Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Judith 10:35, 21 lut 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9599
DariaB napisał(a)


Umówiłam się ze szwagrem, że mi pomoże zerwać darń, ja mam zamiar otrzepywać ile się da ziemi, resztę złożę na kupę żeby się przekompostowała. Jak zakładałam ogród to nawiozłam sporo ziemi, wydaje się być dobrej jakości więc też szkoda byłoby ją wyrzucić z zerwaną darnią. Do mieszania to pewnie pożyczę glebogryzarkę.

Nie chcesz skorzystać z mojej sugestii (pisałam o tym wcześniej)? Nie ręczne ściąganie darni i otrzepywanie (to jest metoda dobra, ale przy tworzeniu rabat), a potem mieszanie glebogryzarką, ALE przejechanie glebogryzarka po całości, odczekanie tydzień i wygrabienie (a potem ponowne wygrabienie) chwaściochów i starej trawy? Ten sposób mam przetestowany u siebie. Pracy dużo, ale zdecydowanie mniej niż przy ręcznym ściąganiu darni. No i nie ma żadnych strat ziemi - usuwamy tylko zbędną roślinność.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
DariaB 10:48, 21 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 2890
Judith napisał(a)

Nie chcesz skorzystać z mojej sugestii (pisałam o tym wcześniej)? Nie ręczne ściąganie darni i otrzepywanie (to jest metoda dobra, ale przy tworzeniu rabat), a potem mieszanie glebogryzarką, ALE przejechanie glebogryzarka po całości, odczekanie tydzień i wygrabienie (a potem ponowne wygrabienie) chwaściochów i starej trawy? Ten sposób mam przetestowany u siebie. Pracy dużo, ale zdecydowanie mniej niż przy ręcznym ściąganiu darni.


W sumie nie wiem czemu ale ubzdurałam sobie, że pod trawnik trzeba zdjąć darń tak żeby nic nie zostało, ale jak można zrobić tak jak piszesz, to jasne, że to mniej roboty muszę się w takim razie zapisać na wypożyczenie glebogryzarki
Nie wiem tylko jak sobie prace rozplanować bo chciałabym ogarnąć front, tam jest najbardziej zdewastowane po robieniu kostki i czy zacząć od tego fragmentu czy ściągać darń od końca działki, równać ziemię i nawozić dobroci?
Tak to teraz wygląda

____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
LIDKA 10:51, 21 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6634
Co do planów na rabacie wiśnia umbraculifera może być. Ale ona zielona.


Ja bym dala 1 drzewko szczepione z czerwonymi liśćmi. Buka, klona jakiegoś. Nasadzenia pod spodem już stonowane w kolorystyce.
Masz piękny dom w szarości i taki 1 akcent kolorystyczny byłby fajny.

Buk rohani
Buk dawyck gold
Klon crimson
Te mam i lubie.

Ale to ja. A ja sama początkująca.
Mój przedogródek jest biało zielony. Biale tylko horki a reszta nudy. Danusia mi na poczatku zaplanowała rabate kolorowa i kiedys ją zrealizuje.

A teraz trzymam kciuki.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
DariaB 10:55, 21 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 2890
LIDKA napisał(a)
Co do planów na rabacie wiśnia umbraculifera może być. Ale ona zielona.


Ja bym dala 1 drzewko szczepione z czerwonymi liśćmi. Buka, klona jakiegoś. Nasadzenia pod spodem już stonowane w kolorystyce.
Masz piękny dom w szarości i taki 1 akcent kolorystyczny byłby fajny.

Buk rohani
Buk dawyck gold
Klon crimson
Te mam i lubie.

Ale to ja. A ja sama początkująca.
Mój przedogródek jest biało zielony. Biale tylko horki a reszta nudy. Danusia mi na poczatku zaplanowała rabate kolorowa i kiedys ją zrealizuje.

A teraz trzymam kciuki.


Lidziu na zdjęciu w poście powyżej, przy ogrodzeniu z przęseł planuję posadzić 3 śliwy wiśniowe Nigra więc tam byłby akcent bordo/czerwieni to chyba wtedy w tej rabacie może już się zrobić za bordowo? Mam jeszcze białą magnolię, to ten krzak na środku na zdjęciu powyżej, na pewno trzeba ją przesadzić, i mam też buka pendula czerwonego, którego musiałam przenieść w tymczasowe miejsce. No i po prawej stronie od muru rosną 3 buki kolumnowe właśnie bordowe. Uwielbiam takie burze mózgów
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
LIDKA 11:01, 21 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6634
Co do rozplanowania prac to
1.rabaty w kostce zasyp ziemia z dobrociami, zakryj kartonem i zasyp korą. Będzie porządek a sadzić możesz w międzyczasie.


2. Zrób te darń i przygotuj wszysko co masz wyrównac i przyszykowac pod trawnik. Zacznij od tylu dzialki i wyganiaj balagan w kierunku bramy.
Posiejesz trawke to nie zabardzo można chodzic póki niewzejdzie


3. Nie wiem jaki masz dojazd na tyl domu ale po wszyskich robotach pewno kostka będzie do mycia.

Zapiaskuj szpary porzadnie żeby w trakcie prac ziemi nie nachodzilo głęboko i szybko nie rósł mech i trawka.
To mówie z doświadczenia. Teraz przy robocie u mnie kostke nakryliśmy folią ale i tak jest uwalona i za 2 tyg mąż będzie mył.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 11:03, 21 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6634
DariaB napisał(a)


Lidziu na zdjęciu w poście powyżej, przy ogrodzeniu z przęseł planuję posadzić 3 śliwy wiśniowe Nigra więc tam byłby akcent bordo/czerwieni to chyba wtedy w tej rabacie może już się zrobić za bordowo? Mam jeszcze białą magnolię, to ten krzak na środku na zdjęciu powyżej, na pewno trzeba ją przesadzić, i mam też buka pendula czerwonego, którego musiałam przenieść w tymczasowe miejsce. No i po prawej stronie od muru rosną 3 buki kolumnowe właśnie bordowe. Uwielbiam takie burze mózgów



Nie zapamietalam tylu czerwonych drzew u Ciebie. Ale widze ze lubimy to samo. I linie proste.
...porozumienie dusz ...

Edit.
A magnolie może dasz w te oczyszczoną rabatę?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
DariaB 11:26, 21 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 2890
Lidzia co masz na myśli mówiąc dojazd na tył domu? Chodzimy po trawniku nie mamy ścieżek żwirowych ani innych utwardzonych, pewnie zastanawiasz się jak będziemy się przemieszczać po posianej trawce. Mąż optuje za trawą z roli tym razem Opaski są minimalne, tylko za domem jest szeroka 80 cm opaska.
Lubię proste linie to fakt, ale mam dwa łuki nad wejściem i nad tarasem i też je lubię
Dziękuję za rozplanowanie prac, wygląda to bardzo rozsądnie, tego mi właśnie brakowało.
Z czerwonych drzew mam:
3 buki Dawyck Purple
1 wiśnia Royal Burgundy - i ona by mogła zmienić miejscówkę
1 ambrowca kolumnowego, on niby zielony ale przebarwia się na czerwono
i planuję posadzić 3 śliwy wiśniowe Nigra od frontu
Z innych drzew mam jeszcze 2 jabłonie ozdobne Ola, 3 wiśnie Kanzan, 4 brzozy Doorembos i 1 brzozę Youngii
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 11:31, 21 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 2890
LIDKA napisał(a)



Nie zapamietalam tylu czerwonych drzew u Ciebie. Ale widze ze lubimy to samo. I linie proste.
...porozumienie dusz ...

Edit.
A magnolie może dasz w te oczyszczoną rabatę?


A no właśnie, też o tym myślałam, tylko czy ona nie za biedna jedna taka mała magnolia? To jest Magnolia loebneri Merrill wg. katalogu dorasta do 4 - 6 m wysokości.
Zdjęcie poglądowe z internetu, nie wiem czy mogę wstawić?

Mogłabym wtedy do tej rabaty dosadzić białe okrywowe róże Sea Foam z innej rabaty.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
anuska2507 14:16, 21 lut 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2518
DariaB napisał(a)

Początkowo chciałam tam wsadzić dwie wiśnie Umraculifera, dosadzić lawendy, bukszpany, jakieś trawki, ale szczerze to nie wiem czy idę w dobrym kierunku


Ja mam podobną rabatę na słonecznym froncie: wiśnie, szałwie (choć też brałam pod uwagę lawendy), bukszpany, seslerie jesienne i miskanty. U mnie jeszcze efektu brak, ale takie były moje inspirki:
https://pl.pinterest.com/pin/828662400179547171/
https://pl.pinterest.com/pin/828662400175312945/
Myślę, że zamiast bukszpanów warto pójść w cisy, które też lubią zasadowe podłoże jak wiśnie umbry.

Przyszło mi też do głowy, że rabatę z wiśniami możesz zrobić przy płocie, a tu pomiędzy kostką wykorzystać któreś z Twoich bordowych drzewek.
Patrząc na zdjęcie magnolii zastanawiam się, czy ona nie urośnie zbyt rozłożyście i będzie wychodzić na ścieżkę...
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Anda 15:23, 21 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
DariaB napisał(a)
Zabrałam się wczoraj za oczyszczanie rabaty przy wjeździe i w sumie okazało się, że nie jest tam tak tragicznie z podłożem. Owszem, było trochę gruzu i klińca, ale jak to wybrałam to pod spodem była ziemia rodzima, niestety, ale u mnie wszędzie jest to ziemia z kamieniami, kiedyś tam ponoć było koryto rzeki. Wykopałam mnóstwo kamieni, wszystkie większe starałam się wybrać, ale nie jest możliwe aby pozbyła się wszystkich. Czy jeśli taką ziemię z kamieniami przemieszam z czystą ziemią bez kamieni, z kompostem i obornikiem to mogę sadzić?

Tak było:

Tak jest:


Teraz muszę się jakoś pozbyć tych kamieni.
Cały front jest od południa, więc jakieś roślinki które lubią słońce i kamienistą glebę powinny dać radę. Co myślicie?


Witaj To już całkiem dobrze wygląda. Nie sadziłabym tam jednak drzew, bo po latach korzenie drzew podniosą kostkę. Ile masz tam szerokości?

Poszłabym tam raczej w byliny sucho- i słońcolubne, np. Perovskia, Stachys, Salvia, Sedum, Iris barbata, Baptisia, Sesleria autumnalis, Calamagrostis, lawenda itp. Nie musiałabyś się wtedy martwić o podlewanie. Te rośliny nie potrzebowałyby też żadnych nadmiernych dobroci. To rośliny o małych wymaganiach "żywieniowych"

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies