Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

mazia_ku 13:08, 25 sty 2021

Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 9
Gardenarium napisał(a)


To może być osutka (oprysk Amistarem) ale też może być w glebie za mokro. Może też przenawoziłeś.


Spróbuję z Amistarem. Proszę jeszcze o podpowiedź kiedy najwcześniej mogę go użyć i czy opryskać wszystkie pozostałe świerki? Da się jeszcze je uratować?
Grzegorz334 15:19, 25 sty 2021

Dołączył: 25 sty 2021
Posty: 6
mazia_ku napisał(a)

Usychanie objawia się zmianą koloru na jaśniejszy zielony i igły powoli usychają. Co to może być?


U nas było podobnie, też gliniasta ziemia, też położna agrowłóknina aby trawa nie rosła. Zapytałem majstra-ogrodnika ze szkółki gdzie były kupowane i wymienił m.in. za głęboko posadzone i słaby dostęp korzeni do powietrza oraz za mokro.
Grzegorz334 15:20, 25 sty 2021

Dołączył: 25 sty 2021
Posty: 6
Dobry! Też mam pytanie. Mam świerki serbskie u mnie są 2 rok (w tym roku będzie trzeci). Są to drzewa o wysokości od 150-200 cm. Od przesadzenia nie były przycinane celem zakorzenienia i dobrego przyjęcia w nowym miejscu. W tym roku chciałbym je lekko przyciąć i nadać formę. Obecnie one są u góry takie jakby "szczupłe" tj. mało gałązek, a na dole gałęzie są dosyć pokaźne i rozłożyste. Zauważyłem, że u góry wypuszczają jakoś mało nowych pędów/zalążków. Teraz pytanie, czy na wiosnę mogę przyciąć te dolne, najstarsze gałęzie w całości, czy po prostu skrócić je na długości? Jeśli w całości to jaką ilość?

A i jeszcze jedna kwestia, która mnie ciekawi. W szkółkach drzew zazwyczaj świerki są tak konkretnie ucinane od dołu. Są zupełnie pozbawiane dolnych gałęzi i drzewo wygląda tak, że między gruntem, a pierwszymi gałęziami jest kilkucentymetrowa (10-20 cm) przerwa. W jakim celu stosuje się takie przycinanie? W celu szybszego wzrostu rośliny i/lub w celu ułatwienia zabiegów pielęgnacyjnych i lepszego dostępu do gleby pod gałęziami. Czy jest jakiś inny powód?
Karolina143 23:27, 23 lut 2021

Dołączył: 23 lut 2021
Posty: 1
Witam Państwa. Jestem tutaj nowa, więc proszę wybaczyć jeśli czegoś nie znalazłam lub nie doszukałam. 1,5 roku temu posadziłam świerki serbski i chciałam je teraz przyciąć aby się zagęściły. I tu pytania:
Czy mogę to jeszcze zrobić?
Zależy mi na gęstości więc czy przycinać co roku i każdą gałąź?
Czy przycina się przewodnika?Czy po przycięciu przewodnika gdy wyrosna zastępcze to mam zostawić jednego i inne poprzycinać? Wiem że serby to wysokie drzewa ale ja bym chciała je utrzymać na max 4m
No i teraz najważniejsze, proszę mi tak łopatologiczne napisać lub narysowac jak przycinac? Załączyłam zdjęcia moich okazów. Proszę narysujcie może na nich jak ciąć.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Tomaszek 14:32, 05 mar 2021

Dołączył: 08 cze 2019
Posty: 4
Dzień dobry,

planuje posadzić w odległości około 10 metrów od domu szpaler ze świerka serbskiego. Proszę poradźcie czy to nie za blisko - pytam ze względu na ewentualne uszkodzenia domu wywołane przez system korzeniowy.
Martka 15:51, 05 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Tomaszek, sadź spokojnie. Mój szpaler sadzony 7 m od domu.
tenobcy 12:33, 06 mar 2021


Dołączył: 27 lis 2019
Posty: 18
Karolina143 napisał(a)
Witam Państwa. Jestem tutaj nowa, więc proszę wybaczyć jeśli czegoś nie znalazłam lub nie doszukałam. 1,5 roku temu posadziłam świerki serbski i chciałam je teraz przyciąć aby się zagęściły. I tu pytania:
Czy mogę to jeszcze zrobić?
Zależy mi na gęstości więc czy przycinać co roku i każdą gałąź?
Czy przycina się przewodnika?Czy po przycięciu przewodnika gdy wyrosna zastępcze to mam zostawić jednego i inne poprzycinać? Wiem że serby to wysokie drzewa ale ja bym chciała je utrzymać na max 4m
No i teraz najważniejsze, proszę mi tak łopatologiczne napisać lub narysowac jak przycinac? Załączyłam zdjęcia moich okazów. Proszę narysujcie może na nich jak ciąć.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Mnie poradzono w ubiegłym roku, żeby przewodnik wyciąć. Tak też zrobiłem. Obciąłem też niektóre boczne pędy. Trochę się zagęścił.
Teraz wygląda tak.

Ma trzy przewodniki. Też mi zależy, żeby nie był zbyt wysoki.
Chyba dwa wytnę, a jeden zostawię.
A jakbym skrócił wszystkie trzy? Jak się serb zachowa?
Ktoś, coś?
Grzegorz334 15:05, 09 mar 2021

Dołączył: 25 sty 2021
Posty: 6
tenobcy napisał(a)

Ma trzy przewodniki. Też mi zależy, żeby nie był zbyt wysoki.
Chyba dwa wytnę, a jeden zostawię.
A jakbym skrócił wszystkie trzy? Jak się serb zachowa?
Ktoś, coś?


Przyhamujesz jego wzrost w górę, ale jak każdy świerk będzie dążyć do góry i z czasem z jednego z bocznych wykształci nowy przewodnik. Wtedy pilnować by to nie był jakiś boczny, dziki ze środka. Jeżeli nie chcesz, by był zbyt wysoki to śmiało tnij, ino chyżo, byś zdążył przed ruszeniem wegetacji.
ZbigniewG 16:00, 12 mar 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Dla przyhamowania wzrostu bez robienia bałaganu można wyciąć jak na zdjęciu a z zaznaczonego najniższego odrostu zrobić nowy przewodnik



można się tak bawić dość długo aż jedynym wyjściem będzie przycięcie np 2-3m czuba i wyprostowanie jednej szczytowej gałązki bocznej - która można już wcześniej prostować
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
tenobcy 17:02, 16 mar 2021


Dołączył: 27 lis 2019
Posty: 18
ZbigniewG napisał(a)
Dla przyhamowania wzrostu bez robienia bałaganu można wyciąć jak na zdjęciu a z zaznaczonego najniższego odrostu zrobić nowy przewodnik

Ciachnąć tu, gdzie na czerwono. Dobrze rozumiem?


Dzięki za pomoc.
Ps Zbyszek, gdzie to sobie siedzisz na profilowym?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies