Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Mazan 10:02, 29 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Malgocha1960,

wyglądają na przegrzane. Wtórnym objawem jest zasolenie /zbyt stężony roztwór glebowy/. To powoduje więdnięcie. Innym problemem mogą być uszkodzenia korzeni - niekoniecznie całej bryły - tylko niektórych. Dodatkowo osłabioną roślinę może zaatakować mączniak, ale o nim nie wspomniałaś. Usuń schnące liście, podlewaj systematycznie, a najlepiej zgraj podlewanie z nawożeniem. Roślina kwitnie i teraz ma duże wymagania w stosunku do Ciebie. Jeśli nie sprawi to trudności sprawdź jej korzenie - tam jest najwięcej informacji.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
ahorita 11:40, 12 wrz 2014

Dołączył: 12 wrz 2014
Posty: 5
Liście mojej hortensji limelight żółkną i opadają. Kupiłam ją dwa tygodnie temu i nie wsadziłam jej jeszcze do gruntu, ale jest regularnie podlewana. Wiem, że nie kupuje się chorych roślin, ale myślałam, że jest tylko lekko przesuszona. Tymczasem opadła już większość liści. Rośliny chorują wyraźnie od dołu i żółknięcie postępuje w kierunku kwiatów. Najpierw na liściach pojawiają się charakterystyczne czerwone kółka. Następnie cały liść postępując od krawędzi żółknie, a same krawędzie stają się lekko brązowe. Liść dostaje niewielkich brązowych plamek. Na "rewersie" liści nie dostrzegłam żadnych pasożytów. Żółte liście opadają.





Proszę o pomoc. Co dolega moim hortensjom? Jakiego preparatu powinnam użyć? Czy muszę powtarzać jego stosowanie? Może ktoś wie, gdzie w Krakowie jestem w stanie kupić takie środki? Bo do tej pory nie znalazłam jeszcze żadnego kompetentnego sklepu tego typu. Czy jest sens poszukać ich w marketach typu Praktiker czy Obi?

Z góry dziękuję za pomoc.
Mazan 12:34, 12 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ahorita

Liście mają objawy plamistości. Wykluczyłaś szkodniki, ja wykluczę chorobę fizjologiczną - chlorozę. Oprysk powtarzać trzeba - to nie czarodziejska różdżka. Bravo/Gwarant lub Dithane Neo Tec i po 7 - 10 dniach Topsin lub Score bądź Sarfun.
Krakowianinem nie jestem i nie pomogę.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
ahorita 12:43, 12 wrz 2014

Dołączył: 12 wrz 2014
Posty: 5
Serdecznie dziękuję za pomoc, zastosuję się do zaleceń
Ewa_w_ogrodzie 08:51, 11 kwi 2015


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Potrzebuje pomocy w sprawie dziwnych nalotów na liściach. Mam trzy dość ładne hortensje, przechowywalam je w piwnicy, caly czas bylo im chyba dobrze podlewalam, jakiś czas temu zaczęły intensywnie wypuszczać liście mają też zalążki kwiatów, aż tu nagle takie brzydkie białe naloty na niektórych liściach i łodygach. Co to jest. Boje sie ze cale krzaki zmarnieja.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Mazan 11:25, 11 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewo, mogłabyś dodać foto. Łatwiej byłoby. Teraz - na ślepo - można sugerować się tylko warunkami przechowywania i domniemywać, że to mączniak właściwy lub szara pleśń.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ewa_w_ogrodzie 20:23, 11 kwi 2015


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Przepraszam pisałam z telefonu i nie załadował zdjęć! Już się poprawiam. Więc jeszcze raz:
Potrzebuje pomocy w sprawie dziwnych nalotów na liściach. Mam trzy dość ładne hortensje, przechowywałam je w piwnicy, cały czas było im chyba dobrze, podlewałam, jakiś czas temu zaczęły intensywnie wypuszczać liście mają też zalążki kwiatów, aż tu nagle takie brzydkie białe naloty na niektórych liściach i łodygach. Co to jest. Boje się ze cale krzaki zmarnieją.

____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Mazan 21:05, 11 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewa_w_ogrodzie

Zaskoczyłaś mnie fotkami. To mi wygląda na mszycę zdobniczkę bukową. Nie wiem czym to teraz zniszczyć - chyba polysectem hobby AL lub np herbatką tymiankową /nazwa umowna/. W przeciwnym razie może być po hortensji.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ewa_w_ogrodzie 23:32, 11 kwi 2015


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Mazan napisał(a)
Ewa_w_ogrodzie

Zaskoczyłaś mnie fotkami. To mi wygląda na mszycę zdobniczkę bukową. Nie wiem czym to teraz zniszczyć - chyba polysectem hobby AL lub np herbatką tymiankową /nazwa umowna/. W przeciwnym razie może być po hortensji.



Pozdrawiam


Dziękuję za szybką odpowiedź i konkretny środek który może pomóc, w poniedziałek zabieram się za opryskiwanie
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
JONKA65 20:44, 24 kwi 2015

Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 1
Przeczytałam wszystkie powyżej zamieszczone strony o chorobach hortensji i takiej jak moja nie znalazłam, jest koniec kwietnia, pąki sie pojawiają i niektóre są chore, brązowe i zasychają, żadnych robali nie widać. Sąsiednie krzaczki jeszcze nie zainfekowane, boję się, że zaraza je ogarnie, co robić? Jonka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies