Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

LIDKA 23:01, 28 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
Agatorek napisał(a)


Chyba masz rację Lidka
U nas też nic nie rośnie zaraz przy ogrodzeniu. No, z jednej strony rośnie kilka drzew, ale akurat psy się mieszczą pomiędzy nimi a panelami.

Zresztą z tego powodu nie robię rabat przy ogrodzeniu. Z jednej strony nic nie rośnie, bo jest droga. Od frontu są drzewka, nie przeszkadzają psom . Z trzeciej strony są tuje (około metra od paneli), a z tyłu działki nic nie ma, bo za płotem też jest nasza działka.

Aga, może zostawiłabyś tą „wąską” rabatę nieobsadzoną do krawężnika? I dopiero dalej posadziłabyś te cisy?


To jest dobry pomysł.
Niech krawężnik zostanie a cisy posadzic przed .
Tam gdzie biega pod płotem pies sąsiada nawet zielsko i trawa nie rosnie. Jest goła ziemia.

Moja Sonia tez biega pod plotem ale mało. Ona żyła z nami w bloku i malo jest na ogrodzie sama.
Chodzę z nią na spacer poza posesje.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
aciaz1000 09:04, 01 mar 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Agatorek napisał(a)
Pozwoliłam sobie skopiować Twój rysunek



I mam w związku z nim pytanie. O szambo. A raczej o to, z której strony wyciągana jest zawartość. Od strony podjazdu?



(Na niebiesko szambiarka z rurą )
Czyli ta rabata od strony wschodniej nie mogłaby być za szeroka, żeby przez przypadek rura nie była ciągnięta przez rośliny.

Z tego, co pamiętam, ta rabata miała do krawężnika Ok. 65 cm. Zostawiłabym te cisy, co są (wiesz może jaka to odmiana? ) dobrze by było, jakby były kolumnowe. Można by trochę dosadzić. I pomiędzy nie, dałabym jakieś wyższe miskanty. Betonowy krawężnik by je nieco ograniczał w rozrastaniu . Albo same cisy bez trawy w tej wąskiej części.

Klony bym przesadziła na drugi rząd, żeby cała ich korona była na działce, a nie częściowo za płotem.
Hortensje mogłabyś posadzić w przyszłości między klonami.
Czyli mniej więcej Twój wcześniejszy plan .


Jeśli chodzi o szambo, szambiarka nie wjeżdza na posesję mam wyprowadzoną rurę za ogrodzeniem na ulicy i tam się podłączają.
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
aciaz1000 09:11, 01 mar 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
LIDKA napisał(a)
Jeszcze Ci napisze o Psie

Bo to chyba owczarek.

Trzeba mu zostawić conajmniej 1m pod plotami przy drodze. Czyli między płotem a rabatą. One tak mają że bedą biegać przy płocie zwłaszcza od strony drogi.
Zniszczy Ci wszysko. Dlatego mu miejsce potrzebne.

Sąsiad ma takiego okolo rocznego. Stratował 1 metrowe szmaragdy bo rosną blisko siatki.
Jak ide z psem drogą albo autem jadę to on zawsze goni jak szalony.

Taka moja to obserwacja.
Obawiam sie o te cisy przy drodze.

A jak ściągacie darń to może podkpcie jeden krawężnik i spróbójcie wyjąć. Zobaczycie że sie da.

Co do forum - my tu doradzamy ale to Ty rządzisz i robisz jak ci w duszy gra.


Dziękuję, każda rada na wagę złota

Tak to owczarek, ale po tym wąskim pasku z Cisami nie biega.
Biega koło krawężnika.Czerwoną kreską zaznaczyłam jego "bieżnię"



Czyli najlepiej jakby między krawężnikiem a roślinami zostawiła mu pasek do biegania.
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
aciaz1000 09:19, 01 mar 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Agatorek napisał(a)


Chyba masz rację Lidka
U nas też nic nie rośnie zaraz przy ogrodzeniu. No, z jednej strony rośnie kilka drzew, ale akurat psy się mieszczą pomiędzy nimi a panelami.

Zresztą z tego powodu nie robię rabat przy ogrodzeniu. Z jednej strony nic nie rośnie, bo jest droga. Od frontu są drzewka, nie przeszkadzają psom . Z trzeciej strony są tuje (około metra od paneli), a z tyłu działki nic nie ma, bo za płotem też jest nasza działka.

Aga, może zostawiłabyś tą „wąską” rabatę nieobsadzoną do krawężnika? I dopiero dalej posadziłabyś te cisy?


W moim przypadku wydaje mi się że właśnie ten krawężnik "chroni" cisy przed psem.
Po tym wąskim pasku nie biega, jak je przesadzę przed wtedy mógłby je staranować.

I jeszcze na końcu ogrodzenia w rogu ma specjalnie miejsce gdzie może sobie obszczekiwać przechodzących



Mniej więcej tutaj, czyli biegnie wzdłuż krawężnika między tym miejscem a bramą
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
LIDKA 09:41, 01 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
aciaz1000 napisał(a)


Dziękuję, każda rada na wagę złota

Tak to owczarek, ale po tym wąskim pasku z Cisami nie biega.
Biega koło krawężnika.Czerwoną kreską zaznaczyłam jego "bieżnię"



Czyli najlepiej jakby między krawężnikiem a roślinami zostawiła mu pasek do biegania.


Jak zostawisz psu pas nawet wysypany korą to unikniesz nerwów za znoszczone rośliny które tanie nie są.

Jak pupil ma na imię?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
aciaz1000 09:52, 01 mar 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Lidka mój niszczyciel to Ares, nawet imię pasuje

Tymczasowa wersja:


1.Pozbywam się darni
2.wyznaczam przyszłą rabatę
3.przesadzam klony
4. w przyszłości nasadzenia
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
LIDKA 10:02, 01 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
aciaz1000 napisał(a)
Lidka mój niszczyciel to Ares, nawet imię pasuje

Tymczasowa wersja:


1.Pozbywam się darni
2.wyznaczam przyszłą rabatę
3.przesadzam klony
4. w przyszłości nasadzenia




5.kartony i kora


Dodałam Ci pkt 5.
Co z miscantami postanowiłaś? Jak je teraz wiosną dasz na texrabate to już latem nie będzie pustki.

Jeszcze możesz wzbogacić ziemię drobną korą, kompostem, obornikiem i mączką bazaltową.

A jaką tam masz zienie? Bo chyba nic jeszcze o tym nie było?


Jeszcze mi sie zdaje ze to będzie nowoczesny ogród z liniami prostymi. Czy mam rację?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
aciaz1000 10:23, 01 mar 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Tak, kartony zbieram zobaczymy czy mi wystarczy

Ziemię mam niestety gliniastą. Kupiłam dolomit,mączkę i kory też troszkę mam.
Tylko nie wiem ile dać mączki worek 20kg pewnie będzie mało. I obornik muszę dokupić.

A co do kompostu, 2 lata temu kupiłam plastikowy kompostownik i wrzucałam tam wszystko: obierki,fusy, skoszoną trawę, ziemię z doniczek. Może już w tym roku będzie co wybierać.

Z tyłu domu zamawiamy drewniany domek narzędziowy i będę przenosić kompostownik to przy okazji trzeba będzie wybrać zawartość.

Chciałabym ogórd z prostymi liniami żeby łatwo było kosić i ewentualnie powiększać rabaty.Dlatego też nie będziemy jeszcze montować obrzeży w postaci kostki itp. bo jak znowu zmienią się plany będzie łatwiej powiększyć rabatę albo coś zmienić.

A miskanty może między klony?

Jak się uporam z tym, następnie w kolejności jest południowa strona ogrodzenia.Aktualnie są tam posadzone w trawie tuje (wysciółkowane skoszoną trawą), i albo dosadzimy tuje żeby było jednolite naszadzenie albo przesadzamy tuje i dajemy coś innego, laurowiśnie?

Ale jest to miejsce bardzo wietrzne a przed żywopłotem też chciałam zwiększyć rabatę, więc nie wiem czy jest sens inwestować w droższe rośliny które będą tylko tłem.

Tak to wygląda:
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
aciaz1000 10:35, 01 mar 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
I jeszcze zamarzyła mi się stipa i werbena patagońska.

Werbena jeszcze nie wzeszła, ale stipa już popikowana częściowo:



____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
LIDKA 10:40, 01 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
Na południowej stronie daj szmaragdy.
Ładne i tanie.
Nie ma tam zabudowy i pewno wieje.
Laurowiśnie mogą przemarznąc i pewno wyjdą drożej.
A jak chcesz liściaste żywoploty to może graby? Dziewczyny mają takie żywoploty i są piękne ale wymagają cięcia.

Miskanty pomiędzy drzrwami tak
Ale ja bym wysuneła je do przodu rabaty. Nie będzie zagrożenia że za 15 lat korona Ci wyjdzie nad drogę.

Podoba mi się jak planujesz swój ogród.
Kompistownik fajna sprawa. Ja nie mam i żałuje. Może kiedys zrobie.


Rób te rabate jak najszybciej w marcu bo jak długo zostawisz ziemie bez ściółki to ci szybko zarośnie zielskiem jak tylko sie ociepli.

Fajnie rysujesz graficznie to sobie narysuj te drzewa z miskantami w skali i zobaczysz czy Ci wyjdzie jak chcesz.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies