Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » PROJEKT OGRODU-PROŚBA O POMOC

Pokaż wątki Pokaż posty

PROJEKT OGRODU-PROŚBA O POMOC

klara_lala 12:31, 06 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
anuska2507 napisał(a)
Chyba większość facetów tak ma, żeby zrobić i nie ruszać
Dokładnie tak, jak piszesz - wgłębnik-kącik wypoczynkowy dać w cieniu wielkiego drzewa za płotem. Możesz oczywiście dołożyć też własne drzewa, w zależności jaki masz pomysł na jego otoczenie. Rabata jest pewnie świeżo założona, raczej nie będziesz miała problemu z wykopaniem i zagospodarowaniem tych roślin gdzie indziej, jeśli uznasz, że to dobra miejscówka.

A tu podrzucam inspirki pokazujące, co miałam na myśli jako wejście do części warzywnej:

https://in.pinterest.com/pin/18084835995653445/
https://in.pinterest.com/pin/914862418102419/


Ale to piękne!!!!
____________________
Klara Klara i ogród
Mary 23:07, 07 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Cześć Klara,

Przywędrowałam po Twoim wpisie u April.

Dużo już tutaj dziewczyny napisały o planowaniu i chwastach.
Wyczytałam, że masz na działce odrastające korzenie akacji. Znam ten ból, bo na mojej działce też rosły akacje. Akacje zostały wycięte, bez świadomości że na tym problem się nie kończy. Przekopałam z wierzchu teren, posadziałam warzywa i rośliny. Ale akacje zaczęły odrastać. Wtedy zabrałam się jednak do tego porządniej i wykopywaliśmy z mężem korytarze w rabatach, żeby je usunąć. Na drugiej stronie mojego wątku są zdjecia tej akcji. Wydaje mi się, że korzenie były jakieś 0,5m pod ziemią.
Od tej operacji minęło już kilka lat. Nadal jednak od czasu do czasu pojawiają się odrosty. Może dlatego, że na sąsiedniej działce rosną akacje?
Taki korzeń w zeszłym roku wykopałam w rejonie, gdzie nie rosły akacje. Musi być od sąsiadów. Wczesną wiosną muszę wykopać kilka roślin, żeby usunąć dalszą jego część, bo złośliwie wrósł pod rośliny.



Dlatego, choć wiem że to pracochłonne, ja bym jednak radziła wykopać te korzenie. Potem to będzie jeszcze bardziej uciążliwe. Najlepiej byłoby je wykopywać, patrząc w którym kierunku idą. Przekopując całą działkę, możesz je pociąć na kawałki i trudniej będzie stwierdzić, czy ten korzeń, który znalazłaś jest korzeniem akacji i nie.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Patrycja_KG_Lu 00:17, 08 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2665
Witam się i ja. Z jednej strony po przejrzeniu wizytówek rożnych ogrodów chce się mieć swój jak najszybciej. A z drugiej po przeczytaniu kilku-kilkunastu wątków można troszkę ochłonąć/nabrać cierpliwości. W wielu z nich zalecane jest, aby zacząć od gleby i planu ogrodu (nie mylić z planem nasadzeń) lub też dziewczyny piszą po fakcie, że tak by zrobiły jakby zaczynały ogród od nowa. Uważam, że warto posłuchać skoro same to przeszły i są mądrzejsze o to doświadczenie.

Działka spora tak jak u mnie (mam 2000m2 razem z domem, a u Ciebie bez), dobrze byłoby rozłożyć siły i prace na etapy. Zimą chęci zazwyczaj dopisują, a wiosną i latem czas szybko ucieka, dlatego warto mieć plan i ustalone priorytety. Nie pisałaś chyba jaką dokładnie masz glebę oprócz tego, że 4 klasa. Jak chcesz to zerknij co u mnie dziewczyny radziły w związku z glebą.

Dodatkowo podpowiem, że jak coś Cię wyjątkowo interesuje to można przez wyszukiwarkę znaleźć rozmowy na dany temat (guzik u góry „pokaż wątki”) - np. wyszukałam frazę „mączka bazaltowa” i wyświetliło wtedy wszystkie posty z tym słowem. Kopalnia wiedzy.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
klara_lala 08:11, 09 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
Mary napisał(a)
Cześć Klara,

Przywędrowałam po Twoim wpisie u April.

Dużo już tutaj dziewczyny napisały o planowaniu i chwastach.
Wyczytałam, że masz na działce odrastające korzenie akacji. Znam ten ból, bo na mojej działce też rosły akacje. Akacje zostały wycięte, bez świadomości że na tym problem się nie kończy. Przekopałam z wierzchu teren, posadziałam warzywa i rośliny. Ale akacje zaczęły odrastać. Wtedy zabrałam się jednak do tego porządniej i wykopywaliśmy z mężem korytarze w rabatach, żeby je usunąć. Na drugiej stronie mojego wątku są zdjecia tej akcji. Wydaje mi się, że korzenie były jakieś 0,5m pod ziemią.
Od tej operacji minęło już kilka lat. Nadal jednak od czasu do czasu pojawiają się odrosty. Może dlatego, że na sąsiedniej działce rosną akacje?
Taki korzeń w zeszłym roku wykopałam w rejonie, gdzie nie rosły akacje. Musi być od sąsiadów. Wczesną wiosną muszę wykopać kilka roślin, żeby usunąć dalszą jego część, bo złośliwie wrósł pod rośliny.



Dlatego, choć wiem że to pracochłonne, ja bym jednak radziła wykopać te korzenie. Potem to będzie jeszcze bardziej uciążliwe. Najlepiej byłoby je wykopywać, patrząc w którym kierunku idą. Przekopując całą działkę, możesz je pociąć na kawałki i trudniej będzie stwierdzić, czy ten korzeń, który znalazłaś jest korzeniem akacji i nie.


Witaj serdecznie! To jest niestety walka z wiatrakami niewiadomo jak ani kiedy i nagle,no stąd ni zowąd pojawiają się :/ masz całkowitą rację, trzeba to będzie przekopać. Dlatego planujemy wysadzić w marcu drzewa owocowe i zryć teren wokół nich glebogryzarką. Żeby się tego cholerstwa pozbyć (chociaż na trochę).
____________________
Klara Klara i ogród
klara_lala 08:15, 09 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Witam się i ja. Z jednej strony po przejrzeniu wizytówek rożnych ogrodów chce się mieć swój jak najszybciej. A z drugiej po przeczytaniu kilku-kilkunastu wątków można troszkę ochłonąć/nabrać cierpliwości. W wielu z nich zalecane jest, aby zacząć od gleby i planu ogrodu (nie mylić z planem nasadzeń) lub też dziewczyny piszą po fakcie, że tak by zrobiły jakby zaczynały ogród od nowa. Uważam, że warto posłuchać skoro same to przeszły i są mądrzejsze o to doświadczenie.

Działka spora tak jak u mnie (mam 2000m2 razem z domem, a u Ciebie bez), dobrze byłoby rozłożyć siły i prace na etapy. Zimą chęci zazwyczaj dopisują, a wiosną i latem czas szybko ucieka, dlatego warto mieć plan i ustalone priorytety. Nie pisałaś chyba jaką dokładnie masz glebę oprócz tego, że 4 klasa. Jak chcesz to zerknij co u mnie dziewczyny radziły w związku z glebą.

Dodatkowo podpowiem, że jak coś Cię wyjątkowo interesuje to można przez wyszukiwarkę znaleźć rozmowy na dany temat (guzik u góry „pokaż wątki”) - np. wyszukałam frazę „mączka bazaltowa” i wyświetliło wtedy wszystkie posty z tym słowem. Kopalnia wiedzy.


Hej, dziękuję za wpis taki mam zamiar, wg właśnie bloga podmiejskiegoogródka przygotować glebę i być może na jesień będę robić jakieś nasadzenia-to jest dobry plan, zobaczymy jak będzie z jego wykonaniem.
Co do gleby-wrzuciłam wcześniej zdjęcia z robionego u nas profilu geologicznego warstw jakie na działce występują.
Aaa wyszukiwarkę to ja już od początku znam,bo właśnie tak szukałam interesujących mnie treści
____________________
Klara Klara i ogród
Rojodziejowa 09:33, 09 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8463
U Pani Danusi na insta o odchwaszczaniu: https://www.instagram.com/reel/CoaLDtCouHY/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
klara_lala 10:17, 09 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
Rojodziejowa napisał(a)
U Pani Danusi na insta o odchwaszczaniu: https://www.instagram.com/reel/CoaLDtCouHY/?igshid=YmMyMTA2M2Y=


Wiem,wiem, obserwuję ją występuję pod nickiem dom_w_kalinowej
____________________
Klara Klara i ogród
Rojodziejowa 10:30, 09 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8463
klara_lala napisał(a)


Wiem,wiem, obserwuję ją występuję pod nickiem dom_w_kalinowej


To idę Cię śledzić
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Mary 22:00, 09 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
klara_lala napisał(a)


Witaj serdecznie! To jest niestety walka z wiatrakami niewiadomo jak ani kiedy i nagle,no stąd ni zowąd pojawiają się :/ masz całkowitą rację, trzeba to będzie przekopać. Dlatego planujemy wysadzić w marcu drzewa owocowe i zryć teren wokół nich glebogryzarką. Żeby się tego cholerstwa pozbyć (chociaż na trochę).

Mam wątpliwości czy glebogryzarka to dobry pomysł. Korzenie zostaną pocięte na kawałki i usunąć je będzie trudniej.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
DariaB 14:03, 10 lut 2023


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Cześć Klaro!
Masz piękne imię, jak moja młodsza córka
Dobra, teraz o ogrodzie
Działkę masz super, zazdroszczę areału. Z Twoich wpisów wnioskuję, że jesteście z mężem młodymi ludźmi, ogród będzie dojrzewał razem z Wami i Waszymi dziećmi.
Powiem Ci z własnego doświadczenia, że najpierw skończcie grube prace przy domu, typu ogrodzenie, kostkę, tarasy. Ja się tak nie mogłam doczekać ogrodu, że sadziłam zanim zrobiłam te duże rzeczy i do tej pory się to na mnie mści. Jasne, ze tam gdzie jesteś w stanie zaplanować rabatę, a przy takiej dużej powierzchni z poziomami jest mniejszy problem niż na małej działce jaką mam ja, to tak zrób. Wiem jak to jest jak się chce żeby już coś rosło i cieszyło oczy
Będę Wam kibicować bo sporo pracy przed Wami, ale na pewno uda się Wam stworzyć piękny ogród dla całej rodziny!
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies