Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kaszubskie piaski

Pokaż wątki Pokaż posty

Kaszubskie piaski

Bee 20:31, 01 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 253
Witam ponownie,

Od dłuższego czasu czytam Ogrodowisko w każdej wolnej chwili podziwiając Wasze piękne ogrody oraz dzieło Pani Danusi. Wreszcie się odważyłam i nadszedł czas aby się zarejestrować na forum.

Kaszubskie piaski to mój ogród weekendowy, działka letniskowa niedaleko Sulęczyna, na której spędzam weekendy od maja do października.

Chciałabym poprosić Was o pomoc w zaprojektowaniu suchej rabaty macierzankowo - wrzosowej.

Gleba piaszczysta, jałowa, kwaśna. Macierzanki piaskowe i wrzosy mają się tu dobrze.

Chcę zrobić suchą rabatę oddzielającą część użytkową, borówki i planowane truskawki od murawy, i sięgającą do ogniska. Przy ognisku będą ławki z surowego drewna. Na przyszłej rabacie rośnie już grusza azjatycka. Staram się formować ją w rodzaj parasola.

Mam do dyspozycji sadzonki i siewki macierzanki piaskowej, rogownicę, kostrzewę siną, tymianek i ewentualnie oregano, a także sporo kamieni polnych. Dokupię jeszcze wrzosy.



Czerwone prostokąty to 1 - borówki, 3 - planowane truskawki. Po prawej grusza -2.

Widok w szerszym planie:



Inne ujęcie:





____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Bee 20:43, 01 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 253


Jak widać zaczęłam sadzić blokowo wrzosy oraz macierzanki. Nie wygląda to dobrze.

Chciałabym uzyskać efekt naturalnie rosnących krzewinek. Nie wiem w jaki sposób je poprzeplatać, jak dodać trawy i kamienie.

Nie wiem też jaki nadać kształt rabaty i czy wykończyć brzeg kamieniami. Borówki rosną w rzędach i rabata jagodowa kończy się linią prostą.

Chciałabym aby rabata macierzankowa wyglądała jak najbardziej naturalnie, jakby się sama wysiała na słonecznej piaszczystej polance.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Rumianka 21:06, 01 gru 2020


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10153
Witaj Sulęczynianko... Trafiłaś w najlepsze miejsce pod słońcem. Jeszcze 2 lata temu byłam w tamtych rejonach częstym gościem...konkretnie to nad jez. Mausz we Frydrychowie. Fajnie zaczynasz, a widać, że motyle Cię znalazły, to dobry znak. Daj więcej zdjęć, albo zrób plan działki, bo pojedynczo rabat raczej się nie planuje, a całościowo...Powodzenia w działaniu...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Bee 21:36, 01 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 253
Witaj Rumianko, mój pierwszy Gościu w wątku,

Jestem z Trójmiasta a "Sulęczynianką" jestem tylko weekendową z miłości do jezior i kaszubskich krajobrazów.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Basieksp 21:54, 01 gru 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10149
Fajnie, że założyłaś wątek na projektowaniu to się średnio znam rabata macierzankowa z lasem w tle fajny pomysł
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Rumianka 22:15, 01 gru 2020


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10153
Bee napisał(a)
Witaj Rumianko, mól pierwszy Gościu w wątku,

Jestem z Trójmiasta a "Sulęczynianką" jestem tylko weekendową z miłości do jezior i kaszubskich krajobrazów.
No to jesteś moją krajanką "całą gębą", bo jak skojarzysz moją nazwę, to zrozumiesz skąd też jestem...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
hankaandrus_44 05:18, 02 gru 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7186
Dzień dobry. Ja tez z Pomorza, tyle, że ze środkowego. Klimat mamy ciut piodobny, tyle, że u mnie mgieł i mżawki więcej.

Nieźle zaczęłaś w ogrodzie, stawiasz na nature. Też lubię macierzankę, a borowki uwielbiam. Mam nadzieję, że kiedyś się zobaczymy w realu na pomorskim zlocie.

I tego się trzymajmy.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Bee 07:44, 02 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 253
Witaj Haniu,

Faktycznie u mnie mniej deszczu. Stąd pomysł na suchą rabatę dostosowaną do gleby i klimatu.

Mam już macierzanki w innym miejscu ale tam planuję poszerzyć jagodnik i stąd pomysł na rabatę macierzankową.

Jak będzie pomorski zlot to ja chętnie.

Rumianko, już wiem skąd jesteś

Basiu, Twoje pnie z rojnikami bardzo mi się podobają i jak znajdę coś podobnego to postawię na środku rabaty macierzankowej. Myślę, że będzie pasować klimatem.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Bee 09:54, 02 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 253
Jeszcze parę zdjęć macierzanek & reszty, które chciałabym połączyć w rabacie.

Maj/czerwiec - kwitnienie rogownicy (kiepskie zdjęcie niestety):



Potem w lipcu kwitnie macierzanka:





Również w lipcu - wyższe oregano:





A pomiędzy chciałabym kostrzewę siną:



Jesienią zakwitłyby fioletowe i białe wrzosy, które podbiłyby czerwony kolor borówek w przylegającym jagodniku.

Jeszcze myślę o wrzoścach kwitnących wiosną.

A na tle rabaty gdzieś w środku element ozdobny z karpy drzewa lub pnia obsadzonego rojnikami.

____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
antracyt 10:31, 02 gru 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11496
Witaj
a mogłabyś rzut całej działki wstawić z naniesionymi rabatami które już istnieją, budynkami itp? Łatwiej jest wtedy cokolwiek doradzić. Projekty pojedynczych rabat, bez znajomości kontekstu strasznie trudno się projektuje.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies