Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

Pokaż wątki Pokaż posty

Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

maggra 13:32, 05 sty 2016

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
A ja sie chciałam poradzić... Bo u mnie ( na Śląsku) były mrozy przez ostatnie dni -20 w nocy i po -10-15 w dzien dlatego zapobiegawczo odkryłam kapturami z zimowej agrowłókniny hortensje, pierisy i kalmie i wrzosy. I teraz jak zapewne w całej Polsce mrozy zmalały i dzisiaj mam -4 i ma być cieplej zarówno w dzien jak i w nocy koło weekendu zapowiadają + 5 u Nas. I tutaj pytanie do Was co robić? Czy zostawić wszystko tak jak jest? Czy jak temp bedą dodatnie i lekki mróz to zdejmować kaptury? A jak większy np na noc znowu zakładać? Czy od tego zakładania i zdejmowania rośliny nie "zgłupieją"? Dodam, ze hortensje przed tymi mocnymi mrozami jak było tak ciepło to liście zaczęły wypuszczać
____________________
Gardenarium 19:04, 05 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie zdejmować, zostawić do wiosny. Kaptury zabezpieczają także rośliny zimozielone przed nadmiernym słońcem, które zimą jest szkodliwe. Kaptury pomogą.

Hortensje niezależnie od okrywania i odkrywania mogą przemarznąć, więc twoje ruchy nic tu nie pomogą,. Zakryłaś, owinęłaś? zostaw w spokoju do wiosny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maggra 18:26, 06 mar 2016

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Czy juz pora na odkrywAnie tego co było okryte? ( hortensje, pierisy, azalie)
Bo ostanie było u mnie +10 ale i tez było +1. Krokusy, irysy juz zakwitły
____________________
Gardenarium 20:17, 06 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak nie odkryjesz nic się nie stanie, chyba że masz folię, która jest niedozwolona do okrywania. Jak odkryjesz wszystko oprócz hortensji ogrodowych, to też nic się nie stanie. Chyba że nawrót zimy będzie z mrozami minus 10. Czym masz okryte? I co masz okryte, hortensje ogrodowe czy bukietowe bo to bardzo istotne.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maggra 21:59, 06 mar 2016

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Gardenarium napisał(a)
Jak nie odkryjesz nic się nie stanie, chyba że masz folię, która jest niedozwolona do okrywania. Jak odkryjesz wszystko oprócz hortensji ogrodowych, to też nic się nie stanie. Chyba że nawrót zimy będzie z mrozami minus 10. Czym masz okryte? I co masz okryte, hortensje ogrodowe czy bukietowe bo to bardzo istotne.



Danusiu, agrowłókniną zimową okryte mam hortensje ogrodowe, kalmie szerokolistną i Pierisa Katsur i wrzosy? Natomiast stroiszem azalie japońskie. Hortensje bukietową miałam nieokrutą cała zimę i teraz czeka na przycięcie ( jeden ususzony kwiatostan pozostał)
____________________
Gardenarium 18:16, 07 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zostaw jeszcze bo ma być spory mróz i śnieg.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maggra 12:26, 14 mar 2016

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Gardenarium napisał(a)
Zostaw jeszcze bo ma być spory mróz i śnieg.


U mńie dzisiaj piękne słońce i 8 stopńi. Zajrzałam pod moje kaptury i widzę, ze hortensje ogrodowe zaczynaja puszczać liście. Czy zatem je juz odsłońić? Z tego co patrzyłam na prognozy do do 29.03 najniższa tem w nocy ma być -1 w ciagu dnia na plusie po +1 do +8
Czy "obumarłe" łodygi i przesuszone kwiatostany tez mozna juz przycinać? Czy czekać?
____________________
Gardenarium 18:01, 14 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Hortensje bukietowe, odkrywaj albo wstrzymaj się trochę.
Ogrodowe zostaw, nie odkrywaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maggra 19:23, 14 mar 2016

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Gardenarium napisał(a)
Hortensje bukietowe, odkrywaj albo wstrzymaj się trochę.
Ogrodowe zostaw, nie odkrywaj.


Ok, jednak na jednej po zajrzeniu pod kaptur zauważyłam jakby szary osad, taki pyłek na 2 rozwijających sie liściach. Po dotknięciu te liście odpadły no byłyby jakby zgniłe. Czy to nie jest spowodowane tym, ze im zacięło pod tymi kapturami. I czy to nie jest jakaś pleśń?
____________________
Gardenarium 19:25, 14 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Grzyb, liści pod okryciem nie powinno być. bo to nie są rośliny zimozielone.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies