Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

SaskiaFarkas 13:57, 01 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Dziewczyny przejęzyczenie miałam cały czas na myśli buk.
Czy buk też dać na przeciw tarasu przy ogrodzeniu czy coś innego?

Czy darń osobno czy w tej rabacie odwrócić na drugą stronę?

No i te trzy drzewa. nie wiem czy iść w kwitnące jak wiśnia czy może szczepione na pniu i na jaką wysokość docelowo
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 14:03, 01 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Dziewczyny przejęzyczenie miałam cały czas na myśli buk.
Czy buk też dać na przeciw tarasu przy ogrodzeniu czy coś innego?

Czy darń osobno czy w tej rabacie odwrócić na drugą stronę?

No i te trzy drzewa. nie wiem czy iść w kwitnące jak wiśnia czy może szczepione na pniu i na jaką wysokość docelowo
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Anda 14:08, 01 mar 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33595
Będziesz robiła w tym rogu po lewej ten placyk do siedzenia? Bo może warto byłoby go podkreślić zmieniając w tym kącie żywopłot na coś? Wiesz, 3m na jednym płocie i 3m na drugim cis, a reszta buk…
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
SaskiaFarkas 14:26, 01 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Tak, mam w planie zrobić tam miejsce na ławeczkę lub przenośnego grilla okazjonalnie w zależności od potrzeby, między jednym drzewem po lewej stronie a drugim. Tak na wysokości tarasu po lewej stronie. Jeśli dałabym całkowicie w lewo przy siatce to będę patrzeć na furtkę i domek narzędziowy.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Anda 14:35, 01 mar 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33595
Czyli mogłabyś to miejsce podkreślić innym żywopłotem, wyznaczyć taką jakby trochę inną strefę.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
SaskiaFarkas 18:11, 01 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Oczywiście że tak tylko zastanawiam się co w okolicach ławki a co dalej.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
pestka56 22:01, 01 mar 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
SaskiaFarkas napisał(a)
O trawy na 100% będę pytać przy układaniu szczegółowych rabat.

Czy mogę prosić o zdjęcie żywopłotu z grabu i buku jak teraz wygląda?

Czytałam o bambusach jak i o gotowych panelach z bluszczu. Bardzo ładne. Znajomy statnio też sadził bambus.By ograniczyć ekspansywność korzeni zakładał osłony metalowe w ziemi. Dość kosztowne przedsięwzięcie z tego co mówił

Pytaj ile chcesz, jeśli tylko będziesz decydować się na trawy lub turzyce

Bukowego nie ma co pokazywać, bo on dopiero posadzony, więc wyglądu nie ma. Natomiast graby posadziłam w maju 2021 jako cienkie patyki i już widać, że coś z tego bedzie. Jednak nie jest tak jakbym chciała. Nie posłuchałam Jankosi, posadziłam zbyt wysokie i będę musiała błąd naprawić dosadzając drugą linię niższych.
Zdecydowanie graby są najładniejsze w maju i w październiku. Zimą są gołe, więc na razie nie ma na czym oka zawiesić.

Bambusy są i ekspansywne, i nie ekspansywne. Nie wszystkim trzeba zakładać ograniczniki. Anda pisze, że nie pasują do typowych europejskich ogrodów. Ja uważam, że wszystko zależy od sposobu wykorzystania i wtopienia ich w resztę kompozycji ogrodowej. Znam kilka ogrodów polskich i francuskich, gdzie bambusy rosną i to te drzewiaste olbrzymy, albo też są strzyżone jako żywopłoty. Nieżle wyglądają i co ważne jeśli tylko nie są narażone na ostre wiatry, to ich liście nie ponoszą uszczerbku nawet w mroźne zimy. Oczywiście nie każdy bambus dobrze się czuje w naszych warunkach.

Darń możesz odwrócić. Skompostuje się. Ja na wierzch kładę kartony i na kartony sypię ściólkę. Jeżeli sadzę płytko korzeniące się małe rośliny zadarniające, to na kartony sypię ziemię.
____________________
Kasia
LIDKA 22:29, 01 mar 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7316
Tuje też lubię. A tak serio to kocham. Mam ich ponad setke.
Lubię ich kształt i zieleń. Mąż o nie dba. Jak bedą miały już ze 2.5 -3 m bede miała intymność i przytulność w ogrodzie.

Ja bym na Twojej powierzchni nie kombinowała. Dałabym jeden rodzaj żywopłotu. Żeby było prosto i elegancko.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Anda 05:57, 02 mar 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33595
SaskiaFarkas napisał(a)
Oczywiście że tak tylko zastanawiam się co w okolicach ławki a co dalej.


To źle Cię zrozumiałam, bo myślałam, że w okolicach ławki cis, a reszta buk.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Patrycja_KG_Lu 14:06, 02 mar 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2763
Może ten kącik zrobić podobnie jak tutaj? https://pin.it/3SXc752fA
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies