Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nadzieja na spełnienie marzeń

Pokaż wątki Pokaż posty

Nadzieja na spełnienie marzeń

butterfly 18:41, 17 lis 2011


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Okej, cos "wymodziłam"...



Duży stożek cisa nie centralnie tylko bardziej z prawej strony.
Miskanty i hortensje obok stożka, pomiędzy funkie.

Dalej w dół turzyca, na prawo żurawki, na samym dole czarna trawka w żwirze.

W tym wszystkim porozrzucane rożnej wielkości kule bukszpanu.

I teraz pytania:
1) zamienić hortensje z miskantami? Ile sztuk tu dać jednego i drugego (przypomnę jest tu 5,70m szerokości)
2) jaki miskant (a może inna atrakcyjna trawa) nadaje się na miejsce słoneczne tylko rano?
3) czy ten stożek wśród kul może być czy to już przesada
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
jambosana 18:45, 17 lis 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Syla napisał(a)


Joasiu, nie za wiele wiem o tym drzewie. Boje się jej dużego wzrostu - podobno dorasta nawet do 80-100m !!!
A jest to rabata blisko domu. Drzewko samo w sobie idealne, i takie jak chciałam bo mogłabym je ubrać w święta...


butterfly podpytaj Danusię o Daglezję, mnie się ona też bardzo podoba, a ta formowana u Danusi na olbrzyma nie wygląda.
Wydaje mi się że dałoby się jakieś zabiegi przeprowadzić żeby ograniczyć jej wzrost,
ja też narazie na kartce papieru, planuję daglezję przy domu (mąż stanowczo nie chce dużego drzewa-świerka serbskiego) to go namówiłam na daglezję, a że niewiele o tym drzewie wie więc tymczasowo się zgadza



Daglezję można formować tak jak to robi Daniusia co roku . Ja natomiast mam na ten przykład przed wejściem do domu świerka serbskiego


No wg mnie daglezji, absolutnie nie ma co porównywać ze świerkiem serbskim. Świerk serbski to jeden z najwęższych iglaków. Daglezja to jedno z największych drzew rosnących w Polsce wg. ibro szer - do 7m., wys. do 20m. Podobnie wg katalogu związku szkółkarzy polskich. Ja mam i daglezję i świerka serbskiego od 7 lat, ich wzrost mnie nie powala, bo zostały posadzone na naprawdę ciężkiej, glinistej, suchej glebie. Daglezja jest nawet mniejsza - pewnie dlatego, że woli kwaśniejszą glebę, a serb, to lubi takie zasadowe, jak ja mam. Świerk jest wg mnie o wiele ładniejszy, ma taką bardziej uporządkowaną sylwetkę, a daglezja nie, aż krzyczy abym ją w przyszłym roku trochę podcieła. Daglezja też w pierwszych latach podmarzała, co podobno jest częste u młodych egzemplarzy i spowalnia jej wzrost w pierwszych latach. Znajomy leśnik zapewnia mnie jednak, że w końcu "załapie" i doczekam się i metrowych przyrostów w ciągu roku. Danusia panuje nad swoją daglezją w niewielkim ogródku, ale pamiętajmy ona ma fachową ekipę i fachowy sprzęt. Jeśli mamy tylko sekator i drabinę, czy za 10 -15 lat to wystarczy?. Trzeba będzie wynajmować ekipę.
A u butterfly, to ja widzę świerka serbskiego i to już jej pisałam, ale to jej ogród. Ona w nim rządzi !
Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
jambosana 19:03, 17 lis 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
butterfly napisał(a)
Okej, cos "wymodziłam"...



Duży stożek cisa nie centralnie tylko bardziej z prawej strony.
Miskanty i hortensje obok stożka, pomiędzy funkie.

Dalej w dół turzyca, na prawo żurawki, na samym dole czarna trawka w żwirze.

W tym wszystkim porozrzucane rożnej wielkości kule bukszpanu.

I teraz pytania:
1) zamienić hortensje z miskantami? Ile sztuk tu dać jednego i drugego (przypomnę jest tu 5,70m szerokości)
2) jaki miskant (a może inna atrakcyjna trawa) nadaje się na miejsce słoneczne tylko rano?
3) czy ten stożek wśród kul może być czy to już przesada


poczytaj o trawach znoszących cień tutaj - http://www.ogrodytraw.eu/download/Trawy%20toleruj%C4%85ce%20niedob%C3%B3r%20%C5%9Bwiat%C5%82a.pdf
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
butterfly 19:21, 17 lis 2011


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Dziekuję ogromniasto!!!! Dla mnie kopalnia wiedzy!! Zaraz wszystko spiszę !
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Grzesiu 19:43, 17 lis 2011


Dołączył: 21 lut 2011
Posty: 330
Witaj Beato....
Odnośnie rabaty z lewej strony drugi wariant najlepszy
Wiśnie OK....ale posadź w przyszłości sobie jeszcze jakieś drzewo....
Możę jakiś piękny klon...katalpę
Duże drzewo w ogrodzie to skarb...mimo opadających ,i śmiecących jesienią liści-dużych ilości
To rama ogrodu...tło

Rabata przy domu....jak dla mnie bezsensownie koczy się przy trawniku
Ja bym wjechał z nią w trawnik bardziej....zrobił koło
Jedną połówkę już masz...do przeróbki małej....
drugie półkole w trawniku

Róże....
Bonica jak najbardziej, Eden kwitnie tylko raz
Chopin jest piękny i zdrowy...
The Fairy też...
Załóż sobie różankę też kiedyś...masz wieeeelki ogród
i nie wyobrażam sobie takiego ogrodu bez róż

Na razie podczytuje bo ciekawi mnie to co się z Twoich pomysłów zrealizuje
Ale dobry to kierunek
____________________
Moja-dzialeczka-Grzesiu
butterfly 19:52, 17 lis 2011


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Grzesiu, ta rabata przy domu musi się tu kończyć bo tam gdzie na projekcie narysowałam ścieżkę z kostek to tedy najczęściej się chodzi - cały czas tu się robiła ścieżka z ubitej trawy.

Ale Twój pomysł z wysunięciem jej dalej w prawo całkiem niezły - tym bardziej że tam też będę musiała coś wymyślić aby ukryć wątpliwej urody zabudowę. na razie na tapecie ta rabata - chce ja dokończyć w 100% (no prawie...)

Rabata z lewej strony juz skończona - tzn projekt - co nie znaczy że jak zaczną się nasadzenia to czegoś nie zmienię...

Co do dużych drzew - marze o nich, najbardziej podobają mi sie czerwono-listne i ozdobnie kwitnące wiosna.

Dziękuję serdecznie za odwiedziny i zapraszam ponownie )
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Grzesiu 20:55, 17 lis 2011


Dołączył: 21 lut 2011
Posty: 330
Kwitnące wiosną i owszem....ale zwróć uwagę że muszą być ozdobne do końca sezonu
Sam kwiecień czy maj to za mało
Możesz zrobić ścieżkę przez środek rabaty....
Zawsze jest jakieś wyjście
A proste wyjście jest zawsze najlepsze

Wszystko wyjdzie w praniu, podczas sadzenia

I nie śpisz się....jeśli masz coś zrobić byle jak, lepiej zaczekaj do wiosny i zrób to porządnie
____________________
Moja-dzialeczka-Grzesiu
ola 21:21, 17 lis 2011


Dołączył: 04 mar 2011
Posty: 848
butterfly napisał(a)
Byłam dziś w pobliskiej szkółce - ale sie załamałam.To nawet nie powinno sie tak nazywac.
Nie dość że oferta bardzo uboga to jeszcze pani w ogóle nie potrafiła udzielic fachowej porady...

Czy ktoś zna na terenie podkarpackim, najlepiej w okolicach Rzeszowa prawdziwą szkółke godna polecenia?
A może sprzedaż wysyłkowa - kupujecie tak, macie sprawdzone adresy?


Witaj Butterfly. Polecam sklep z roślinami: floramarket (kwietnik.com.pl). Kupuję u nich głównie byliny, mają ogromny wybór. Pozdrawiam.
____________________
Pozdrawiam Ogrodomania Oli
Gardenarium 00:10, 18 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
butterfly napisał(a)
Okej, cos "wymodziłam"...



Duży stożek cisa nie centralnie tylko bardziej z prawej strony.
Miskanty i hortensje obok stożka, pomiędzy funkie.

Dalej w dół turzyca, na prawo żurawki, na samym dole czarna trawka w żwirze.

W tym wszystkim porozrzucane rożnej wielkości kule bukszpanu.

I teraz pytania:
1) zamienić hortensje z miskantami? Ile sztuk tu dać jednego i drugego (przypomnę jest tu 5,70m szerokości)
2) jaki miskant (a może inna atrakcyjna trawa) nadaje się na miejsce słoneczne tylko rano?
3) czy ten stożek wśród kul może być czy to już przesada


Czy zamienić hortensje na miskanty? trudno powiedzieć, zależy jak wysokie będą miskanty, mój gracillimus jest wyższy od hortensji. Jak weźmiesz Morning Light - hortensje będą wyższe.

Powiem Ci, że przy stożkach trzeba uważać i wiązać pędy, bo stożki wyłysieją.

Polecam też Variegatus. Mam dalej w stronę buka.
Zamiast drugiego stożka - wielka kula cisowa.
Carex już nie, wypłaszcz Ophiopogon, żeby nie był aż do samej krawędzi. Do góry go.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:11, 18 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Variegatus znosi cień.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies