Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Plynny 17:23, 26 mar 2019

Dołączył: 26 mar 2019
Posty: 4
Dzień dobry

Widzę, żę tu na forum bardzo dużo doświadczonych osób, więc licze, że ktoś mi podpowie czy i ewentualnie jak mogę uratować moje bukszpany. Mamy je od zeszłego roku. Trzymane były tak jak na zdjęciach w tych donicach, w zimę były podlewane i owinięte materialem, żeby nie przemarzły. Zimy srogiej i tak w Szczecinie nie było, a nie moglem ich wkopać w ziemię. Po zdjęciu materiału ochronnego zobaczyłem, że z trzech bukszpanów, jeden mi usycha, drugi jest w połowie uschnięty a trzeci jest zupełnie zdrowy.

Czy da się uratować jakoś te dwa bukszpany? Sytuacja jest taka jak na zdjęciach. Liście są suche, ale galęzie po przelamaniu są zielonkawe. Czy jest jakiś sposób na te bukszpany?

Zastanawiam się także skąd taki powód, że jeden bukszpan jest w takim stanie a drugi jest zdrowy? Czy powodem mogą być koty, które czasem przychodzą i załatwiają się na te bukszpany czy jednak ja coś zle zabezpieczyłem przed zimą? W zeszle lato wszystkie bukszpany pięknie wygladały a tu przychodzi marzec i wygląda to tak jak wygląda aktualnie.

Pozdrawiam i dziękuję za ewentualną pomoc.

Tomek
Mazan 11:12, 27 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Plynny

Bukszpan to roślina zimozielona, czyli zimą potrzebuje podlewania w cieplejszych temperaturach. Fotki przedstawiają duży niedobór wody i możliwe, że tylko to.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Plynny 13:07, 27 mar 2019

Dołączył: 26 mar 2019
Posty: 4
Witam,

mam nadzieję, że maz rację, Czy w takim razie poza podlewaniem zrobić coś jeszcze__ Np usunac albo przyciąć gałęzie? Ewentualnie jakiś nawóz?
dzika_roza 07:20, 03 kwi 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
czy na taki niski żywopłot, wysokość ok 50-60 cm, szerokość 30-40 cm
lepiej nadaje się bukszpan czy któraś odmiana cisu?

a jeśli bukszpan, to czy można teraz sadzić (kwiecień/maj) takie sadzonki z odsłoniętym systemem korzeniowym?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
pawel2806 13:00, 03 kwi 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Ja na taki żywopłot mam cis pospolity repandens
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
eVka 13:46, 03 kwi 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
pawel2806 napisał(a)
Ja na taki żywopłot mam cis pospolity repandens

Czy mógłbys pokazać zdjęcia tego żywopłotu? Zastanawiam się nad obwódką z cisu.
____________________
dzika_roza 13:51, 03 kwi 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
no własnie, pokaż
tak teraz patrzę, to miejscami ten mój zywopłocik będzie miał 20 cm wysokości...
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
pawel2806 15:39, 03 kwi 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Za bardzo nie ma co pokazywać cisy były sadzone rok temu więc jako takiego żywopłotu jeszcze nie ma i długo nie będzie
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
dzika_roza 12:40, 04 kwi 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
a można teraz sadzić (kwiecień/maj) takie sadzonki z odsłoniętym systemem korzeniowym?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
eVka 15:38, 04 kwi 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
dzika_roza napisał(a)
a można teraz sadzić (kwiecień/maj) takie sadzonki z odsłoniętym systemem korzeniowym?

Oczywiście, tylko podlewaj regularnie i daj ukorzeniacza.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies