Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

aciaz1000 12:26, 02 lis 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Wokół domu jest taka niewydarzona opaska (jak będzie kasa napewno ją zmienimy)



Priorytetem dla mnie jest na ten moment obsadzenie ogrodzenia/żywopłoty, w tym momencie jesteśmy bezpośrednio na widoku wszystkich. Na wiosnę chciałabym obsadzić południowe ogrodzenie. A jeszcze w tym roku zacząć "naprawiać" frontowe ogrodzenie od wschodu. Ojjjj narobiłam bałaganu, tak to jest jak chce się szybko,szybko jak najszybciej.


A to nasz przyjaciel który regularnie wykopuje wszystko co nowe na szczęście jeśli roślinki są większe daje im spokój, mam nadzieję że zanim przejdę do tworzenia rabat nauczę go miłości do kwiatków
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
aciaz1000 12:43, 02 lis 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
daredevil napisał(a)
Bardzo ładnie będzie, sadź powoli, zastanów się najpierw czego chcecie i czego potrzebujecie.
Trawy na bank bym zabrała stamtąd - nasadzenia jednorodne wyglądają najlepiej. Jak cisy to same cisy (pewnie trzebaby tam dosadzić ich jeszcze trochę).

pozdrawiam, powodzenia


Dziękuję

Trawy i klony wypadają stamtąd na bank, dosadzę tam cisów pewnie z 40 sztuk będzie trzeba. Pytanie czy mogą rosnąć na tym pasku 65cm bez rozebrania krawężnika?
Próbowałam przekonać męża że musimy się go pozbyć ale na ten moment nie ma szans, dzień krótki i dzieci co chwila chore, a to od groma pracy.

Chciałabym przesadzić klony jak opadną liście, tylko w jakiej odległości od krawężnika/cisów je posadzić? Albo może znaleźć im inne miejsce na placu?
Nie chcę znowu zrobić głupstwa i za rok znowu je przesadzać.
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
daredevil 12:50, 02 lis 2021

Dołączył: 08 cze 2021
Posty: 3572
Spokojnie. To kupa roboty. Fajnie byłoby mieć szerokie rabaty tam ale masz wąską i rozumiem inne rzeczy pilniejsze do zrobienia.

Zostawiłabym tam pas cisów, jednorodny. Klony jak masz gdzie daj gdzie indziej.

Jakbyś chciała robić tam szeroką rabatę to bym zrobiła chyba bez ruszania krawężników (gruba warstwa kory na całości pewnie by wszystko zakryła). Spokojnie. Danusia jak zawsze super radzi ale zawse możesz do tego etapu dojść na raty.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11118-podkrakowska-wies-foliak-kury-i-my
daredevil 12:55, 02 lis 2021

Dołączył: 08 cze 2021
Posty: 3572
Dwa że nie musisz mieć nie wiadomo jakich rabat jeśli ogródkowanie Cię jeszcze nie wciągnęło. To wszystko wymaga pracy. Szpaler tujek czy cisów jest ok, jak będziesz chciała więcej roślin, to zawsze zdążysz dosadzić.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11118-podkrakowska-wies-foliak-kury-i-my
aciaz1000 13:23, 02 lis 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
daredevil napisał(a)
Dwa że nie musisz mieć nie wiadomo jakich rabat jeśli ogródkowanie Cię jeszcze nie wciągnęło. To wszystko wymaga pracy. Szpaler tujek czy cisów jest ok, jak będziesz chciała więcej roślin, to zawsze zdążysz dosadzić.


To jest tak że ja bym chciała już wszystko i żywopłoty i kwiaty i byliny i warzywka, ale właśnie poszłam po rozum do głowy i zacznę od "szkieletu" i potem będę z czasem powolutku dokładać

Myślałam żeby w przyszłości poszerzyć rabatę z przodu i podsadzić krawężnik roślinami które go zasłonią. Ale teraz muszę na dniach zdecydować gdzie przesadzić klony, jest ich 6 sztuk.

Mogłabym je dać przed krawężnik, ale w jakiej odległości? W jednym miejscu jest szambo dosyć głeboko zakopane, pytanie czy będzie kolidować z korzeniami?

Wyglądałoby to tak:


Albo bliżej ogrodzenia?
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
daredevil 13:53, 02 lis 2021

Dołączył: 08 cze 2021
Posty: 3572
Jak chcesz tam mieć szeroką rabatę, to cokolwiek posadzisz pod klonami będzie konkurowało z nimi o wodę. Plus klonom urosną korony i będą zasłaniać słońce i dopływ wody dla wszystkiego co pod nimi. Więc wzięłabym je stamtąd całkowicie.
Blisko szambo też za tym przemawia.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11118-podkrakowska-wies-foliak-kury-i-my
Agatorek 16:50, 02 lis 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 12871
Daisunia napisał(a)


Poważnie zebrinus tak rośnie wszerz??? Mam 4 szt u siebie od trzech lat i podstawa nie jest taka szeroka, ale musze pomyśleć żeby się tak nie rozrastały i jakoś je ograniczyć. Może wkopię w ziemię jakieś betonowe bloki...


Poważnie, zrobię im (a szczególnie jednemu) fotkę jak przestanie padać . Tyle, że on rośnie w dość mokrym miejscu (nad oczkiem) i może dlatego tak urósł.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
aciaz1000 12:29, 03 lis 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Agatorek napisał(a)


To lepiej zrób to, zanim urosną . Mam tylko dwa zebrinusy, ale są ogromne. Jeden ma prawie metr średnicy (przy podstawie), po 4 latach od posadzenia „mikruska”.

W taką wąska rabatę trzeba by dać inne trawy, niektóre miskanty (w tym zebrinusy) z reguły rosną dość szybko i szeroko.

Może trzcinniki byłyby lepsze w to miejsce?


Dziękuję, postanowione - trawy wypadają stamtąd.
Chyba "przedpłocie" zostawię puste, jak mi za 15lat cisy wyrosną to już nikt nie będzie mnie widział
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
aciaz1000 12:33, 03 lis 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
daredevil napisał(a)
Jak chcesz tam mieć szeroką rabatę, to cokolwiek posadzisz pod klonami będzie konkurowało z nimi o wodę. Plus klonom urosną korony i będą zasłaniać słońce i dopływ wody dla wszystkiego co pod nimi. Więc wzięłabym je stamtąd całkowicie.
Blisko szambo też za tym przemawia.


O kurcze... inaczej to sobie wyobrażałam, na wielu inspiracjach wokół klonów coś rośnie i pod nimi. Jaka ze mnie ciapa, zobaczę coś na zdjęciu i wydaje mi się że to wszędzie się tak da.

A typowo cieniolubne rośliny? Wydaje mi się że to miejsce i tak będzie mocno nasłonecznione, a cień z drzew będzie padał na ulicę.

A może rozrzucić po ogrodzie 6 sztuk?

Jeju teraz to mam dylemat dopiero
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
ElzbietaFranka 14:05, 03 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Witam

Czego ty się tak uczepilas aby zostawić ten krawężnik. Jaki problem aby go wyciągnąć. Zresztą zawsze go można wyciągnąć.
Tuje są bardzo ładne. Gorzej wyglądają te cisy od dołu pożółkłe czy pies ich nie obsikał?

Przemysl wszystko nie spiesz sie. Drzewa sadź tak, aby miały przestrzeń i musisz wziąć pod uwagę docelowy wzrost za 10 lat i więcej.

W każdym razie wąskie rabaty wzdłuż ogrodzenia nie za bardzo co najmniej 1 metra. Zainteresuj się trawami wysokie to miskanty ładnym i bardzo dekoracyjnym jest Gracilimus chociaż nie przebarwia się ładnie jesienią. Nie kwitnie w naszych warunkach sporadycznie w zeszłym roku długa i ciepla jesien to kwitł gdzie nie gdzie.

Nie przepadam za zebrinusem wyrzuciłam go. Jest wiele innych ładniejszych

Powodzenia

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies