Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Tomall 14:04, 14 gru 2020

Dołączył: 21 lip 2020
Posty: 6
mazia_ku napisał(a)
Dzień dobry,

Bardzo potrzebuję wsparcia i mądrej rady...
Miałam posadzone świerki serbskie 12 sztuk w szpalerze. Sadzone w zeszłym roku w październiku. Z 12 zostało mi aktualnie 9 i wśród nich widzę że z kolejnymi dwoma robi się to samo co z poprzednimi trzema które wyschły i zostały przeze mnie już usunięte
Usychanie objawia się zmianą koloru na jaśniejszy zielony i igły powoli usychają. Co to może być? Po kolei atakuje koleje choinki.Jak usuwałam poprzednie nie zauważyłam aby z korzeniami działo się coś złego. Podłoże mamy gliniaste ale 30 cm jest nawiezione dobrej ziemi. Zresztą przy sadzeniu też były podsypane dobrą ziemią (nie do iglaków). Nawwożone florowitem uniwersalnym. Rosną bez agrowłokniny, podsypane korą.
Próbowałam je ratować topsinem ale to nie pomogło.


Chętnie odświeżę pytanie- bo u mnie to samo -na 90sztuk 3 są inne, żółte tak jak by powoli usychały.

Gardenarium 19:37, 18 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Usuń szmatę plastikową, to pierwszy krok do zabicia świerków.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:39, 18 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mazia_ku napisał(a)
[img


To może być osutka (oprysk Amistarem) ale też może być w glebie za mokro. Może też przenawoziłeś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tomall 13:52, 08 sty 2021

Dołączył: 21 lip 2020
Posty: 6
Gardenarium napisał(a)
Usuń szmatę plastikową, to pierwszy krok do zabicia świerków.

Dziękuję - jeszcze ten sezon musi zostać - nie ma nas na dzialce non stop... ale 87 drzewek pieknie rośnie i nic im nie jest - mimo szmaty.
Tomall 21:26, 10 sty 2021

Dołączył: 21 lip 2020
Posty: 6
a po ściągnięciu szmaty czym najlepiej ściółkować ?
Monika83 19:55, 11 sty 2021


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2980
Tomall napisał(a)
a po ściągnięciu szmaty czym najlepiej ściółkować ?
Wszystkim możesz korą, zrąbka, trociny a nawet i skoszoną trawą
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
Tomall 11:50, 19 sty 2021

Dołączył: 21 lip 2020
Posty: 6
Monika83 napisał(a)
Wszystkim możesz korą, zrąbka, trociny a nawet i skoszoną trawą

dziękuję za konkret.
Pozdrawiam
Gardenarium 15:11, 19 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tomall, najlepiej korą sosnową mieloną (ciemny kolor i drobna), ale poczytaj tutaj
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tomall 12:41, 21 sty 2021

Dołączył: 21 lip 2020
Posty: 6
Gardenarium napisał(a)
Tomall, najlepiej korą sosnową mieloną (ciemny kolor i drobna), ale poczytaj tutaj
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie

serdecznie dziękuję
Gardenarium 12:46, 21 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak ściółkować skoszoną trawą .. raczej miejsca mniej reprezentacyjne, ponieważ nie jest super estetyczna, ja ściółkuję żywopłoty z tyłu rabat.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/553-sciolkowanie-skoszona-trawa-i-tektura

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies