Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kaszubskie piaski

Pokaż wątki Pokaż posty

Kaszubskie piaski

Rumianka 16:26, 31 paź 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10021
Zajrzałam tu po czasie i co widzę? Ogród! Początki działkowania miałaś zupełnie inne i odbiegające od obecnego stanu. Jestem zdumiona, że tak szybko działka przerodziła się w ogród. Teraz już rabaty dostały swoje nazwy: np angielska, wrzosowa, borówkowa itp. No brawo Beatko, podoba mi się. A w piasku też urośnie, też go mam, ale mam wrażenie, że proces wzrastania trwa znacznie dłużej niż na żyznej ziemi. Widok masz za milion dolarów...ta przestrzeń. Masz już sporo floksów, moich ulubionych, bez nich nie wyobrażam sobie ogrodu. Możesz być dumna, z tego, czego już dokonałaś. Pozdrawiam. A jesień w przebarwieniach cudna.
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Bee 10:14, 02 lis 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 233
Rumianko dziękuję za tyle pochwał i miłych słów .

Ewo witam Cię w wątku i dziękuję bardzo za wskazówki .

Ten sposób ze ściółkowaniem piaskiem jest ciekawy. Przy sadzeniu krzewów i drzew owocowych robiłam coś podobnego. Wierzchnia bardziej urodzajna gleba szła na spód dołka a wydobyty jałowy piasek używałam do ściółkowania. To faktycznie spowalniało inwazję chwastów.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Bee 11:04, 03 lis 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 233
"Takie sobie "dorodne" sadzonki kupiłam w szkółce internetowej Bergenia." cd.

Szkółka zwróciła kwotę za astra i wernonię, które reklamowałam. Trzymam kciuki aby kocimiętki przetrwały zimę.

Ech, te zakupy były tylko z powodu astra, którego szukałam od zeszłego roku i wernonii, którą zachwyciłam się na zdjęciach z Ogrodowiska.

____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Anda 12:03, 03 lis 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Kupisz wiosną jeszcze raz
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
basia3012 19:48, 03 lis 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9318
Beatko, obejrzałam Twój weekendowy ogród. Bardzo ujęła mnie rabata angielska i wrzosowa. Obydwie piękne są.
A borówki super. Czy polepszałaś dla nich glebę? Czy rosną na piaskowej ziemi?
O bentonicie napisałam u siebie.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Bee 08:57, 04 lis 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 233
Witaj Basiu,

Cała działka to kwaśne piaski, gdzieniegdzie wręcz pospółka i dużo kamieni.

Borówki potrzebują kwaśnej i przepuszczalnej gleby z dużą ilościa materii organicznej. Kwaśne piaski się nadają pod warunkiem jej uzupełnienia.

Sadziłam małe dwuletnie borówki dając po 1 worku kwaśnego torfu (80 L) na krzak. Poprostu przekopalam mój piasek na głębokość łopaty z dodanym torfem. Borówki są ściółkowane odpadami z tartaku (trociny, kora) i podlewane tylko gdy jestem na działce wodą ze studni głębinowej z węża. Gdyby było automatyczne podlewanie to rosłyby jeszcze lepiej ale i tak jestem zadowolona.

Ściółka musi być co jakiś czas uzupełniana bo zarówno ona jak i torf szybko się mineralizują na piaszczystej glebie. Ściółka trzyma wilgoć i odżywia borówki. Borówki nawożę tylko siarczanem amonu wiosną i siarczanem potasu jesienią. Część nawozu jest zatrzymywana przez ściółkę i powoli uwalniana.

Muszę poszukać zdjęć z sadzenia to pokażę jak powstawała rabata borówkowa. Borówki to mój "konik" ogrodniczy


____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Bee 13:18, 05 lis 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 233
A więc,

krótka historia rabaty borówkowej w obrazkach.

Na początku chciałam tylko posadzić borówki brusznice bo uwielbiam dżem brusznicowy. W 2015 roku posadziłam około 30 sadzonek. Lato było bardzo suche.



Rok później postanowiłam dosadzić żurawiny i borówki kanadyjskie (średnie i niskie). Rabata zaczęła się rozrastać. Oczywiście nie było takiego planu wcześniej .



w 2017 doszłam do wniosku, że do kolekcji potrzeba jeszcze parę odmian borówki amerykańskiej (wysokiej). Kupiłam kilka małych (dwuletnich sadzonek) i nie zdążyłam wszystkich posadzić bo zdzieranie darni za długo trwało.



Część sadzonek posadziłam w doniczkach w kwaśnym torfie i zadołowałam.

W 2018 roku znowu była susza ale borówki powoli rosły.



Automatyczne podlewanie kropelkowe .


cdn.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Basieksp 13:27, 05 lis 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 9999
Podoba mi się to nawadnianie kropelkowe
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Bee 13:57, 05 lis 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 233
Basiu, ale nie działało, niestety.

Ja zdzierałam darń i sadziłam kolejne wrzosowate a tymczasem brusznice się rozkręciły i wreszcie był DŻEM







Żurawiny też owocowały. Mam kilka odmian, ale już się tak rozrosły, że się pomieszały.





cdn.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Basieksp 16:10, 05 lis 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 9999
Te brusznice to tak obficie Ci zaowocowały, nie zanam się, ale te w lesie to raptem po kilka owowców mają, a te Twoje takie oblepione, super żurawinę chyba zacznę szukać na lokalnym ryneczku, tak chociaż trochę bym sobie zrobiła lubię do pieczeni konfiturę z żurawiny albo jak nie mam to z czarnej porzeczki
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies