Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » PROJEKT OGRODU-PROŚBA O POMOC

Pokaż wątki Pokaż posty

PROJEKT OGRODU-PROŚBA O POMOC

LIDKA 11:54, 05 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7093
klara_lala napisał(a)
plan mamy zrobiony i powieszony na lodówce - wszystkie wydatki na bieżący rok



Super. My od rozpoczęcia budowy 5 lat nie pojechaliśmy nawakacje. Mąż rozpisywał plany wydatków i wakacje się nie mieściły w planie.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
klara_lala 12:05, 05 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
LIDKA napisał(a)



Super. My od rozpoczęcia budowy 5 lat nie pojechaliśmy nawakacje. Mąż rozpisywał plany wydatków i wakacje się nie mieściły w planie.


Oooo wakacje a co to za egzotyczne słowo my od 2018 nigdzie nie byliśmy,bo jak nie budowa,to odkładanie na działkę... Łączę się w bólu
____________________
Klara Klara i ogród
An_na 14:01, 05 lut 2023


Dołączył: 16 lip 2022
Posty: 1495
Cześć Klara
przyszłam i pozwolisz, że zostanę?
Dziewczyny udzielają cennych rad, ja jestem początkująca, więc będę tylko kibicować i podziwiać powstający ogród (po planie widzę, że będzie pięknie)
____________________
Ania**Ania na Żuławach
klara_lala 20:36, 05 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
An_na napisał(a)
Cześć Klara
przyszłam i pozwolisz, że zostanę?
Dziewczyny udzielają cennych rad, ja jestem początkująca, więc będę tylko kibicować i podziwiać powstający ogród (po planie widzę, że będzie pięknie)


A pewnie, że tak, zapraszam sama jestem ciekawa, do czego to zajdzie plan planem,ale życie życiem, wiadomo
____________________
Klara Klara i ogród
Angelika95 21:03, 05 lut 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 967
Projekt piękny, będę zaglądać

Mam ten sam problem co Ty - duża działka i brak pomysłu na rabaty inne niż przy ogrodzeniu
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
anuska2507 21:46, 05 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2570
klara_lala napisał(a)


Chciałam przed chwilą dodać odpowiedź -i wyrzucił mnie błąd więc odpisuję jeszcze raz! Przed zakupem działka była praktycznie zamieszkiwana w ciągu dnia przez krowy-sąsiad mówił,że zostawiły wiele po sobie i rzeczywiście tak było -pamietam jak przed zakupem było mnóstwo placków nawieziemy krowiakiem, mamy brać od sąsiada ile tylko chcemy-ja używam go również do warzywnika. Wgłębnik usunęłam na nowym projekcie-nie mam pomysłu na jego umiejscowienie. Jedyne drzewa są u sąsiada na działce, na granicy z nami- które są już ogromne i leciwe- dąb,klony i akacja. O właśnie,akacja! Z akacją też mamy przeboje-wyrasta u nas oddalona od drzewa o 20m ! Podejrzewam, że na całej naszej działce są jej korzenie. Ale jakoś mi się nie widzi ryć gleby na metr, żeby to wycinać, już wolę pojedynczo usuwać odrosty od korzeni..

Jeśli mi wyrzuca błąd, to daję "wstecz" i zazwyczaj udaje mi się odzyskać napisany post.
Fajnie, że masz dostęp do obornika - korzystaj póki możesz Ja też dodaję krowiak na rabaty i do warzywnika.
Moja propozycja jest taka, żeby dać wgłębnik na wprost okna z jadalni, tam gdzie teraz masz rabatę. Będziesz miała ciekawy widok z okna.
Warzywnik i sad rzeczywiście można oddzielić jakimś niewysokim żywopłotem, a na wprost od tarasu zrobić coś w rodzaju bramy/wejścia. Oczywiście w nowoczesnym stylu. Opcjonalnie można poprowadzić jakąś ścieżkę w kierunku tej bramy. Przed żywopłotem można zrobić kolejne rabaty

Co do kolejności prac dużo cennych rad już padło. Też myślę, żebyś zostawiła zakładanie trawnika na koniec. Po prostu koś to chwastowiska na bieżąco. Unikniesz w ten sposób zakładania ogromnego trawnika i późniejszego zrywania go pod rabaty. Z moich obserwacji - lepiej zakładać trawnik jesienią. Nie ma wtedy problemów z nawadnianiem młodego trawnika i chwastami. My dwa małe kawałki sialiśmy nawet w okolicach 20-25 października.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
LIDKA 22:23, 05 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7093
Angelika95 napisał(a)
Projekt piękny, będę zaglądać

Mam ten sam problem co Ty - duża działka i brak pomysłu na rabaty inne niż przy ogrodzeniu


Zrób szerokie przy pogrodzeniu i też będzie pięknie. To nie problem. Zagospodarować te juz bedzie roboty na jakiś czas.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
klara_lala 11:49, 06 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
anuska2507 napisał(a)

Jeśli mi wyrzuca błąd, to daję "wstecz" i zazwyczaj udaje mi się odzyskać napisany post.
Fajnie, że masz dostęp do obornika - korzystaj póki możesz Ja też dodaję krowiak na rabaty i do warzywnika.
Moja propozycja jest taka, żeby dać wgłębnik na wprost okna z jadalni, tam gdzie teraz masz rabatę. Będziesz miała ciekawy widok z okna.
Warzywnik i sad rzeczywiście można oddzielić jakimś niewysokim żywopłotem, a na wprost od tarasu zrobić coś w rodzaju bramy/wejścia. Oczywiście w nowoczesnym stylu. Opcjonalnie można poprowadzić jakąś ścieżkę w kierunku tej bramy. Przed żywopłotem można zrobić kolejne rabaty

Co do kolejności prac dużo cennych rad już padło. Też myślę, żebyś zostawiła zakładanie trawnika na koniec. Po prostu koś to chwastowiska na bieżąco. Unikniesz w ten sposób zakładania ogromnego trawnika i późniejszego zrywania go pod rabaty. Z moich obserwacji - lepiej zakładać trawnik jesienią. Nie ma wtedy problemów z nawadnianiem młodego trawnika i chwastami. My dwa małe kawałki sialiśmy nawet w okolicach 20-25 października.



Hmmm mówisz, żeby wgłębnik dać w miejsce rabaty? Czyli usunąć rośliny, które już są i tam wykopać dół? Też ciekawy pomysł, bo większość dnia jest tam cień,to wakacyjnymi wieczorami byłoby całkiem przyjemnie muszę więc porozmawiam z Mężem na pewno będzie zadowolony haha. U niego jest tak, że jak raz się zrobi (porządnie) to już się więcej tego nie rusza
Trawnik rzeczywiście odpuszczamy,nie ma teraz na to czasu ani pieniędzy a o tym, żeby jesienią założyć nie pomyślałam -dobry pomysł,bo z reguły październik deszczowy dziękuję za podpowiedzi!
____________________
Klara Klara i ogród
Wiolka5_7 11:58, 06 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20490
Popieram zakładanie trawnika na samym końcu.
Ja tak zrobiłam.Najpierw wyznaczenie rabat, architektury a na koniec trawnik

Warzywnik też bym oddzieliła żywopłotem. Właśnie u siebie posadziłam taki jesienią

Najważniejsza kwestia... To przygotowanie gleby.Bez tego rośliny nie będą zdrowo i bujnie rosnąć.

Ja zazwyczaj jesienią szykowałam glebę a wiosną dopiero sadziłam
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
anuska2507 12:28, 06 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2570
Chyba większość facetów tak ma, żeby zrobić i nie ruszać
Dokładnie tak, jak piszesz - wgłębnik-kącik wypoczynkowy dać w cieniu wielkiego drzewa za płotem. Możesz oczywiście dołożyć też własne drzewa, w zależności jaki masz pomysł na jego otoczenie. Rabata jest pewnie świeżo założona, raczej nie będziesz miała problemu z wykopaniem i zagospodarowaniem tych roślin gdzie indziej, jeśli uznasz, że to dobra miejscówka.

A tu podrzucam inspirki pokazujące, co miałam na myśli jako wejście do części warzywnej:

https://in.pinterest.com/pin/18084835995653445/
https://in.pinterest.com/pin/914862418102419/
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies