Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Pokaż wątki Pokaż posty

Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Dominika11 10:51, 05 mar 2020


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Danusiu a jakis patent na wsadzenie ambrówców, żeby na 100% sie przyjęły, sa w donicach
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Pszczelarnia 11:29, 05 mar 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Sonia_M napisał(a)
Dzwoniłam do szkółki. Babka potwierdziła, że to jest zwykły ambrowiec nie kolumnowy. Uff
To w takim razie mogę wyprowadzać pień, tylko nie wiem czy już i ile tych gałązek mogę obciąć i jak. Dzisiaj w nocy u nas trochę przymroziło, to nie wiem czy jeszcze poczekać, czy już go przycinać.
Nieprecyzyjnie się wcześniej wyraziłam, jeśli chodzi o koronę. Miałam na myśli pień i powyżej koronę drzewa taką naturalną nie korygowaną w żaden sposób. Nie chodziło mi, że ta korona ma być okrągła. Może być wrzeciono skoro taka natura tego drzewa, tylko żeby te wrzeciono zaczynało się na wysokości 170 cm. Bardzo proszę o wskazówki. Z góry dziękuję za każdą pomoc.


Soniu, tnij już. To się nazywa podkrzesywanie. Łagodny przymrozek nie ma znaczenia. Tnij do pożądanej wysokości - on ma dużo gałązek, więc się wyżywi po cięciu.


Te co pokazałaś są bardzo ładne z taką koroną od dołu (bardzo regularna). Ale możesz mieć je wyprowadzone na pniu.

EDIT: jak będzie płakał to posmaruj maścią ogrodnczą do drzew. Albo popiołem drzewnym. Albo mydłem z czosnkiem.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Basia_KRK 11:31, 05 mar 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
sarenka napisał(a)

Takie właśnie bym chciała, stacjonarnie nie mają w okolicy. Kupowałam może przez neta? Sprawdzony źródło mile widziane

Kupowałam w Krakowie, w szkółce.
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Sonia_M 19:24, 05 mar 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Pszczelarnia napisał(a)


Soniu, tnij już. To się nazywa podkrzesywanie. Łagodny przymrozek nie ma znaczenia. Tnij do pożądanej wysokości - on ma dużo gałązek, więc się wyżywi po cięciu.


Te co pokazałaś są bardzo ładne z taką koroną od dołu (bardzo regularna). Ale możesz mieć je wyprowadzone na pniu.

EDIT: jak będzie płakał to posmaruj maścią ogrodnczą do drzew. Albo popiołem drzewnym. Albo mydłem z czosnkiem.



Dziękuję za informację. Zobaczę jaka będzie pogoda, to może spróbuję coś podzialac w sobotę. Już się boję
Sonia_M 11:17, 09 mar 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Udało mi się wczoraj przeprowadzić pierwszy etap podkrzesania mojego ambrowca. Posmarowałam maścią. Teraz wygląda trochę śmiesznie w białe kropki. Mam nadzieję, że to przeżyje jakoś.
ajka 10:51, 22 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3906
Ja poprosiłam męża o ambrowca i przywiózł mi takiego drapaka
Myślałam, że jest chory, parchaty czy co A on widzę charakteryzuje się taką korą Zaczyna wypuszczać powoli listki. Ciekawa jestem co z niego będzie I zastanawiam się czy go podcinać od dołu, ale może w tym sezonie się wstrzymam.








____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
gosiacz22 14:58, 25 maj 2020


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Planuje posadzić dwa ambrowce gumball szczepione na 2.20 juz nawet je kupiłam. Będą tak 1.5 m od ściany budynku. Czym ewetualnie można byłoby je podsadzic i jak przygotować glebę pod nie? Chodzi mi o coś ładnego cały rok i niekłopotliwego...

____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
anbu 20:46, 25 maj 2020


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
gosiacz22 napisał(a)
Planuje posadzić dwa ambrowce gumball szczepione na 2.20 juz nawet je kupiłam. Będą tak 1.5 m od ściany budynku. Czym ewetualnie można byłoby je podsadzic i jak przygotować glebę pod nie? Chodzi mi o coś ładnego cały rok i niekłopotliwego...


Korona mich Gumballi ma coś około 2,3 szerokości. A są dość młode Nie wiem czy 1,5 metra od budynku to nie za blisko

Do dołka nasyp im wszelkich dobroci Coś mi się kołacze w głowie, że one lubią odrobinę kwaśno Lepiej sprawdź

Coś niekłopotliwego to: hortensje, piwonie, derenie, trawy ....

____________________
Ania Ogród Ani :)
gosiacz22 12:27, 26 maj 2020


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
anbu napisał(a)


Korona mich Gumballi ma coś około 2,3 szerokości. A są dość młode Nie wiem czy 1,5 metra od budynku to nie za blisko

Do dołka nasyp im wszelkich dobroci Coś mi się kołacze w głowie, że one lubią odrobinę kwaśno Lepiej sprawdź

Coś niekłopotliwego to: hortensje, piwonie, derenie, trawy ....



Wydaje mi sie, ze 1.5 m powinno starczyć korona ich wg tego co piszą ma 3 m max. Nie mam możliwości już bardziej ich oddalić ale one rosną wolno więc może nie będzie źle. Właśnie tak myślę nad różanecznikami pod nimi. A chciałam jeszcze podpytac jak przygotowac im podłoże?
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
anbu 12:55, 26 maj 2020


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Wolno to przyrasta im pień a korona rośnie dosyć szybko
To minus niektórych, szczepionych drzew. Nie przejmuj się odległościami, najwyżej będziesz ciąć Ja moje w pierwszym roku ciachnęłam/korygowałam, bo po transporcie trochę brzydko wyglądały Jakoś na nie to drastycznie nie wpłynęło, bynajmniej nie zauważyłam
____________________
Ania Ogród Ani :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies