Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

DariaB 10:11, 18 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3028
mirkaka napisał(a)
Witaj,
ja doczepię się do donic, powinnaś ten gruz i beton wyrzucić, ziemia którą widzę to sina martwica z betonem wymieszana. Ja w takich miejscach wykopywałam wszystko aż do miękkiej żółtej gliny i nasypywałam żyznej ziemi. Inaczej wszystko co posadzisz będzie marniało.
Kilofem można rozbijać tą twardą skałę Poproś jakąś płeć męską o pomoc
Powodzenia Dasz radę


Hej, witaj! Ależ się tu ruch zrobił odnośnie donic to już mnie dziewczyny uświadomiły, że muszę ten gruz wykopać, w tej dużej przy wjeździe to ja celowo kamienie zostawiłam bo uznałam, że będzie drenaż, taki osiołek ze mnie Ta przy murze to rzeczywiście dziadostwo ma, tam będzie problem ze skuciem betonu z ławicy, no cóż jak trzeba to trzeba.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 10:14, 18 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3028
anuska2507 napisał(a)


Odległością chyba nie musisz się martwić, glebogryzarka pewnie się zmieści. Ja mam 3 m i da się wjechać samochodem z przyczepką
Usługa glebogryzarką, jak radzi Lidka, jest super. W razie jej braku można też wynająć samą glebogryzarkę, taką "ręczną", a nie traktorek i samemu ją obsłużyć. U mnie sprawdziła się do mieszania gleby z obornikiem, korą i mączką.
Jeśli masz w ziemi dużo kamieni, gruzu, to faktycznie najlepiej powybierać to ręcznie.


Z tego co wyczytałam w wątku Lidki to ta glebogryzarka separacyjna tnie darń i zakopuje, i o ile to jest dobre pod rabaty to pod trawnik już raczej nie, a ja mam tak naprawdę darń do zerwania, wyrównania poziomu i zasiania trawy od nowa. Rozłożę pracę na pewno na dwa etapy, najpierw się zajmę frontem, a dopiero później tyłem. Rozejrzę się za taką zwykłą glebogryzarką żeby wymieszać warstwy. Cieszę się, że mnie odwiedzacie i doradzacie, zawsze to człowiek mądrzejszy się staje
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
LIDKA 17:38, 18 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6897
Mój ogrodnik posiekał te darń wielokrotnie. Ona sie szybko rozklada. Kamienie i inne zostały wyzbierane. Potem grabienie i potem nowa ziemia nasypana i mieszanie maszyną.
Potem spychanie na bok cienkiej warstwy, polożenie siatki i rozgarnianie tej zepchanej ziemi.. Dużo to roboty . A teraz czekam na efekt.

Zrób jak uważasz.
U nas taka metoda bo ziemia 3 kl i szkoda jej.
Ja nawiozłam 3 auta ziemi.
Jakbym miala wybrać darń to by było duzo więcej potrzeba. A tona porzadnej ziemi u nas 80 zł.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
DariaB 10:00, 21 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3028
LIDKA napisał(a)
Mój ogrodnik posiekał te darń wielokrotnie. Ona sie szybko rozklada. Kamienie i inne zostały wyzbierane. Potem grabienie i potem nowa ziemia nasypana i mieszanie maszyną.
Potem spychanie na bok cienkiej warstwy, polożenie siatki i rozgarnianie tej zepchanej ziemi.. Dużo to roboty . A teraz czekam na efekt.

Zrób jak uważasz.
U nas taka metoda bo ziemia 3 kl i szkoda jej.
Ja nawiozłam 3 auta ziemi.
Jakbym miala wybrać darń to by było duzo więcej potrzeba. A tona porzadnej ziemi u nas 80 zł.


Umówiłam się ze szwagrem, że mi pomoże zerwać darń, ja mam zamiar otrzepywać ile się da ziemi, resztę złożę na kupę żeby się przekompostowała. Jak zakładałam ogród to nawiozłam sporo ziemi, wydaje się być dobrej jakości więc też szkoda byłoby ją wyrzucić z zerwaną darnią. Do mieszania to pewnie pożyczę glebogryzarkę.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
LIDKA 10:05, 21 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6897
DariaB napisał(a)


Umówiłam się ze szwagrem, że mi pomoże zerwać darń, ja mam zamiar otrzepywać ile się da ziemi, resztę złożę na kupę żeby się przekompostowała. Jak zakładałam ogród to nawiozłam sporo ziemi, wydaje się być dobrej jakości więc też szkoda byłoby ją wyrzucić z zerwaną darnią. Do mieszania to pewnie pożyczę glebogryzarkę.




Super że ktoś Ci pomoże. Zdejmowanie darni to ciężka robota.
Tylko ładnej pogody nam potrzeba bo dziś u mnie wieje i pada.

Zaplanowalam sobie obcięcie 2 ostatnich budleji, hortek i sadzenie host które dostałam. I nie da się a szkoda.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
DariaB 10:15, 21 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3028
Zabrałam się wczoraj za oczyszczanie rabaty przy wjeździe i w sumie okazało się, że nie jest tam tak tragicznie z podłożem. Owszem, było trochę gruzu i klińca, ale jak to wybrałam to pod spodem była ziemia rodzima, niestety, ale u mnie wszędzie jest to ziemia z kamieniami, kiedyś tam ponoć było koryto rzeki. Wykopałam mnóstwo kamieni, wszystkie większe starałam się wybrać, ale nie jest możliwe aby pozbyła się wszystkich. Czy jeśli taką ziemię z kamieniami przemieszam z czystą ziemią bez kamieni, z kompostem i obornikiem to mogę sadzić?

Tak było:

Tak jest:


Teraz muszę się jakoś pozbyć tych kamieni.
Cały front jest od południa, więc jakieś roślinki które lubią słońce i kamienistą glebę powinny dać radę. Co myślicie?
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 10:19, 21 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3028
LIDKA napisał(a)




Super że ktoś Ci pomoże. Zdejmowanie darni to ciężka robota.
Tylko ładnej pogody nam potrzeba bo dziś u mnie wieje i pada.

Zaplanowalam sobie obcięcie 2 ostatnich budleji, hortek i sadzenie host które dostałam. I nie da się a szkoda.


Oj tak, wiem coś o tym , już trochę darni zerwałam w zeszłym roku a p wczorajszych robotach to dzisiaj ledwo żyję, całe plecy i nawet kark mnie bolą Ja przycięłam tylko hortki krzewiaste, z różowej anabelki pobrałam patyczki do ukorzenienia U mnie jeszcze zimno, po pracy jeszcze ciemno, w tygodniu w sumie niewiele się da zrobić. Z pozytywnych rzeczy to zauważyłam, że wychodzą tulipany i czosnki
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
LIDKA 10:24, 21 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6897
Moje tulipanki w donicy wychodzą a w ziemi jeszcze nie. Glina mokra i zimna i się zastanawiam czy wogóle wyjdą.
Mało mam cebulowych, stopniowo sobie podosadzam.


W tej rabacie z przodu domu daj dobrej ziemi i dużo kompostu i drobmej kory i obornika. I myślę że co posadzisz bedzie rosło. Nie zapomniec o podlewaniu latem bo kostka będzie się grzać i ta ziemia szybko obeschnie zawsze.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 10:26, 21 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6897
Ja mam w glinie kamien i też wybieram przy plewieniu. Wynosze za płot pod wierzbę. Może kiedys zrobie skalniak.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
DariaB 10:29, 21 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3028
LIDKA napisał(a)
Moje tulipanki w donicy wychodzą a w ziemi jeszcze nie. Glina mokra i zimna i się zastanawiam czy wogóle wyjdą.
Mało mam cebulowych, stopniowo sobie podosadzam.


W tej rabacie z przodu domu daj dobrej ziemi i dużo kompostu i drobmej kory i obornika. I myślę że co posadzisz bedzie rosło. Nie zapomniec o podlewaniu latem bo kostka będzie się grzać i ta ziemia szybko obeschnie zawsze.


Uff jak mi ulżyło, że jednak ta cała moja robota na coś się nada. Bo już wczoraj trochę podłamana myślałam, że tylko koparka i wymiana ziemi po całości.
Teraz będę potrzebować pomocy w zaplanowaniu tej rabaty. Początkowo chciałam tam wsadzić dwie wiśnie Umraculifera, dosadzić lawendy, bukszpany, jakieś trawki, ale szczerze to nie wiem czy idę w dobrym kierunku.

Ja nie mam miejsca na przechowywanie kamieni
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies