Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Gardenarium 07:47, 20 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli to jest tak daleko od środka drzewa jak widać na 1 zdjęciu to powinno być dobrze i możesz sadzić. Ale gwarancji nie można dać, bo świerki dość płytko się korzenią i wichury mogą wywrócić podcięte drzewa.

Możesz wbić krótkie paliki 1 metrowe, z tyłu świerków i je umocować na 2 lata, potem usuń.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aneta230972 11:47, 20 maj 2020


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 831
Madzia serby sadzone w kwietniu 2013 r. Szok jak ten czas szybko biegnie
Danusiu bardzo dziękuję za info.
Postaram się być bardzo delikatna z tymi korzeniami i przycinać tylko te mniejsze. Teraz już wiem, że najlepiej jest sadzić rośliny pod dużymi drzewami jak są malutkie, gdy system korzeniowy jest jeszcze do opanowania. Ale niestety nasz ogród cały czas się tworzy i ten proces potrwa kilka dobrych lat.
____________________
Aneta - Pustynia, która będzie kiedyś ogrodem
Alseja 23:47, 21 maj 2020

Dołączył: 21 maj 2020
Posty: 3
Witam wszystkich jestem nowa na forum. Od jesieni jestem szczęśliwą posiadaczką działki. Niedługo rozpoczniemy budowę i będzie duży bałagan, boje się sądzić ale kusi mnie żywopłot. Na jesieni posadziłam już 8 świerków serbskich. Tylko 60 cm od płotu z siatki, w kwaśna ziemię i 2,5m od siebie. Chcialam aby zawsze były osobnymi drzewami stykającymi się tylko koniuszkami. A co gorsza sąsiad nasypał ziemi i teraz my i może je świerki jesteśmy 10 cm niżej. Co robić? Danusiu poratuj radą. Dołożyć ziemi i zostawić je w nieckach czy wykopać podnieść ziemię wzdłuż płotu na szerokości 70 cm i wsadzić jeszcze raz?
Gardenarium 00:08, 22 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerki serbskie nie sadzimy w kwaśną glebę ale w taką o odczynie obojętnym. To pierwsza sprawa, a co do wysokości i poziomów to na pałę nie jestem w stanie poradzić sensownie, czy jest ok czy nie. Podnieść świerki (nie znoszą zasypania zbyt głębokiego) i przy okazji powymieniać glebę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
SylwiaBe 08:34, 22 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Alseja napisał(a)
Witam wszystkich jestem nowa na forum. Od jesieni jestem szczęśliwą posiadaczką działki. Niedługo rozpoczniemy budowę i będzie duży bałagan, boje się sądzić ale kusi mnie żywopłot. Na jesieni posadziłam już 8 świerków serbskich. Tylko 60 cm od płotu z siatki, w kwaśna ziemię i 2,5m od siebie. Chcialam aby zawsze były osobnymi drzewami stykającymi się tylko koniuszkami. A co gorsza sąsiad nasypał ziemi i teraz my i może je świerki jesteśmy 10 cm niżej. Co robić? Danusiu poratuj radą. Dołożyć ziemi i zostawić je w nieckach czy wykopać podnieść ziemię wzdłuż płotu na szerokości 70 cm i wsadzić jeszcze raz?

2,5m od siebie a od siatki zaledwie 60cm? Coś za mało chyba
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Alseja 23:43, 22 maj 2020

Dołączył: 21 maj 2020
Posty: 3
Wiem, wiem dałam ciała ale świerki sądziłam zanim pojawiło się ogrodzenie. Kupiliśmy działkę na nowo wytyczonym osiedlu. Na szczęście sąsiedzi ogarnięci i wszystko już całkiem ładnie wygląda jak na 6 mc w tym zima. Daje zdjęcia.
Alseja 23:54, 22 maj 2020

Dołączył: 21 maj 2020
Posty: 3
AnnaCh 00:25, 23 maj 2020


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
O matko, jak czytałam, to myślałam o dużych drzewach, ale przy takich, to moim zdaniem nie ma problemu, wykopać z duża bryłą ziemi w duże donice, podlewać, zrobić co trzeba z ziemią i wdsadzić od nowa, tylko trochę dalej od płotu. Podlać czymś na korzenienie i nie będzie problemu
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Ewab26 16:08, 08 cze 2020

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
Witam,

I proszę o radę czy się martwić czy
Co się dzieje moim świerkom?
Wczoraj nagle powiędły zaraz zostały podlane i znowu dzisiaj oklapły.
Sadzone 2 mies temu.

Co robić dalej? Podlewać?


Martka 18:44, 08 cze 2020


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Ewab, nie musisz się martwić. Młode przyrosty są jeszcze giętkie, ale to kwestia czasu, zobaczysz podrosną i będą sztywne.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies