Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

aciaz1000 20:30, 28 lut 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Agatorek napisał(a)
Wstawię zdjęcie u Ciebie, mi łatwiej znaleźć
Akurat znalazłam z dwoma szkodnikami


Na kostce widać ziemię, po jakiejś roślince



Łaaaaał niesamowite płotki! a szkodniki przecudne, wszystko bym im wybaczyła
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
aciaz1000 20:39, 28 lut 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Martka napisał(a)
Aciaz, z szerokością rabaty idziesz w dobrym kierunku Jeśli marzysz o hortensjach i bylinach, to raczej trzy Ja też mam hicksii, potrwa to parę ładnych lat, zanim nabiorą masy, a potem kolejnych parę, aby podciągnęły się na wysokość.
Miskanty... zdecydowanie nie ochronią cisów przed psem Przesmyknie się (pies) w każdym możliwym miejscu, jeśli coś go zainteresuje zrobi to najkrótszą drogą zanim miskanty nabiorą masy, minie kilka sezonów płotki chyba będą nieodzowne, jeśli piesek lubi pobiec w swoją stronę  

Nie radzę sadzić miskantów na szpaler. Cisy na to nie zasługują W swoim czasie zrobią Ci piękne tło rabaty. Pomysł z pojedynczymi nasadzeniami jest rozsądny. Dałabym miskantom porządną odległość nie tylko od siebie, ale też od obecnego rzędu cisów (czy tuj) - min. metr. Te trawy rozrosną się za lat kilka i zajmą - każda metr przestrzeni. Przesadzanie ich jest trudne, warto dobrze ulokować.

Darń możesz poskładać warstwami w jedno miejsce, oczywiście że przekompostuje się i będziesz miała bardzo dobrą ziemię. Przykryj tylko czymś ciemnym. Ja swoją darń dawałam też do skrzyń warzywnych na dno.





Dziękuję za rady To teraz dziewczyny myślimy jak to rozegrać i w jakiej odległości posadzić klony od cisów.

Pokaże jak to obecnie wygląda, dziś troszkę jeszcze udało się zerwać darni.
Na ten moment ten zerwany pasek ma ok. 160cm - oczywiście będziemy poszerzać ale kręgosłupy muszą trochę odpocząć
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
aciaz1000 20:50, 28 lut 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Dzięki, udało się ustawić podpis

I tak macie rację, mimo że mam niszczyciela nie oddałabym go za żadne skarby

Zapomniałam dodać że mam mnóstwo siewek stipy i liczę że uda się z werbeną patagońską. Postanowiłam że wysieję z nasionek, nie będę bardzo płakać gdyby piesek zniszczył.
Jest to również powód dlaczego za krawężnikiem są kamienie - niszczyciel po kamieniach nie biega

Pokaże Wam jak obecnie wygląda podwórko, może gdzieś tam wkomponuję te miskanty.


I obiecany nóż do darni:

____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Agatorek 21:15, 28 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Właśnie przez tą radość i przyjemność przebywania z takimi futrami jestem w stanie przeboleć kilka strat roślinnych. Mniejszych, czy większych .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Martka 21:43, 28 lut 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Brawo, jakie efekty! Może miskanty tam, gdzie masz rzadko posadzone tuje? Ale tak naprawdę to dobrze by było zaplanować rabaty i co na nich będzie, dopiero wtedy myśleć, gdzie je posadzić. Jakoś całościowo spróbować zaplanować... Chyba, że masz pewność co do określonej rabaty. Cały czas mam na uwadze, jak trudno się wykopuje i przesadza miskanty
Nóż do darni to rewelacja nie widziałam nigdzie. Gdybym wiedziała o jego istnieniu rok temu...
Trzymam kciuki za urządzanie, ale też za kręgosłupy


LIDKA 22:29, 28 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
aciaz1000 napisał(a)
Witam się ponownie,

Za wcześnie się cieszyłam, znowu nas pokonała choroba, wszyscy po kolei.
Ale już w ostatnią sobotę zaczęliśmy naszą mała rewolucję.

Mąż zakupił nóż do ściągania darni i zaczęliśmy rozszerzać "rabatę", łatwo nie było ale nikt nie mówił że będzie

Oto efekty:




Oczywiście czeka nas jeszcze masa pracy i dalsze ściaganie darni i wyrównanie paska.
Dlatego proszę o pomoc

1. Na jaką szerokość wyciąć darń żeby ładnie wyglądało?
Przy ogrodzeniu będzie docelowo ekran z cisów. W tym pasku będą przesadzone klony, myślałam żeby za klonami posadzić miskanty które dopóki nie urosną cisy będą dawać przesłonę w okresie letnim. W przyszłości chciałabym dosadzić inne rośliny, ale zacząć muszę od szkieletu, ma to sens?


2. Co zrobić z paskami darni? Czy jak zostawię je w tym miejscu przekompostują się? Czy przykryć czymś? A może przesieść w inne miejsce? (Do kompostownika się nie zmieszczą)







Jeju
ale mi sie podoba to ściaganie darni.

Zrób te rabate na ok 3 m. Głębokości.
Posadź te wymarzone miskanty 1 m szer zajmą , więc od krawężnika tak z 50-60 cm.
Przed miscantami ok 1 m daj te klony.
Rabate zakoruj grubo na tekturze. Polecam jechac gdzieś do sklepu po kartony. Zerwac tasmy i naklejki i bedą super.

Potem sobie rękami rozgarniesz kore i łatwo coś posadzisz.

Te darń złóż gdzieś do góry nogami i na jesieni będzie przekompostowana.


Masz piękny dom i altane. Jak naprawde się zaweźmiesz to zrobisz ogród.
Może mąż złapie też bakcyla i będziecie pracować razem.

Będę Ci kibicować.
Pozdrawiam serdecznie.

P.s. następnym krokiem powinno być dosadzenie reszty żywoplotów tam gdzie nie masz. Szmaragdy dają ładne tło roślinom, skoro już masz to może trzeba kontynuować.
Potem drzewka. Tak rozplanować żeby byly z kazdej strony działki.
A na koniec rabaty.



____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agatorek 22:33, 28 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Pozwoliłam sobie skopiować Twój rysunek



I mam w związku z nim pytanie. O szambo. A raczej o to, z której strony wyciągana jest zawartość. Od strony podjazdu?



(Na niebiesko szambiarka z rurą )
Czyli ta rabata od strony wschodniej nie mogłaby być za szeroka, żeby przez przypadek rura nie była ciągnięta przez rośliny.

Z tego, co pamiętam, ta rabata miała do krawężnika Ok. 65 cm. Zostawiłabym te cisy, co są (wiesz może jaka to odmiana? ) dobrze by było, jakby były kolumnowe. Można by trochę dosadzić. I pomiędzy nie, dałabym jakieś wyższe miskanty. Betonowy krawężnik by je nieco ograniczał w rozrastaniu . Albo same cisy bez trawy w tej wąskiej części.

Klony bym przesadziła na drugi rząd, żeby cała ich korona była na działce, a nie częściowo za płotem.
Hortensje mogłabyś posadzić w przyszłości między klonami.
Czyli mniej więcej Twój wcześniejszy plan .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
LIDKA 22:38, 28 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
Jeszcze Ci napisze o Psie

Bo to chyba owczarek.

Trzeba mu zostawić conajmniej 1m pod plotami przy drodze. Czyli między płotem a rabatą. One tak mają że bedą biegać przy płocie zwłaszcza od strony drogi.
Zniszczy Ci wszysko. Dlatego mu miejsce potrzebne.

Sąsiad ma takiego okolo rocznego. Stratował 1 metrowe szmaragdy bo rosną blisko siatki.
Jak ide z psem drogą albo autem jadę to on zawsze goni jak szalony.

Taka moja to obserwacja.
Obawiam sie o te cisy przy drodze.

A jak ściągacie darń to może podkpcie jeden krawężnik i spróbójcie wyjąć. Zobaczycie że sie da.

Co do forum - my tu doradzamy ale to Ty rządzisz i robisz jak ci w duszy gra.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 22:45, 28 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
aciaz1000 napisał(a)
W sumie miskantów mam ok.12-15, co ile je posadzić?co 1 metr?
To może tylko na fragmencie dam miskanty? A nie po całości, bo tam z 35 metrów jest..


Posadż co 2 m.
Za,rok na wiosne podzielisz kępy i posadzisz co 1 m.
Martka ma taki szpaler z 1 gatunku co 1 m i to jest najpięknieszy szpaler na Ogrodowisku.

Albo
Posadż co 2 m. A za np rok dosadzisz hortensje pomiędzy.
Tak ma Milunia.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agatorek 22:55, 28 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
LIDKA napisał(a)
Jeszcze Ci napisze o Psie

Bo to chyba owczarek.

Trzeba mu zostawić conajmniej 1m pod plotami przy drodze. Czyli między płotem a rabatą. One tak mają że bedą biegać przy płocie zwłaszcza od strony drogi.
Zniszczy Ci wszysko. Dlatego mu miejsce potrzebne.

.


Chyba masz rację Lidka
U nas też nic nie rośnie zaraz przy ogrodzeniu. No, z jednej strony rośnie kilka drzew, ale akurat psy się mieszczą pomiędzy nimi a panelami.

Zresztą z tego powodu nie robię rabat przy ogrodzeniu. Z jednej strony nic nie rośnie, bo jest droga. Od frontu są drzewka, nie przeszkadzają psom . Z trzeciej strony są tuje (około metra od paneli), a z tyłu działki nic nie ma, bo za płotem też jest nasza działka.

Aga, może zostawiłabyś tą „wąską” rabatę nieobsadzoną do krawężnika? I dopiero dalej posadziłabyś te cisy?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies