Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Grzebiuszka ziemna

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzebiuszka ziemna

sylwia_slomc... 22:08, 28 kwi 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
Ciekawa opowieść, a do tego zdjęcia pięknego ogroduNo i tyltuł wątku świetny, mam sentyment do grzebiuszek i to jedne z moich ulubionych żabek
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Dorota321 22:00, 29 kwi 2022


Dołączył: 28 wrz 2021
Posty: 860
Zaintrygowałaś mnie tym pierwszym wpisem, czekam na dalszy ciąg.
____________________
W moim małym ogródeczku cz. II ***W moim małym ogródeczku cz.I
Kordina 23:09, 02 maj 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4692
Podtytuł – „Marzenia potrafią się spełniać” albo „Nigdy nie przestawaj marzyć”

Z biegiem lat (a może biegusiem?) pole zamieniało się w zadrzewione ogrody, każdy w rodzinie i w nierodzinie miał swój mały kawałek. Całe życie mieszkałam w blokowisku, a ogród był dla mnie wytchnieniem, okazało się, że jestem grzebiuszka ziemna i sprawia mi przyjemność sadzenie, pielenie, sianie, zdobywanie nowych roślinek. Z zamiłowania przyrodnik i obserwator natury w każdej postaci.
Od kiedy pamiętam zawsze marzyłam o własnym domku z ogródkiem – ja, mieszczuch, wychowanka blokowiska. Marzenia wydawały się nierealne finansowo.

W tzw międzyczasie dzieci wydoroślały (nie wiadomo kiedy, do tej pory zdziwienie mnie nie opuszcza) , wykupiliśmy nasze mieszkanie w mieście i zaczął się rodzić pomysł zamieszkania na naszej działce.
Mieszkanie zostało po kilku latach sprzedane i dzięki temu były pieniądze na remont „przechowalni płodów rolnych”.
Ci którzy przerabiali stary budynek wiedzą z czym trzeba było się borykać, inaczej pozostają w głębokiej nieświadomości
Chociaż są momenty życiowe w których nieświadomość może być łaską
No tak, dygresje…
Trzeba było „dosztukować” dach. Wykonać wokół domu na głębokości 1m izolację, której budynek nie posiadał. Całkowita demolka. Wymienić okna, drzwi, ocieplić, ogrzewanie, kuchnia, łazienka od podstaw. Ou! ale fajnie i szybko się wymienia
Remont trwał ok 2 lat, a ja zdobywałam coraz to nowe umiejętności chociaż już wcześniej zdobyłam sprawność malarza, tapeciarza, fugarza (jest taki? Jak nie ma to jestem jakby co twórcą nazwy ®), cekolarza (też ®), restauratora mebli itp.
Należę do typu manualnego, więc jakoś dawałam radę.
Dobrze, że byli fajni starsi panowie – wygi budowlane, których pomoc i rady co do podejmowanych decyzji były bezcenne. No i marzenie o domku na wsi dopełniło się
Kilka zdjęć z wykopalisk (jak dobrze, że to już historia ):



____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kordina 23:13, 02 maj 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4692
Agania napisał(a)
Poczułam się jak w baśniowym ogrodzie
pełnym opowieści z obrazkami
Podoba mi stoliczek…ciekawa jestem skąd się wziął


Aganiu stolik z ulubionego działu w sklepie meblowym - outlet z Niemiec, też mi się spodobał, prawdopodobnie marokański, z płytek, był bardzo ciężki i pamiętam problem z wyładunkiem, ale od czego koło, jak nie od toczenia? Był wtoczony do ogrodu
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kordina 23:23, 02 maj 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4692
A teraz cykl - Roboty własne
1- obelisk, najpierw przycięłam ok 2-metrowe listwy, potem oznaczyłam na czterech odległości i poprzycinałam mniejsze, poprzeczne. I na końcu malowanie lakierobejcą i wiercenie otworków pod wkręty





zwieńczone drewnianą toczoną nóżką meblową (kupioną, żeby nie było, że to ja )
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kordina 23:47, 02 maj 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4692
2 - okienna szklarenka, u kogoś umieściłam jej zdjęcie, ale wkleję i u siebie w wątku:

poprzycinałam na szerokość okna 6 listeweczek, pomalowałam na biało, ponawiercałam otworki w nich i w boku okien trzymając poziomy (Szymka powinna mnie zrozumieć )



potem półki ze sklejki, a na nich miniszklarenki:



i bujnie:

____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kordina 00:13, 03 maj 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4692
3 - szklarenka mobilna na kółkach. Miałam ramę okienną, musiałam dostosować kąt jej nachylenia do konstrukcji, co wcale takie łatwe nie było
Dosyć dużo czasu zajęło mi jej tworzenie, zaczęłam w marcu, potem przyszły wichry i zimno, dokończyłam w kwietniu. Sprawdza się nawet dobrze.
Zrobiona już konstrukcja (z tyłu bajzel marcowy - nie patrzeć!):




tu już przymocowana rama okienna i początki obijania listewkami:



wewnątrz wyłożyłam styrodurem (ukradłam mężowi od uli ) i potem czarną folią, żeby trzymało ciepło:




cdn



____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
sylwia_slomc... 01:52, 03 maj 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
Już uwielbiam Twój wątek i Ciebie, wiele mamy wspólnego, nie tylko miłość do roślin i przyrody, ale i manualne działania i remontyCzyta się wyśmienicie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kordina 10:50, 03 maj 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4692
Sylwio, jakie to miłe co napisałaś ja widzę tutaj na forum dużo osób płci żeńskiej z własnymi narzędziami, ha, ha.

A co do mobilnej szklarenki, to folię przypinałam zszywaczem meblowym, ale najpierw z boków przyśrubowałam listewki na półki, żeby były przymocowane do konstrukcji a nie listewek. Nie było w oknie szyb, więc obustronnie przymocowałam folię przezroczystą.



z jednej strony są 2 kółka a z drugiej przymocowałam uchwyty, żeby lekko podnieść i ewentualnie zmienić miejsce

widok dzisiejszy:




Temperatura w środku szybko rośnie, muszę pilnować i otworzyć o 8.30, bo potem ukrop. Niestety udało mi się przypalić kilka roślinek przed włożeniem termometra.
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Joku 11:45, 03 maj 2022


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12068
Zazdroszczę zdolności manualnych, bardzo fajne rzeczy tobie wychodzą. Robisz je z drewna czy z metalu też (obelisk)?
Czekam z zaciekawieniem na c.d.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies