Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Ewab26 21:34, 08 cze 2020

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
Martka napisał(a)
Ewab, nie musisz się martwić. Młode przyrosty są jeszcze giętkie, ale to kwestia czasu, zobaczysz podrosną i będą sztywne.


Uff. Dzięki wielkie za pocieszenie. Niech rosną dalej.
ogrodd 22:04, 18 cze 2020

Dołączył: 18 cze 2020
Posty: 1
Dzień Dobry, mam posadzony dookoła mojej działki szpaler świerków serbskich. Ich wysokość kształtuje się od 1,8m do 3m. Były sadzone w trzech turach. Drzewka posadzone są co 2m, nie ma pod nimi obsypanej kory. Posadzone aby odsłonić się od sąsiadów.




I mam pytania:
1. Czy jest szansa utrzymania ich na wysokości około 5 m, z tym aby miały swój piękny kształt
2. Drzewka mi coś pojawiają się zbrązowienie, kiedyś było to sporadyczne, teraz prawie na każdym świerku. Większość tych zbrązowień jest dość nisko, przy ziemi. Dużo jest tak w głębi drzewka. Co robić? Od czego to może być? Ucinać te zbrązowienia czy zostawiać?
3. Świerki te można jakoś zasilać? Jak się nimi opiekować?

Bardzo proszę o pomoc, sporo kosztował mnie ten żywopłot, a coś się dzieje niedobrego. Z góry bardzo dziękuję za każdą pomoc.
Roocika 16:06, 10 lip 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Czy ktoś się orientuje, czy odmiana kulista karel świerka serbskiego też nie lubi ziemi kwaśnej?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
ZbigniewG 16:47, 12 lip 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901
Ogrodd zbrązowienia to mogą być skutki suszy zimowo-wiosennej tez to miałem (nie panikuj),
Utrzymanie sylwetki na 5m trochę kłopotliwe ale możesz co jakiś czas zrobić taki numer jak ja z limbą (i innymi też), ścinasz np na wysokości 3-4m wierzchołek jedną gałąź podnosisz do góry(nowy wierzchołek) a boki cieniujesz wg potrzeb. Za 2-3 lata powtórka z rozrywki





Asia serbskie są raczej tolerancyjne na odczyn ale zbyt kwaśna lub wapienna gleba nie będzie mu sprzyjać. Jeżeli boisz się że stanowisko jest zbyt kwaśne to zawsze możesz mu podsypać (z umiarem) np wapna magnezowego lub kredy ogrodowej.
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Roocika 17:11, 12 lip 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943


Dzięki, u mnie bardziej jest pH ok 7, winternetach piszą wszędzie o lekko kwaśnej, stąd pytam
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
ZbigniewG 19:43, 12 lip 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901
To trochę kwaśnego torfu i kora wokół krzaczka załatwi sprawę dla wszelkiej spokojności
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
AnnaB 21:10, 20 lip 2020


Dołączył: 17 maj 2015
Posty: 61
Witam serdecznie ! Wiosną posadziłam świerki serbskie, wysokie i kopane z gruntu, w odległości 1,20 cm od płotu. Teraz wydaje mi się, że chyba to za dużo, zabrało mi dużo miejsca a za świerkami jest duża przestrzeń. Myślę o tym, żeby jesienią przesadzić je bliżej ogrodzenia. Jaka jest minimalna odległość, mógłby ktoś doradzić??
____________________
...wiele ra­zy po­kaleczysz so­bie dłonie chcąc stworzyć swój piękny ogród..
AnnaB 21:11, 20 lip 2020


Dołączył: 17 maj 2015
Posty: 61
Oto i zdjęcie
____________________
...wiele ra­zy po­kaleczysz so­bie dłonie chcąc stworzyć swój piękny ogród..
Karol99 17:47, 23 lip 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
One z czasem by doszły do płotu, ale trochę to potrwa. Można byłoby je przesadzić na 0,7m od płotu. Wtedy nie będzie tej dużej przerwy.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Martka 16:07, 24 lip 2020


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
AnnaB, czy przesadzać, to zależy od kilku spraw: jak istotne jest zyskanie tego miejsca w ogrodzie? Bo przesadzanie dużych drzewek jest ryzykiem i spowolni na jakiś czas ich wzrost, zanim od nowa się ukorzenią. Poza tym co masz za ogrodzeniem? Jeśli sąsiada, to ja bym nie przesadzała tak jak radzi Karol99. Z czasem świerki weszłyby mocno na jego stronę i musiałabyś kombinować, jak je przycinać. Jeśli wystarczy Ci miejsca na rabaty, to zostaw świerki w tym miejscu gdzie masz teraz, one się rozrosną.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies