Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Margaw 16:33, 10 paź 2018

Dołączył: 18 lip 2015
Posty: 32
Witam, proszę o pomoc co dolega moim bukszpanom i jak im mogę teraz pomoc. Białe brzegi na listach się zrobiły i kolor zmieniają. Dziękuję z góry. ..
____________________
kasiap 18:33, 27 lut 2019

Dołączył: 19 cze 2018
Posty: 4
prosże o podpowiedz w temacie: czy warto kupić większą ilość bukszpanu - sadzonki jednoroczne, dwuletnie? potrzebuję bukszpan na 15 metrową obwódkę, nie zalezy mi na efekcie natychmiastowym i widzac dobre ceny młodych sadzonek zastanawiam sie, czy warto? w sensie, np przy bukszpanie kulistym ile lat bede czekać na kulkę chodziażby niewielką
lipss 11:25, 04 mar 2019

Dołączył: 03 wrz 2017
Posty: 32
Witam, na jesieni ubiegłego roku posadziłam 2 obwódki z bukszpanu. Jedna rośnie idealnie jest soczyście zielona i zdrowa, niestety druga wygląda kiepsko: są żółte miejsca a nawet całkowicie suche pojedyńcze gałązki. Niestety chyba znam przyczynę... Miałam niewiele czasu i tą drugą obwódke wsadziłam neidbale: wykopałam niewielki tylko rowek i tam poustawiałam bukszpany. Nie spulchniałam i nie użyzniałam dołka-wiem ze to mój bląd. Jak to naprawić ? Mogę je wykopać i dokłądnie przekopać i przygotować glebe a później znow je posadzić w te miejsca ?
____________________
Paulina Mój pierwszy ogród - Paulina
Gardenarium 16:23, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wykopać, poprawić warunki glebowe, zaprawić kompostem i wsadzić od nowa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:24, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Margaw napisał(a)
Witam, proszę o pomoc co dolega moim bukszpanom i jak im mogę teraz pomoc. Białe brzegi na listach się zrobiły i kolor zmieniają. Dziękuję z góry. ..


Wywal szmatę spod kamieni jeśli jest. Wywal tak grubą warstwę kamieni, wydaje się zbyt gruba.
W maju daj nawozu dolistnie i doglebowo - Florovit w odpowiednim stężeniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:27, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kasiap napisał(a)
prosże o podpowiedz w temacie: czy warto kupić większą ilość bukszpanu - sadzonki jednoroczne, dwuletnie? potrzebuję bukszpan na 15 metrową obwódkę, nie zalezy mi na efekcie natychmiastowym i widzac dobre ceny młodych sadzonek zastanawiam sie, czy warto? w sensie, np przy bukszpanie kulistym ile lat bede czekać na kulkę chodziażby niewielką


Jeśli chcesz, jak piszesz, od razu osiągnąć efekt obwódki, to sam odpowiedziałeś soboe na pytanie - nie warto sadzić małych.

Nie rozumiem pytania przy bukszpanie kulistym ile lat bede czekać na kulkę chodziażby niewielką

Skoro jest kulisty to masz kulkę, choćby niewielką, po co czekać?
To czy on jest kulisty, czy nie jest kulisty?

Na lata tego się nie mierzy. Zależy jakie zapewnisz warunki i ile razy w roku będziesz przycinać, sama w kulkę nie urośnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aniula 15:03, 18 mar 2019


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Bardzo proszę o radę - do jakiego momentu można ciąć bukszpany?
Nie udało mi się ze względu na mokrą i wietrzną pogodę przyciąć ich wcześniej, a widzę, że mają już mocno nabrzmiałe młode pąki, lada moment zaczną rosnąć. Czy jak je teraz przytnę, wypuszczą jeszcze na niższych odcinkach pędów? Czy lepiej już je tak do czerwca - lipca zostawić?
____________________
Ania Ogródek na betonie
pawel2806 15:22, 18 mar 2019


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Ja ciąłem swoje w sb więc tnij śmiało
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
gdzie_idziesz 17:46, 18 mar 2019


Dołączył: 04 wrz 2013
Posty: 262
Wypuszczą z niżej położonych pąków. Jak nie przytniesz teraz to do czerwca stracą pokrój i wtedy będziesz musiała obciąć te wiosenne przyrosty. Szkoda, bo wytniesz całe przyrosty.
Też w sobotę cięłam jeden z żywopłotów, z samodzielnie ukorzenionych gałązek. Wygląda żałośnie, ale odbuduje się od razu ładniejszy.
Przy pierwszym moim żywopłocie bałam się cięcia. I teraz żałuję, bo nadal jest nie równy, mimo że jest już duży są różnice wysokości i szerokości. Staram się to wyrównać, ale gdybym wszystko wycięła tak, by był równy, okropnie dużo bym musiała wyciąć.
____________________
Natalia słoneczny zakątek
aniula 13:15, 19 mar 2019


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Dziękuję kochani
Może uda mi się przed zmrokiem wyskoczyć na chwilę do ogrodu i poprzycinać trochę.
Wczoraj właśnie też wzięłam się za taki samodzielnie ukorzeniany nierówny żywopłot 12-letni - też mam problem z wyrównaniem jego grubości, bo o wyrównaniu wysokości nie ma już mowy (40 cm różnicy...), ale on jeszcze nie ruszył. Najbardziej już rosnąć zaczynają stożki - rosną przy ścianie garażu, więc może cieplej mają, a nie mam tam za dużo miejsca, więc muszę pilnować, żeby za grubaśne nie porosły.

Bardzo dziękuję. Podetnę je bez strachu.
____________________
Ania Ogródek na betonie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies