Mój drugi ogród-mały, ale komfortowy
Wiaan 11:09, 06 sie 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5161
Witam kostka była kładziona na podsypce piaskowo-cementowej. Jeśli chodzi o trawnik to nie pamiętam mieszanki, sportowa tyle wiem, zakładaliśmy 4 lata temu i nawet jak robiliśmy zmianę od frontu dokupiłam inna mieszankę ale wygląda identycznie
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 11:17, 06 sie 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5161
Wiolka5_7 napisał(a)


Myślę, że fajnie zaplanowałaś te rabaty

Chociaż ja bym zrobiła szersze te rabaty pod oknami

No to cieszę się że mam gotowy plan. Pewnie nie zadziałam tak szybko jak Ty ale jesienią działamy.
Ta rabata przy dwóch podłużnych oknach jest już ograniczona krewężnikiem wkopanym głęboko przez panów, którzy kładli kostkę i raczej mój eM się nie zgodzi na tą zmianę tam jest 1m x 4m nie jest tak źle. Tam gdzie jest iglak formowany faktycznie będziemy powiększać i damy coś okazalszego tylko muszę upolować w szkółkach na jesień w ubiegłym roku właśnie jesienią był u nas wysyp.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 20:53, 17 sie 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5161
Dotarły wreszcie donice na taras. Chciałabym posadzić w nich jednakowe rosliny. Tak długo na nie czekałam, że teraz to już nie wiem co tam dać.
Ta na drugim zdjęciu, w której rosną trawy będzie zabrana z tego miejsca, bo przecież jest tam plan
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 12:48, 19 sie 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5161
Najbardziej skłaniam się do posadzenia iglaków, ponieważ są zimozielone, a te donice są widoczne z okien w jadalni i chciałabym aby cały czas coś rosło Mam ochotę na cis hicksii lub hilli lub odmianę z żółtymi końcówkami. Uwielbiam te rośliny i te piękne przyrosty Po rozbudowaniu przestrzeni wokół tarasu, gdzie posadzę trawy, które dodadzą miękkości i coś kolorowego dla zbicia monotonii, myślę, że byłoby elegancko i ok, co myślicie Tak wygląda z bliska, solidnie wykonana.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Helen 21:08, 19 sie 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Wiaan napisał(a)
Najbardziej skłaniam się do posadzenia iglaków, ponieważ są zimozielone, a te donice są widoczne z okien w jadalni i chciałabym aby cały czas coś rosło Mam ochotę na cis hicksii lub hilli lub odmianę z żółtymi końcówkami. Uwielbiam te rośliny i te piękne przyrosty Po rozbudowaniu przestrzeni wokół tarasu, gdzie posadzę trawy, które dodadzą miękkości i coś kolorowego dla zbicia monotonii, myślę, że byłoby elegancko i ok, co myślicie Tak wygląda z bliska, solidnie wykonana.

Proponuję hilli, bo nie mają czerwonych śmiecących owoców. Przy tarasie to ważne. Sama mam starego cisa chyba baccata z czerwonymi owocami i się bardzo wkurzam jak zaczynają opadać
____________________
Helen - Hortensjowo
Wiaan 22:08, 19 sie 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5161
Helen dziękuję za podpowiedź, kupię chilli
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 22:30, 20 sie 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5161
Będę poszerzać rabatę pod katalpami i chciałabym posadzic hortensje bukietowe, lawenda po ścięciu nie wygląda dobrze, już się zestarzala. Początkowo chciałam wymienić na nową ale tak mi się podobają hortki pod drzewami...W nogach byłyby kulki bukszpanowe bo tam już rosną, potrzeba je tylko lekko przesunąć. Będę je widzieć z okna kuchennego i latem fajnie zaslonilyby siatkę. Co o tym myślicie?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 14:09, 24 sie 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5161
Tak wygląda ta rabata gdzie pod drzewami chciałam posadzic hortensje
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies