Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » PROJEKT OGRODU-PROŚBA O POMOC

Pokaż wątki Pokaż posty

PROJEKT OGRODU-PROŚBA O POMOC

Agatorek 21:45, 03 lut 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
klara_lala napisał(a)


Właśnie nie mam zielonego pojęcia,jak miały by rabaty wewnątrz działki wyglądać. Bo jakoś dla mnie rabata jest wpisana w obrzeże w przedogrodku zaplanowałam dwie ogromne rabaty ze stipami pony tails i brzozami doorenbos


Hej Klara

Fajny plan masz, na pewno znajdziesz tu na forum pomoc i inspiracje i stworzysz piękne miejsce

Jak chcesz zobaczyć rabaty na środku działki, to zajrzyj do mnie . U mnie pod ogrodzeniem nie ma szans na sadzenie roślin, mam 4 wielkie psy i lubią sobie pobiegać wzdłuż ogrodzenia.

Na tej stronie znajdziesz widok z balkonu na rabaty. Dodam, że moje ogrodowe szaleństwo zaczęło się od wykopania na środku oczka.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
klara_lala 10:11, 04 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
A jak myślicie, dziś wpadłam na pomysł, żeby oddzielić sad żywopłotem z róży? Bardzo podoba mi się ich zapach i kojarzy mi się z moją babcią. Oczywiście w białym kolorze, bo u mnie będzie biel i fiolet cały dzień (no dobra, w wakacje to z 4h cienia rano) będą w słońcu. Kierunek zaznaczyłam na obrazku.
____________________
Klara Klara i ogród
klara_lala 10:13, 04 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
Agatorek napisał(a)


Hej Klara

Fajny plan masz, na pewno znajdziesz tu na forum pomoc i inspiracje i stworzysz piękne miejsce

Jak chcesz zobaczyć rabaty na środku działki, to zajrzyj do mnie . U mnie pod ogrodzeniem nie ma szans na sadzenie roślin, mam 4 wielkie psy i lubią sobie pobiegać wzdłuż ogrodzenia.

Na tej stronie znajdziesz widok z balkonu na rabaty. Dodam, że moje ogrodowe szaleństwo zaczęło się od wykopania na środku oczka.


Agatorku,wczoraj do 23 siedziałam na Ogrodowisku-byłam i również na Twoim wątku i super masz te rabaty wewnątrz działki! W tym roku dla nas priorytetem jest zrobienie chociaż podłogi tarasu-żeby było na czym usiąść, bo póki co mury oporowe z ziemią są.
____________________
Klara Klara i ogród
Gruszka_na_w... 22:53, 04 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Klara, najpierw kształt rabat i wyznaczenie terenów funkcjonalnych. Potem określenie stylu ogrodowego. Nasadzenia będą wynikały z obranego stylu. Nigdy na odwrót, bo za moment wpadniesz w zawirowania sadzeniowo-wysadzeniowe i wyrzucisz w błoto kupę pieniędzy.
Żywopłot z róż trzeba przycinać. Te żywopłotowe róże (rugosy) są bardzo kolczaste i dają odrosty. Dzieciom grającym w piłkę mogą trochę utrudniać zabawę na trawie.

Doczytałam o nasadzeniach w donicach. Kosodrzewiny i rododendrony to rośliny z dwóch różnych "bajek". Rododendron to w naturze roślina leśna. Rośnie w cieniu lub półcieniu. Lubi wilgoć. Potrzebuje żyznej, kwaśnej próchnicy. Kosodrzewina musi mieć słońce, nie lubi nadmiaru wilgoci. Sadzenie ich do jednej donicy to błąd.

Pooglądaj sobie różne ogrody. Zobacz, kiedy piknie Ci coś w serduchu. Zrób sobie folder ze zdjęciami ogrodów, które Ci wpadły w oko. A przede wszystkim pamiętaj, że ogród wymaga pracy. Zastanów się, ile mu będziesz mogła poświęcić czasu.
PS. Fajnie, że czytasz blog Asi. Ona potrafi w prosty sposób przekazać to, co przy zakładaniu ogrodu najważniejsze.

I na koniec jeszcze dopiszę- ogród ma być atrakcyjny przez cały rok, dlatego trzeba zrównoważyć w nim elementy zimozielone, atrakcyjne wiosną, potem latem i jesienią. To nie działka rekreacyjna, którą się ogląda głównie latem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
klara_lala 08:09, 05 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Klara, najpierw kształt rabat i wyznaczenie terenów funkcjonalnych. Potem określenie stylu ogrodowego. Nasadzenia będą wynikały z obranego stylu. Nigdy na odwrót, bo za moment wpadniesz w zawirowania sadzeniowo-wysadzeniowe i wyrzucisz w błoto kupę pieniędzy.
Żywopłot z róż trzeba przycinać. Te żywopłotowe róże (rugosy) są bardzo kolczaste i dają odrosty. Dzieciom grającym w piłkę mogą trochę utrudniać zabawę na trawie.

Doczytałam o nasadzeniach w donicach. Kosodrzewiny i rododendrony to rośliny z dwóch różnych "bajek". Rododendron to w naturze roślina leśna. Rośnie w cieniu lub półcieniu. Lubi wilgoć. Potrzebuje żyznej, kwaśnej próchnicy. Kosodrzewina musi mieć słońce, nie lubi nadmiaru wilgoci. Sadzenie ich do jednej donicy to błąd.

Pooglądaj sobie różne ogrody. Zobacz, kiedy piknie Ci coś w serduchu. Zrób sobie folder ze zdjęciami ogrodów, które Ci wpadły w oko. A przede wszystkim pamiętaj, że ogród wymaga pracy. Zastanów się, ile mu będziesz mogła poświęcić czasu.
PS. Fajnie, że czytasz blog Asi. Ona potrafi w prosty sposób przekazać to, co przy zakładaniu ogrodu najważniejsze.

I na koniec jeszcze dopiszę- ogród ma być atrakcyjny przez cały rok, dlatego trzeba zrównoważyć w nim elementy zimozielone, atrakcyjne wiosną, potem latem i jesienią. To nie działka rekreacyjna, którą się ogląda głównie latem.


Hej! Dziękuję za podpowiedzi! Ja tą kosodrzewinę wyczytałam w internecie,że może rosnąć obok rododendronów-ale rośnie ładnie rodki są w półcieniu, zobaczymy na wiosnę,jak im idzie, jestem tego ciekawa (najwyżej je gdzieś przesadzę
Ja jestem zakochana w nowoczesnych ogrodach i mam mnóstwo screenów na telefonie (nie lubię korzystać w domu z laptopa,bo cały dzień w pracy na nim pracuję) mimo, że mieszkam na wsi nie widzę ogrodu w wiejskim stylu-może wynika to z mojego i męża technicznego wykształcenia czytałam,że powinno się wybierać ogród od okolicy.
Ty i poprzedniczki macie rację,zaczniemy od wytyczenia rabat- w tym roku skupimy się na ziemi i jej nawiezieniu. W marcu na początku planujemy koparkę - żeby zdarła chwasty, bo tu są same chwasty, można by u nas ich atlas stworzyć i w tym roku, tak jak wspomniałam taras- i na tym koniec, bo niestety jesteśmy obciążeni kredytem hipotecznym i wzrósł nam już 120%.. Dlatego sama bym chciała od nasionka tworzyć rośliny-może nawet nie chodzi o to,żeby zaoszczędzić kasę-a o grzebanie w ziemi daje to tyle szczęścia i frajdy!
____________________
Klara Klara i ogród
LIDKA 08:56, 05 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7093
Nawet jak Ci koparka zedrze chwasty to odrosną. Jesli chcesz nawozic ziemi to je opryskaj ze 2
tyg wcześniej.

Całą zeszłoroczną wiosnę lamentowałam nad trawnikiem. Ziemia nawieziona, trawnik zasiany w lutym. Jak przyszła wiosna to wykiełkowały głównie chwasty. Ręcznie nie dałabym rady bo trawnik duży. Opryskalam. Jak zaczeły schnąć wygrabiłam. Posialam trawy na całej powierzchni 2 raz i latem było już pięknie. Pryskałam raz jeszcze. Chyba na początku lipca.
Używam chwastoksu.

Chwasty nanienie wiatr i ptaki i zawsze jakieś będą.

Co do wsi. Nie ma znaczenia. Zrób ogród w stylu jaki Wam odpowiada.
Dom nowoczesny masz i taki ogród będzie pasował.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Rojodziejowa 09:32, 05 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8464
Klaro, ja też mam ogród w środku wsi. Szczerze powiedziawszy, jakbym poszła w stronę dopasowania ogrodu do całkiem wiejskiego klimatu, to teraz kiedy praktycznie z każdej strony wybudowało mi się coś i zaburza ten wiejski i naturalny porządek miałabym chyba jedyna wiejski klimacik Nie mogę liczyć, że to, co teraz mi rośnie za drogą czy ogrodzeniam jest moim stałym krajobrazem. Poza tym, w momencie, gdy rama ogrodu podrasta, ogród trochę się odcina od tego co jest poza jego granicami i tworzysz swój zakątek, w którym Wy macie się czuć dobrze.

Pewnie już tego czytać nie możesz, ale słuchaj Danusi, Hani - goszczą u Ciebie te baaardzo mądre kobiety, które z doświadczenia i dobroci serca doradzają Ci dobrze.
Ja jestem niecierpliwa i sporo robiłam na łapu-capu. Teraz pokutuję


____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Judith 09:33, 05 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
A ja zdecydowanie odradzam pryskanie . Po co stosować ciężką chemię na własny ogród, w którym maja być także owoce i warzywa? Odradzam tez koparkę - razem z chwastami zerwiesz grubą warstwę żyznej ziemi. Poza tym głęboko sięgające korzenie i tak zostaną w ziemi, a kolejne się wysueja. Za rok będziesz w takiej samej sytuacji chwastowej, ale bez wierzchniej warstwy ziemi i bez kasy, którą wydałaś na koparkę.
Jeżeli nie masz błota na działce, lecz rosnący chwastownik - nie zajmowałabym się nim teraz w miejscach innych niż wytyczone rabaty. Ważne jest jedynie regularne koszenie, by zapobiec wysiewaniu się rosnących tam chwastów. Na założenie trawnika przyjdzie czas.
Po wytyczeniu rabat trzeba usunąć z nich chwasty - to nie jest szybki ani krótki proces: najpierw glebogryzarka, potem odczekanie ok. 2 tygodni, a potem cierpliwe wygrabianie wyschniętych chwastów. Wielokrotne wygrabianie . Ale ograniczyć ten proces do wytyczonych rabat. Potem - jesli nic nie zamierzasz póki ci tam sadzić - zasypać grubo korą po wcześniejszym wzbogaceniu gleby. Gdy będą rabaty wytyczone, można się wziąć za zrobienie trawnika . Zważywszy Twoje plany - nie ma sensu teraz o tym myśleć .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Rojodziejowa 09:53, 05 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8464
Te chwasty pojawią się nie tylko z tych odrośniętych korzeni, ale patrząc na fotki widzę, że masz dookoła sporo pól, z których będą wiecznie jakieś chwasty się wysiewać. Miałam tylko kawałeczek trawnik wypryskany przez domem. Nie było ani pół chwaścika, ale musiałam pryskać wg wskazać cały sezon. W minionym sezonie ze względu na króliki, które się wypasały na trawie nie pryskałam i już mi się nasiało chwastów.

Perz też masz? Najbardziej to mnie denerwuje ta franca. Rozrasta się taką siatką sznurów, że ciężko się tego pozbyć. Żadne opryski na to nie działają. Jak go potnie przy przewalaniu ziemi, to ma wrażenie, że z tych resztek korzonków (ciężko wybrać wszystko), to odrośnie jeszcze więcej.

Trawnik to zawsze jest kłopotliwy - chcesz mieć idealnie bezchwastowy przy takim otoczeniu, to wg mnie musiałabyś się liczyć z ciągłymi opryskami. A żeby był śliczny cały sezon, to jeszcze nawożenie, podlewanie itd. Rabaty duże i dużo więc mają tu taką zaletę, że tego kłopotliwego trawnika jest mniej. Ja powoli odkrawam z mojego ku niezadowoleniu mojego Żona na kolejne rabaty. Powoli, bo drastycznie by nie przeżył. Ja z kolei czekam na moment, kiedy stwierdzi, że faktycznie nie niego nie ma czasu


____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
klara_lala 10:02, 05 lut 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
LIDKA napisał(a)
Nawet jak Ci koparka zedrze chwasty to odrosną. Jesli chcesz nawozic ziemi to je opryskaj ze 2
tyg wcześniej.

Całą zeszłoroczną wiosnę lamentowałam nad trawnikiem. Ziemia nawieziona, trawnik zasiany w lutym. Jak przyszła wiosna to wykiełkowały głównie chwasty. Ręcznie nie dałabym rady bo trawnik duży. Opryskalam. Jak zaczeły schnąć wygrabiłam. Posialam trawy na całej powierzchni 2 raz i latem było już pięknie. Pryskałam raz jeszcze. Chyba na początku lipca.
Używam chwastoksu.

Chwasty nanienie wiatr i ptaki i zawsze jakieś będą.

Co do wsi. Nie ma znaczenia. Zrób ogród w stylu jaki Wam odpowiada.
Dom nowoczesny masz i taki ogród będzie pasował.


O nieee, to ja już nie wiem kompletnie co mam robić.. wolałam nie używać chemii,ale masz rację,trzeba będzie sięgnąć po większy kaliber ️
____________________
Klara Klara i ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies