Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Glina i zielsko

Pokaż wątki Pokaż posty

Glina i zielsko

Wiolka5_7 08:27, 16 kwi 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
No nie wierzę, że eM chce zmniejszać trawnik do tego stopnia!
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
mrokasia 08:41, 16 kwi 2024


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Wow, Lidka! Rabata 10x15m? Toż to pole!
A serio - ja bym Ci proponowała rozważenie zrobienia dwóch lub trzech rabat zamiast jednej takiej wielkiej albo przynajmniej zaplanowanie jakiegoś przejścia np. ścieżki z płyt czy żwiru. Czerpię ze swojego doświadczenia z rabatą basenową, która jest mniejsza niż ta, którą planujesz. Początkowo nie było w niej tej ścieżki z płyt. Ciężko było dostać się do środka rabaty by pielęgnować rośliny. Nie wiem oczywiście jaki jest Twój pomysł, dzielę się tylko swoim doświadczeniem .
Jak to ma być różanka to zimozielone akcenty w postaci cisów (wykrzykniki, stożki i kule). Wyższym elementem może być np. jodła koreańska cięta w stożek - jak u Wioli.

Ale muszę przyznać - strzeliłaś z grubej rury .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Juzia 09:05, 16 kwi 2024


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38594
O rety! Cóż to za gigant powstanie!?!?!
To ja teraz nie rozumiem dylematu trawnikowego
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Alija 11:59, 16 kwi 2024


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8724
Lidka, nowa rabata to świetny pomysł, ale się będzie działo. Też mi się wydaje, że fajne byłoby zrobić na niej jakieś przejścia, ścieżki, takie romantyczne, a dodatkowo łatwiej byłoby ją pielęgnować, bo mała to nie będzie.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Wiaan 16:18, 16 kwi 2024


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5191
Będzie się działo Lidka na początku byliśmy bardzo za trawnikiem, wkładaliśmy mnóstwo pracy w pielęgnację, ale aby był dywan to trzeba to robić co roku. Wydawało nam się im więcej tym lepiej. Teraz to nawet nie ma kto kosić, bardziej kiedy. Myśleliśmy o robocie kosiarce, ale nasi znajomi po kilku latach mają filc dosłownie i takie nieładne ślady. Nasz trawnik ładniejszy po zwykłej kosiarce Teraz mamy połowę mniej trawnika i oboje z mężem mówimy, że to był dobry pomysł, ogród też zyskał na atrakcyjności dzięki rabatom, jest dużo ciekawszy i chwasty łatwiej ogarnąć w trawniku, bo robię to ręcznie
Jak dojdzie pomysł do skutku to też jestem za ścieżkami w środku rabaty, będzie bajecznie i łatwy dostęp.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Makao 20:35, 16 kwi 2024


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4033
Zajeb….e będzie. Mrokasia dobrze podpowiada żeby zrobić dwie mniejsze z przejściem po środku. Żeby nie chodzić stale na około by dojść na koniec ogrodu.
Na insta widziałam taką jedną wielką rabatę na środku ale z dwiema ścieżkami z płyt na niej żeby móc przez nią przechodzić na drugą stronę.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Patrycja_KG_Lu 21:15, 16 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Makao napisał(a)
Zajeb….e będzie. Mrokasia dobrze podpowiada żeby zrobić dwie mniejsze z przejściem po środku. Żeby nie chodzić stale na około by dojść na koniec ogrodu.
Na insta widziałam taką jedną wielką rabatę na środku ale z dwiema ścieżkami z płyt na niej żeby móc przez nią przechodzić na drugą stronę.

W lutym trwała spora dyskusja na temat kształtów. Pojawiło się trochę formalnych pomysłów, ale też np. takie:
pestka56 napisał(a)


Podobnie ułożoną ścieżkę ma Kasya (Ogródek pachnący -> moje miejsce na ziemi w budowie nieustającej), tylko rabaty są prostopadłe do wiążącej je pergoli. Jest tam dzięk temu miejsce na ławeczkę Przy pergoli są pnącza – Wisteria i coś jeszcze.



Kasya ma też róże, ale choć byłam u niej latem nie pamiętam dokładnie jak są rozmieszczone w ogrodzie.


Ja sugerowałam podział jedną ścieżką, nie w połowie (nie mogę zacytować).
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
LIDKA 21:39, 16 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7066
Hey dziewczyny.

Rabata będzie powstawać od ok 9 maja.

Plan działania:

-Wyznaczymy granice szpadlem.
-Potem glebogryzarka, wybieranie darni
-przerobienie nawodnienia.
-Kartony i kora.
-Sadzenie

Rabata 10 na 15.
Wokół 3 m ścieżka z trawy. Za ścieżką znane już rabaty ;
Wschód -bukowa
Południe -platanowa
Zachód - dereniowa
Północ - basenowa i wiata.

Do wykorzystania mam :

Śliwa pisardi
Magnolia Susan-krzaczasty pokrój.
Kule Danica 6
Stożki z tujek 2
Cisy bakata 3 szt
Miscant red schief 3
Rozplenica black beauty 3
9 trzmielin (3x3szt z odmiany. Zółta. Biała. Zielona)

Ścieżka w rabacie jakaś będzie. Tylko nie nachalna. Rzucę w kore takie betonowe plastry udające drewno.
Jeszcze myślę czy nie przenieść tu róż bo słońca nie brakuje, a obecna różanka za 3-4 lata będzie już zbyt zacieniona.

Nie umiem rysować.
Ogólny plan narysowałam ale zabrał go fachman od nawodnienia.

Teraz powoli moge główkować nad rozmieszczeniem roślin i bylinami.

Główne działania w tym sezonie jak wyżej.
Dokupowanie i Sadzenie bylin w przyszłym sezonie.
Moge też dodać jakieś drzewko raczej zielone bo bordowych już mam dużo.


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 21:40, 16 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7066
A z bieżących działań to miscanty z przedogródka wykopane. Trzeba coś wymyślić w zamian.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 21:45, 16 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7066
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

W lutym trwała spora dyskusja na temat kształtów. Pojawiło się trochę formalnych pomysłów, ale też np. takie:


Ja sugerowałam podział jedną ścieżką, nie w połowie (nie mogę zacytować).


Patrycja ta rabata zajmie 70 proc trawnika.

Skłaniam się podzielić ją na 2 trójkąty. Tak by przejść z domku ogrodnika po ścieżce w kierunku różanki.

Oj przydałoby się zdjęcie z drona.

P.s jutro ma dojechać pergola na taras.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies