Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » PROJEKT OGRODU-PROŚBA O POMOC

Pokaż wątki Pokaż posty

PROJEKT OGRODU-PROŚBA O POMOC

klara_lala 11:23, 15 sty 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
Tu stoję w sadzie, patrzę na salon.
____________________
Klara Klara i ogród
Gruszka_na_w... 14:25, 15 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Wszystkiego od razu się nie zrobi. Co jest dla Was priorytetem?
Na froncie brakuje docelowego ogrodzenia. Robienie tam rabat teraz chyba nie ma sensu.

Zrezygnuj z tej czarnej maty na rabatach. Ona wbrew pozorom nie zapobiega wysiewowi chwastów. Wiatr i tak nanosi na nią ziarenka ziemi i nasiona. A z takiej maty trudniej je wyrwać.

Pod matą utrzymuje się wilgoć. Rośliny nie chcą się korzenić w głąb i wrastają w matę. Po kilku sezonach zaczynają wypadać i kiepsko rosnąć. Lepiej zastosować skoszoną trawę.

Włókninę wykorzystać do przygotowania miejsca pod nowe rabaty. Przykrycie ziemi czarną materią odcina wieloletnie i jednoroczne chwasty od światła. Po roku łatwiej na takim kawałku się pracuje.

Osobiście zaczęłabym o zatopienia domu w zieleni, czyli uporządkowaniu terenu w najbliższym sąsiedztwie domu. Działka jest płaska, krajobraz zapożyczony (za płotem) jest atrakcyjny. Tuje w granicy sobie rosną. A domek taki samotny.
Czy tam już jest wytyczony jakiś taras od strony salonu?

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
klara_lala 20:05, 16 sty 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Wszystkiego od razu się nie zrobi. Co jest dla Was priorytetem?
Na froncie brakuje docelowego ogrodzenia. Robienie tam rabat teraz chyba nie ma sensu.

Zrezygnuj z tej czarnej maty na rabatach. Ona wbrew pozorom nie zapobiega wysiewowi chwastów. Wiatr i tak nanosi na nią ziarenka ziemi i nasiona. A z takiej maty trudniej je wyrwać.

Pod matą utrzymuje się wilgoć. Rośliny nie chcą się korzenić w głąb i wrastają w matę. Po kilku sezonach zaczynają wypadać i kiepsko rosnąć. Lepiej zastosować skoszoną trawę.

Włókninę wykorzystać do przygotowania miejsca pod nowe rabaty. Przykrycie ziemi czarną materią odcina wieloletnie i jednoroczne chwasty od światła. Po roku łatwiej na takim kawałku się pracuje.

Osobiście zaczęłabym o zatopienia domu w zieleni, czyli uporządkowaniu terenu w najbliższym sąsiedztwie domu. Działka jest płaska, krajobraz zapożyczony (za płotem) jest atrakcyjny. Tuje w granicy sobie rosną. A domek taki samotny.
Czy tam już jest wytyczony jakiś taras od strony salonu?



U nas niestety nie ma ani źdźbła trawy-są wyłącznie same chwasty. Z przodu działki jest ogrodzenie panelowe- to samo co po bokach. W okół domu są wymurowane donice, z przodu domu w nich są rododendrony z kosodrzewiną. Taras już jest wymurowany, zaznaczyłam go też na projekcie, w tym roku będziemy go deskować dzięki za rady!!
____________________
Klara Klara i ogród
anuska2507 21:20, 16 sty 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2570
Cześć, zapisuję się na podglądanie. Masz sporą działkę, można poszaleć
Ale podejrzewam, że w sąsiedztwie sosnowego lasu pewnie masz piaszczystą ziemię. Zanim weźmiesz się za konkretne nasadzenia, zadbaj o jej wzbogacenie, np. obornikiem niegranulowanym, kompostem (może masz możliwość zakupienia z miejskiej kompostowni), korą sosnową. To napewno zaprocentuje
Ciekawy pomysł na wgłębnik. Nie myślałaś, żeby jednak "zatopić" go w roślinach, w pobliżu drzew, jakiegoś zagajnika?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Judith 16:20, 20 sty 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
Dzień dobry, Klaro
Zrobiłaś piękny rysunek .
Jednocześnie, podobnie jak Danusia, zdziwiłam się nieco małą powierzchnią rabat... Moja sugestia - nie planuj rabat wyłącznie przy ogrodzeniu. Linie proste to też rabaty w centrum działki - z liniami prostymi oczywiście, tak jak lubisz .
Posłuchaj rady Hani-Gruszki i Lidki - ja zastosowałam obie proponowane przez nie metody i z autopsji mogę powiedzieć, że to jest bardzo dobra metoda: najpierw rozplanuj przestrzeń, potem wytyczone rabaty zasyp korą, potem zdecyduj z czego będą ścieżki, a potem zacznij wybierać rośliny .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
ajka 22:56, 23 sty 2023


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Witaj na forum Klaro.
Dziewczyny dobrze radzą. Zaplanuj od razu większe rabaty, przynajmniej w przedogródku, potem jak już jest posiana trawa, ciężko robić nowe rabaty, a na pewno będziesz chciała je zrobić, bo trawnik wcale fajny nie jest i ciężko go w dobrym stanie utrzymać. Raz, że trawnik pod rabaty ciężko się kopie, a dwa, ta trawa potem wychodzi w rabatach. Ja zrobiłam twój błąd (też mam działkę 20 arów) i bujamy się wciąż z likwidacją kolejnych części trawnika.

Rododendron w takim murku raczej nie ma szans przetrwania.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
klara_lala 09:34, 03 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73


Zgodnie z Waszymi wskazówkami-poprawiłam projekt usunęłam wgłębnik,
Rzeczywiście plan poprzedni robił się" schodkowy", skoszony. Przy domu wymyśliłam, że wsadzimy winogrona-jest tam cały dzień słońce (miejsce które to ukazuje to te 3 rzędy zielonych prostokątów przy domu). Chcemy mieć trochę trawnika, żeby było miejsce do zabawy dziecka -lub być może dzieci w niedalekiej przyszłości - jak i do zabaw z psem. @ajka Pomyślę również nad poszerzeniem rabat-aczkolwiek ciężko mi je sobie wyobrazić "wewnątrz" ogrodu,jakoś intuicyjnie je rozplanowuję po obrzeżach działki wydaje mi się,że wtedy osiągnę taki "porządek". Przesadziłam-póki co na obrazku- jodłę, w róg działki,między dwie rabaty,tam nikomu nie będzie przeszkadzać- zgodnie z wcześniejszymi podpowiedziami. Wybaczcie też moją chwilową nieobecność na forum- zaczytałam się w polecanym przez Was blogu podmiejskiegoogródka. Dzięki wiedzy zawartej tam,mam szansę uniknięcia wielu przykrości związanych z zakładaniem ogrodu.
____________________
Klara Klara i ogród
klara_lala 09:36, 03 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
ajka napisał(a)
Witaj na forum Klaro.
Dziewczyny dobrze radzą. Zaplanuj od razu większe rabaty, przynajmniej w przedogródku, potem jak już jest posiana trawa, ciężko robić nowe rabaty, a na pewno będziesz chciała je zrobić, bo trawnik wcale fajny nie jest i ciężko go w dobrym stanie utrzymać. Raz, że trawnik pod rabaty ciężko się kopie, a dwa, ta trawa potem wychodzi w rabatach. Ja zrobiłam twój błąd (też mam działkę 20 arów) i bujamy się wciąż z likwidacją kolejnych części trawnika.

Rododendron w takim murku raczej nie ma szans przetrwania.


Właśnie nie mam zielonego pojęcia,jak miały by rabaty wewnątrz działki wyglądać. Bo jakoś dla mnie rabata jest wpisana w obrzeże w przedogrodku zaplanowałam dwie ogromne rabaty ze stipami pony tails i brzozami doorenbos
____________________
Klara Klara i ogród
klara_lala 09:56, 03 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
anuska2507 napisał(a)
Cześć, zapisuję się na podglądanie. Masz sporą działkę, można poszaleć
Ale podejrzewam, że w sąsiedztwie sosnowego lasu pewnie masz piaszczystą ziemię. Zanim weźmiesz się za konkretne nasadzenia, zadbaj o jej wzbogacenie, np. obornikiem niegranulowanym, kompostem (może masz możliwość zakupienia z miejskiej kompostowni), korą sosnową. To napewno zaprocentuje
Ciekawy pomysł na wgłębnik. Nie myślałaś, żeby jednak "zatopić" go w roślinach, w pobliżu drzew, jakiegoś zagajnika?


Chciałam przed chwilą dodać odpowiedź -i wyrzucił mnie błąd więc odpisuję jeszcze raz! Przed zakupem działka była praktycznie zamieszkiwana w ciągu dnia przez krowy-sąsiad mówił,że zostawiły wiele po sobie i rzeczywiście tak było -pamietam jak przed zakupem było mnóstwo placków nawieziemy krowiakiem, mamy brać od sąsiada ile tylko chcemy-ja używam go również do warzywnika. Wgłębnik usunęłam na nowym projekcie-nie mam pomysłu na jego umiejscowienie. Jedyne drzewa są u sąsiada na działce, na granicy z nami- które są już ogromne i leciwe- dąb,klony i akacja. O właśnie,akacja! Z akacją też mamy przeboje-wyrasta u nas oddalona od drzewa o 20m ! Podejrzewam, że na całej naszej działce są jej korzenie. Ale jakoś mi się nie widzi ryć gleby na metr, żeby to wycinać, już wolę pojedynczo usuwać odrosty od korzeni..
____________________
Klara Klara i ogród
LIDKA 14:47, 03 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7093
klara_lala napisał(a)


Zgodnie z Waszymi wskazówkami-poprawiłam projekt usunęłam wgłębnik,
Rzeczywiście plan poprzedni robił się" schodkowy", skoszony. Przy domu wymyśliłam, że wsadzimy winogrona-jest tam cały dzień słońce (miejsce które to ukazuje to te 3 rzędy zielonych prostokątów przy domu). Chcemy mieć trochę trawnika, żeby było miejsce do zabawy dziecka -lub być może dzieci w niedalekiej przyszłości - jak i do zabaw z psem. @ajka Pomyślę również nad poszerzeniem rabat-aczkolwiek ciężko mi je sobie wyobrazić "wewnątrz" ogrodu,jakoś intuicyjnie je rozplanowuję po obrzeżach działki wydaje mi się,że wtedy osiągnę taki "porządek". Przesadziłam-póki co na obrazku- jodłę, w róg działki,między dwie rabaty,tam nikomu nie będzie przeszkadzać- zgodnie z wcześniejszymi podpowiedziami. Wybaczcie też moją chwilową nieobecność na forum- zaczytałam się w polecanym przez Was blogu podmiejskiegoogródka. Dzięki wiedzy zawartej tam,mam szansę uniknięcia wielu przykrości związanych z zakładaniem ogrodu.


Cześć Klaro,
ja mam rabaty pod płotami naokoło działki. jest ich ok 400 m2 powierzchni. I rzeczywiście wygląda to dość porządnie i elegancko.
Fajnie że tu trafiłaś, masz wielka szansę uniknąć wielu moich i innych błędów,

Z chęcią będę zaglądać.

edit Już tu byłam i spodobało mi się.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies