Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kaszubskie piaski

Pokaż wątki Pokaż posty

Kaszubskie piaski

Aurelllia 11:16, 02 gru 2020


Dołączył: 07 lut 2017
Posty: 6092
Witaj
____________________
Aurelia Ogrodowe kreacje, Wizytówka
Bee 11:59, 02 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 258
antracyt napisał(a)
Witaj
a mogłabyś rzut całej działki wstawić z naniesionymi rabatami które już istnieją, budynkami itp? Łatwiej jest wtedy cokolwiek doradzić. Projekty pojedynczych rabat, bez znajomości kontekstu strasznie trudno się projektuje.



Witaj Antracycie,

Nie mam niestety zdjęcia całości A plan może powstać wiosną dopiero.

To zdjęcie pokazuje mniej więcej połowę działki:



Po lewej stronie zdjęcia (na lewo od góry trocin) jest południe i bardzo wysokie brzozy u sąsiadki. Zacieniają i wyjaławiają połowę działki i tam już nie planuję nasadzeń. Będzie murawa i koźlarze jesienią

Na dole, niewidoczny na zdjęciu, jest żywopłot z pęcherznicy Luteus i szeroka rabata bylinowo-trawiasta w trakcie tworzenia (zdjęcia w wizytówce).

Poniżej góry trocin na zdjęciu jest fragment przekopany gdzie zasadziłam jaśminowce i będzie to fragment ograniczający część bardziej uładzoną działki od strony płotu od części dzikiej, która ciągnie się w górę działki.

Po prawej stronie zdjęcia wzdłuż linii drzewek owocowych jest działka moich Rodziców z domkiem letniskowym. Na tej części działki są też krzewy owocowe i szereg borówek i w tą część nie będę ingerować.

Rabata macierzankowa, mniej więcej zaznaczona na żółto na zdjęciu, będzie w zasadzie płaska ze względu na niskie macierzanki, wrzosy i resztę. Wyższe do około 50 cm są tylko oregano i kostrzewy.

Nie wiem jak dobrać jej kształt (może elipsa?) w kontekście do prostych linii rabaty z borówkami (jagodnika).

Nie wiem jak poprzeplatać ze sobą nasadzenia poszczególnych gatunków. Posadziłam na razie fragment blokowo, ale nie podoba mi się.

Na pewno chcę, aby ta rabata miała charakter naturalistyczny. Jak widać na zdjęciu będzie osadzona w naturalnej murawie. W tle będzie miała borówki ozdobne jesienią a z przodu już wyznaczone ognisko z drewnianymi ławkami. Ognisko ma średnicę około 1,5 m.

Chcę położyć zmurszały pień lub korzenie obsadzone rojnikami na rabatę jako element ozdobny.

Uff, rozpisałam się. Oczami wyobraźni widzę dziką murawę kserotermiczną z macierzankami, wrzosami, kamieniami a nie potrafię tego przekuć na projekt.

Dlatego liczę na Waszą pomoc drodzy Forumowicze.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Bee 11:59, 02 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 258
Aurelio, witaj w moim wątku macierzankowym.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
antracyt 12:44, 02 gru 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11567
może tutaj znajdziesz jakieś inspiracje
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/540-jak-stworzyc-ogrod-zwirowy
https://www.ogrodowisko.pl/watek/10176-beth-chatto-garden-anglia?page=1#post_0
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gardenarium 17:20, 02 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bee napisał(a)


Jak widać zaczęłam sadzić blokowo wrzosy oraz macierzanki. Nie wygląda to dobrze.

Chciałabym uzyskać efekt naturalnie rosnących krzewinek. Nie wiem w jaki sposób je poprzeplatać, jak dodać trawy i kamienie.

Nie wiem też jaki nadać kształt rabaty i czy wykończyć brzeg kamieniami. Borówki rosną w rzędach i rabata jagodowa kończy się linią prostą.

Chciałabym aby rabata macierzankowa wyglądała jak najbardziej naturalnie, jakby się sama wysiała na słonecznej piaszczystej polance.


Jak sama zauważyłaś nie wygląda to dobrze. Ale to nic, wszystko da się naprawić i fajnie, że chcesz to zmienić Zerknęłam w poprzednie zdjęcia i widzę, że nie ma u ciebie spójności z resztą ogrodu, zrobiłaś trochę "od czapy" to wszystko, oczywiście nie ujmując zaangażowaniu i roślinności, to trzeba inaczej zacząć to zmieniać, nie dalej w chaosie, tylko z jakimś planem

Trzeba narysować rzut całości tej części ogrodu, aby rabata wrzosowa pasowała do reszty, płynnie przechodziła, aby połączyć ogród za rabatą wrzosową i przed rabatą wrzosową.

Okalanie kamieniami tam gdzieś widziałam - moim zdaniem niepotrzebnie wprowadza chaos, bo do niczego nie pasuje.

Ważna sprawa: rabata wrzosowa powinna być uniesiona lekkim wzgórkiem. Posiłkuj się artykułem jak przygotować teren pod wrzosowisko.
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/203-prosty-przepis-na-wrzosowisko
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/60-czas-na-wrzosowisko

Idealnym wzorem jak ułożyć kolory jest moje stare zdjęcie, idealne na przykład takiej rabaty.




Wrzosy i wrzośce super, ale możesz jeszcze dodać golterię i bażynę (podobna do wrzośćów) i andromedę (podobna do lawendy). Z traw dobrze wybrałaś, ale jeszcze bym dodała niższe rozplenice, ostnicę lub brązowe turzyce. Z kolei dla bordowego koloru możesz dodać kuliste lub kolumnowe berberysy




Pamiętaj także, że wrzosowisko bedzie kolorowe nie tylko od kwiatów, ale też listki cały rok będą zdobiły. Są pomarańczowe odmiany, złociste, ciemnozielone i szare.

Zerknij tutaj - to moja bardzo stara realizacja, sprzed 20 lat, ale stale aktualna


I jeszcze zagajnik brzozowy, z ogrodu z lustrem w tylu ogrodach kopiowany, że już nie zliczę




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bee 19:29, 02 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 258
Pani Danusiu,


Ogromnie dziękuję.

Zaczyna mi się trochę rozjaśniać idea rabaty.

Moim błędem jest trzymanie się linii prostych - powinnam sadzić kolorami ale nie prostokąty tylko bardziej organiczne kształty. Podoba mi się ułożenie kształtów na pierwszym zdjęciu.

Dodam też więcej gatunków traw - rozplenice połączą obie części ogrodu.

Muszę też przemyśleć połączenie rabaty z częścią borówkową. Faktycznie trzeba zacząć od zaplanowanie kształtu rabaty.

Jeśli chodzi o brak planu to niestety ogród powstaje metodą "pączkowania". Jedna borówka rozmnożyła się do dużej rabaty borówkowej a dwie doniczki floksów do rabaty nieśmiało nazwanej angielską

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Szefową Ogrodowiska.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Bee 19:33, 02 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 258
antracyt napisał(a)
może tutaj znajdziesz jakieś inspiracje
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/540-jak-stworzyc-ogrod-zwirowy
https://www.ogrodowisko.pl/watek/10176-beth-chatto-garden-anglia?page=1#post_0


Antracycie, dziękuję bardzo. Zaczęłam oglądać wątek i jestem zachwycona żwirowym ogrodem Beth Chatto. To jest to co mi w duszy gra.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
antracyt 20:12, 02 gru 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11567
Tak podejrzewałam
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 22:03, 02 gru 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Jako posiadaczka ogrodu na glinie niewiele doradzę w wyborze roślin na piaski.
Danusia dobrze określiła problem, a jeśli się wie, co stanowi problem, to łatwiej działać.
W ogrodach leśnych bardzo dobrze wyglądają rabaty wyspowe. Zauważyłam, że sporo roślin masz posadzonych pojedynczo w trawie. Koszenie wokół tego towarzystwa to zapewne mordęga. Lepiej połączyć te rośliny w obrysie rabaty.
Ogród nieco odmienny w typie od tego, który chcesz mieć, ale zwróć uwagę na kształt rabat.
ogród Ursy

Od kilku dni zniknęły ze wszystkich wątków stare zdjęcia. Wielka szkoda, bo można było zobaczyć tworzenie rabat wyspowych u Ursy. Może wrócą te zdjęcia.

Linię rabat najprościej i najszybciej podkreśli tzw. kancik- robi się go półokrągłym nożem do darni. O wiele prościej się kosi niż przy zastosowaniu innych ograniczników.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Bee 09:10, 03 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 258
Dziękuję Gruszko,

Ogród Ursy - przepiękny. Bedę obserwować.

U mnie nie ma trawnika. Jest naturalna murawa składająca się z jastrzębca, mchów, perzu i różnych traw, których nie potrafię zidentyfikować. To całe towarzystwo jest koszone najczęściej kosą spalinową.

Brak trawnika i zdanie się na naturę jest po części świadomą decyzją a po części efektem braku czasu.

Obserwuję walkę o trawnik na sąsiedniej działce, te hektolitry bezsensownie lanej wody, wylewanie różnych śmierdzących odstraszaczy na nornice i krety i nie chcę tego u siebie. A efektem jest miejski trawnik nie pasujący moim zdaniem do charakteru okolicy.

Dzięki Ogrodowisku dowiedziałam się o istnieniu noża do darni i myślę czy robić kanciki. Nie wiem czy kontrast dzikiej murawy i wyrafinowanego kancika nie da efektu komicznego?
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies