Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek Izy-mój Rodos

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek Izy-mój Rodos

Kokesz 10:13, 17 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6691
No to kształt rabaty mamy
To czy trawnik będzie większy jak u Makadami czy mniejszy jak u Andy okaże się jak przymierzymy w realu. Teraz wydawało się że rabata na środku była za mała w stosunku do trawnika. Może to kwestia roślin, były skalniakowe i niskie, nie było średniego piętra.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Margerytka40 10:21, 17 sty 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Super
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
makadamia 13:01, 17 sty 2021


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kokesz napisał(a)
No to kształt rabaty mamy
To czy trawnik będzie większy jak u Makadami czy mniejszy jak u Andy okaże się jak przymierzymy w realu. Teraz wydawało się że rabata na środku była za mała w stosunku do trawnika. Może to kwestia roślin, były skalniakowe i niskie, nie było średniego piętra.


Wielkość tej rabaty zależy od tego, czy będzie z tyłu ścieżka czy nie. Jeśli nie będzie, to całą rabatę automatycznie można cofnąć.

Ja też początkowo chciałam chciałam zrobić tą ścieżkę ale te rodki powinny jeszcze urosnąć. No i rabata widziana tylko od przodu będzie chyba łatwiejsza do obsadzenia.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 13:22, 17 sty 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33520
Izaluna napisał(a)






Przed tujami widać dużą rabatę z wysianymi daliami po bokach, irysami i liliowcami z tyłu i mixem i plątaniną wszystkiego w środku (rozchodniki osciste i inne małe, dąbrówka, tojeść rozesłana, macierzanki)





Mnie do zrobienia ścieżki zainspirowały te zdjęcia i te trochę jakby leśne nasadzenia (iglaki i rośliny cieniolubne, klon między tujami) i naturalistyczny styl Izy. Pomyślałam o tajemnym przejściu, ścieżce ukrytej za wyspą roślinności. Na tejże wyspie bylinowej można byłoby dosadzić jakiś wyższy krzew wielopienny - może nawet świdośliwę lamarcką... Scieżkę zrobić taką trochę zaniedbaną jakby, naturalną, bez robienia kancików, może z jakąś małą ławeczką itp. Wyspa roślinna - jako kontrast do ciemniejszych iglaków i cienia z tyłu - skąpana w słońcu, roześmiana kolorami. Taka wizja mnie naszła przy rysowaniu
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
makadamia 13:23, 17 sty 2021


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kokesz napisał(a)

W miejscu amanogawy po lewej stronie na górze, jest już klon atropurpureum.
Czy może tam zostać?


Klon z natury ma dość szeroki pokrój, wciskanie go pomiędzy tuje nie posłuży ani jemu, ani im. Jeśli już, to posadzić go przed tujami ale wtedy musiałaby być wersja bez ścieżki.

Kokesz napisał(a)
Mahonia przed kompostownikiem się nie sprawdzi, ona do półcienia a tam od 13,14 godziny do wieczora patelnia. Kupiłam tam derenia Sibirica variegata i chyba krzewuszkę Ruby Giant.
Widzę, że u Ciebie na planie mahonia daje tło hortensjom.
Jakiś inny krzew można tam zastosować? Może tam dać jaśminowce?


Słońce od 13 to dokładnie definicja półcienia
Ale skoro macie już dwa derenie, to niech robią za przesłonę. Tylko przycinać je trzeba będzie, bo one z natury ponad 2m szerokości mają.
Hortensje zaproponowałam, bo myślałam, że są do wykorzystania ale i jaśminowce mogą być (tylko trzy sztuki to będzie pewnie za dużo)

Kokesz napisał(a)
Tam, gdzie narysowałaś jaśminowce, ma być rabata z bylinami i daliami, chyba, żeby je dać na środkową przed rodkami...będzie pasować?


Moim zdaniem, bez jakichś wyższych krzewów same byliny nie zrobią efektu.
Albo jakieś krzewy kolumnowe (berberys erecta, dereń świdwa compressa) albo wysokie trawy.

Kokesz napisał(a)
Warzywnik nie miał być ogrodzony żywopłotem, tylko miała być taka przesłona przed przechodniami, która zasłaniałaby widok na śliwkę. Narysowałam ją na moim planie. Nie wiem jedynie, w którym miejscu lepiej pasuje i z czego ją zrobić. Może pergolę na winogrono tam dać a maliny zamiast obecnej pergoli pod płot?


Można zrobić przesłonę z pergoli na winogrono
Malin z całą pewnością nie mieszałabym z rabatami ozdobnymi - one lubią się rozłazić po okolicy.

Kokesz napisał(a)
Zastanawiam się, nad dolną częścią trawnika.
Chodzi mi o powstałe trójkąty np po prawej stronie koła, tam ma być ziemia, wykorowane miejsce? Po lewej to szare to jest ścieżka?


Tak, szare linie to mają być ścieżki.
W prawym dolnym rogu, przy warzywniku, dobrze by było robić rabatkę, żeby wykończyć to kółko trawnikowe, ale jeśli szwagrostwo będą bardzo protestowali, to trudno
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Kokesz 14:43, 17 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6691
makadamia napisał(a)


Wielkość tej rabaty zależy od tego, czy będzie z tyłu ścieżka czy nie. Jeśli nie będzie, to całą rabatę automatycznie można cofnąć.

Ja też początkowo chciałam chciałam zrobić tą ścieżkę ale te rodki powinny jeszcze urosnąć. No i rabata widziana tylko od przodu będzie chyba łatwiejsza do obsadzenia.


Ten większy rodek z prawej strony ma co najmniej z 10 lat a wcale nie jest jakiś wielki. To wina gleby, nie przygotowana, nie nawożona...kompostowniki mają dopiero od zeszłego roku. Rabata środkowa jest już trochę lepiej przygotowana pod nowe rośliny. Usunięte są wszystkie stare nasadzenia, dodany kompost na jesień, liście, kora, przydałoby się trochę gliny. Zastanawiam się, czy nie posiać jeszcze na wiosnę facelii, żeby ją użyźnić a rośliny dopiero jesienią. Na razie są w przechowalniku.
Gleba jest kiepska, hortensje i krzewy owocowe w kolejnym roku nic nie urosły
Dlatego powiedziałam, że jak nie poprawią gleby, to ja się wypisuję z doradzania.

Rabata nawet ze ścieżką widziana byłaby i tak tylko od przodu, to byłaby tylko wąska ścieżka, bez ławeczki.

Dotychczasowa rabata widziana z tarasu wydawała się za daleko, nie było widać roślin, dlatego myślę, że można ją spokojnie dać do przodu.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 14:49, 17 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6691
Anda napisał(a)


Mnie do zrobienia ścieżki zainspirowały te zdjęcia i te trochę jakby leśne nasadzenia (iglaki i rośliny cieniolubne, klon między tujami) i naturalistyczny styl Izy. Pomyślałam o tajemnym przejściu, ścieżce ukrytej za wyspą roślinności. Na tejże wyspie bylinowej można byłoby dosadzić jakiś wyższy krzew wielopienny - może nawet świdośliwę lamarcką... Scieżkę zrobić taką trochę zaniedbaną jakby, naturalną, bez robienia kancików, może z jakąś małą ławeczką itp. Wyspa roślinna - jako kontrast do ciemniejszych iglaków i cienia z tyłu - skąpana w słońcu, roześmiana kolorami. Taka wizja mnie naszła przy rysowaniu


A klon i świdośliwa, to nie będzie za dużo?
Klon faktycznie za głęboko posadzony , najwyżej przesadzimy.
Swidoślwę jajowatą ma ją posadzoną tu, przy bramie, na razie jest malutka, może ją przesadzić a tam dać co innego?

Na zdjęciu to jakiś stary krzaczor przed wykopaniem.


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 14:53, 17 sty 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33520
Kokesz napisał(a)


A klon i świdośliwa, to nie będzie za dużo?
Klon faktycznie za głęboko posadzony , najwyżej przesadzimy.
Swidoślwę jajowatą ma ją posadzoną tu, na razie jest malutka, może ją przesadzić a tam dać co innego?


To zależy jaki klon, ale tak naprawdę na tej rabacie widziałam tylko jeden większy krzew. A klon byłby za ścieżką, pomiędzy tujami? Czy nie chcesz go tam? Pomiędzy tujami będzie wolno rósł. Nie zawadzałby

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 14:56, 17 sty 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33520
Swidośliwa jajowata też ładna, ma ładne przebarwienie jesienne Pasowałaby do tej rabaty.

Co w jej miejsce?... Hmm... Może Cornus mas? Ile tam jest miejsca?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 15:03, 17 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6691
makadamia napisał(a)



Słońce od 13 to dokładnie definicja półcienia
Ale skoro macie już dwa derenie, to niech robią za przesłonę. Tylko przycinać je trzeba będzie, bo one z natury ponad 2m szerokości mają.
Hortensje zaproponowałam, bo myślałam, że są do wykorzystania ale i jaśminowce mogą być (tylko trzy sztuki to będzie pewnie za dużo)

Niby tak, ale zauważyłam, że tam bardzo mocno operuje, hosty, żurawki przypalało.
Hortensje mamy limki , więc są do wykorzystania, nawet fajnie tak po skosie zaplanowałaś

Ma dostać jeszcze spore anabelki, bo sąsiadka się pozbywa.

Z prawej strony nawet widać derenia, myślałam, że taki jasny trochę rozświetli ten kąt ale może lepiej zielone tło dać a derenia zamiast świdośliwy przy bramie wjazdowej. Dereń jest jeden.



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies