Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Gardenarium 12:53, 07 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W tym roku to nie, bo jest 2018 i zima trwa, więc nie.

Ale w 2017 pojawił się. Bez chemii się nie obędzie, są wszak pułapki feromonowe, ale one nie zniszczą szkodnika w całości, tylko wyłapią samce

Poczytaj

https://www.ogrodowisko.pl/watek/7857-cydalima-perspectalis-cma-bukszpanowa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asiak 20:31, 15 mar 2018


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Jaki nawóz polecacie do bukszpanów?
Czy wystarczy uniwersalny florovit czy bardziej z przeznaczeniem do bukszpanów?
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Gardenarium 20:31, 15 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wystarczy florovit, 20 lat nim podlewałam. Teraz mam angielski, ale wystarczy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asiak 20:37, 15 mar 2018


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Dziękuję
____________________
AsiaDziałeczka Asi
ewa_c 15:03, 05 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 47
Witajcie. Czy po wiosennym cieciu, wykonac profilaktyczny oprysk na grzyba? Jesli tak, to jakim preparatem najlepiej?
____________________
Ewa_C
tuchan 22:17, 06 kwi 2018


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Nie słyszałem by ktoś w na początku kwietnia ciął bukszpan. Ja nie pryskam. Jeżeli bym miał pryskać to pewnie topsinem. Ważne żeby nie ciąć ani w upalny ani w deszczowy dzień.
____________________
ewa_c 01:11, 07 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 47
Cięcie dwukrotne

Takie cięcie wydaje mi się najkorzystniejsze. Terminy: marzec - kwiecień przed rozpoczęciem wegetacji. Bukszpanom po zimie nadajemy pożądaną formę i pobudzamy do silnego rozrastania się i zagęszczania, oraz koniec czerwca, kiedy młode przyrosty przestają być jasnozielone, wtedy przez resztę sezonu ładnie wyglądają i zdążą zdrewnieć przed nastaniem mrozów.

Taki wpis znalazlam w jednym z artykulow Danusi.
____________________
Ewa_C
Gardenarium 10:50, 09 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można nie ciąć wcale, gdy ciągle leje, bo grzyb się piorunem rozprzestrzenia.
Można ciąć raz - pod koniec czerwca (to takie minimum)
Można ciąć dwa razy, gdy nas forma nie zadowala
Można ciąć trzy razy, gdy jesteśmy perfekcyjni do bólu.

I prawidłowo znalazłaś

Jeśli bukszpan nie ma pożądanej formy to tniesz przed rozpoczęciem przyrostów w kwietniu a nawet marcu o ile pogoda na to pozwala (w tym roku nie pozwoliła), potem pod koniec czerwca po ściemnieniu przyrostów i możesz jeszcze raz nawet ciąć. Jak tniesz późno, to już nie trzeba ciąć w kwietniu. Bo bukszpan wygląda zadowalająco

Terminy cięcia zależą od tego kiedy był ostatnio cięty i jak wygląda, pokaż jego zdjęcie wtedy powiem czy trzeba ciąć czy nie trzeba.

Ja słyszałam o cięciu w kwietniu, bo często tak robię, swoje niektóre też cięłam już
po świętach, gdyż nie były cięte w zeszłym roku z powodu ciągłych opadów deszczu. Nie dajmy się zwariować
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewa_c 13:14, 09 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 47
Nie cięłam ich w zeszłym roku, bo zaatakował je grzyb wiec skupiłam się głównie na walce z tym paskudztwem i nie chciałam dodatkowo ich osłabić cięciem. Dlatego są rozcapierzone i wiem ze trzeba ciąć, jednak wiosna a raczej jej brak opóźnił prace. Na ta chwile przycięłam obwódkę a kulki zostawiłam ponieważ już są widoczne paczki nowych przyrostów. Tylko jeszcze się zastanawiam czy zrobic jakiś profilaktyczny oprysk przeciw grzybom.



. Dziękuję Danusiu
____________________
Ewa_C
Gardenarium 23:02, 09 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym cięła i kulki, bo i tak zetniesz wszystko w czerwcu i będzie od nowa.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies